in

Bu Tuhaf Pembe Canlı Yılan mı Yoksa Kertenkele mi?

Meksika’da keşfedilen bu tuhaf canlı, az bulunan bir tür bacaksız kertenkele ama bacağı var…

Bir yılanın neye benzediğini bilirsiniz. Kertenkeleleri de aşağı yukarı biliyoruz. İkisinin de farklı bir sürü çeşidi var ama ikisini birbirine karıştırmanız mümkün değildir. Fakat Meksika’da öyle bir canlı bulundu ki, ne biri ne de öteki. Ayrıca rengi de farklı bir pembe tonu olarak dikkat çekti. “Bipes biporus” da denilen bir bacaksız kertenkele ailesine mensup bu canlı, onu keşfeden bilim insanlarını bile şaşırttı.

Bu Tuhaf Pembe Canlı Yılan mı Yoksa Kertenkele mi?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu tuhaf kertenkeleyi Berkeley Üniversitesi öğrencisi Kaitlyn Kraybill-Voth ve herpetolojist (sürüngen hayvanlar uzmanı) Sara Ruane buldu. Meksika’nın Baja California çölünde biyoçeşitlilik araştırmaları yapan ikili, kurdukları tuzaklardan birine yakalanan bu pembe şeyi görünce çok heyecanlandılar. Çünkü yaklaşık 23 santimetre uzunluğundaki kertenkele, 200 tür barındıran bacaksız kertenkele alt türü içerisinde bacağı bulunan keşfedilmiş üçüncü cins.

Bu Tuhaf Pembe Canlı Yılan mı Yoksa Kertenkele mi?

Her ne kadar boyu ve görüntüsü yılanı çok andırsa bile, tür olarak kertenkele ailesine dahil. En ilginç yanı ise kafasının arkasında sadece iki adet pençeli kol bulunması. Bu kollar ile kumu ve toprağı kazarak yer altına giriyor. Araştırmacılar bu türlerin çok ender olarak yer yüzüne çıktıklarını ifade ediyorlar. Böyle bir türün yeni meydana çıkmış olması, bize yeryüzünde henüz keşfetmediğimiz neler olabileceğine dair heyecan vermesi açısından önemli.

 

Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kafasında Kocaman Bir Delikle Bulunan Köpek Bondok ve Kurtarılma Hikayesiöç

Kafasında Kocaman Bir Delikle Bulunan Köpek Bondok ve Kurtarılma Hikayesi

Bir Türkiye Gerçeği Eşya Kategorisinde Satılmayı Bekleyen 3 Güvercin

Bir Türkiye Gerçeği: Eşya Kategorisinde Satılmayı Bekleyen 3 Güvercin