in ,

Bu Tavukların ve Hindilerin Sahibi Anasınıfı Öğrencileri

Okulda kurulan kümeste öğrenciler tavuk, horoz, civciv ve hindi besliyor. İlk başta hayvanlardan korkan öğrenciler şimdilerde okula gelmek için sabırsızlanıyor. Minik elleriyle tavukları besleyip yumurtasını topluyorlar.

Afyonkarahisar’da bir ilkokulun bahçesine tavuk, horoz, civciv ve hindilerin bulunduğu bir kümes kuruldu. Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak amacıyla kurulan kümesteki hayvanları minik öğrenciler her gün elleriyle besliyor.
Afyonkarahisar Dörtyol Mahallesi Mevlana İlkokulu Müdürü Osman Yacan tarafından geliştirilen bir proje ile okul bahçesine bir kümes kuruldu. İlk önce bir tavuk ve bir horozdan oluşan kümes ailesi gün geçtikçe büyüdü ve bugün onlarca tavuk, horoz, civciv ve hindilerden oluşan küçük bir çiftlik haline geldi. Okulun bahçesindeki tavuk ve horozlara yem veren minik öğrenciler ilk başlarda korkarak yaklaştıkları civcivleri şimdi ellerine alarak onlarla oynuyor.
Pandemi döneminde okulların kapalı olduğu günlerde bile okula gelerek hayvanları beslemeye devam eden öğrenciler telafi eğitimlerinin verildiği bu ayda en çok hayvanlarla vakit geçirip, tavukların yemini, suyunu verip yumurtalarını toplayarak doğayla iç içe oluyorlar.

bu tavuklarin ve hindilerin sahibi ana sinifi ogrencileri 2 Mevlana Ilkokulu Muduru Osman Yacan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Okul Müdürü Osman Yacan, çocukların ilk başlarda hayvanlardan korktuğunu ancak şimdi alışarak hayvanlardan kopamadıklarını dile getirdi.

Önce Korktular, Şimdi Okula Koşarak Geliyorlar

Okula kümes kurarak çocuklara hayvan sevgisini aşılamayı hedefleyen ve bu hedefine de ulaşan Okul Müdürü Osman Yacan, çocukların ilk başlarda hayvanlardan korktuğunu ancak şimdi alışarak hayvanlardan kopamadıklarını dile getirdi. Yacan, “Çocuklara okulumuzda hayvan sevgisini aşılamak, hayvanları sevdirmek ve hatta bazı öğrencilerimiz bazı öğrencilerimiz hayvanlardan korkuyordu ilk başlarda, ön yargılıydı. Ama şimdi alıştılar, hayvanlarla iç içe onları besliyorlar, yemini suyunu veriyorlar. Velilerden gayet olumlu tepki alıyoruz. Hatta okulda çocuğu olmayan aileler bile gelip hayvanları beslemekte yardımcı oluyorlar bize. Çocuklar üzerinde gayet olumlu bir etki gözlemliyoruz. Çocuklarda sorumluluk duygusu gelişti. Biz bunlara küçük yaştan itibaren sorumluluk vermeye başladık. Onların beslenmesi konusunda çocuklar sorumluluk aldılar. Çocukların okulu sevmede hayvan beslemenin de çok büyük katkıları oldu. Öğrenciler okulu daha çok sevmeye başladılar. Çocuklar okula gelirken daha mutlu bir şekilde geliyorlar. Bizimde amacımız zaten oydu” diye konuştu.

“Çocukların Sorumluluk Duygusu Gelişti”

Okul Öncesi Öğretmeni Mine Saban ise çocukların doğayla iç içe olmalarının onların gelişimi açısından çok güzel gelişme olduğunu dile getirerek, “Güzel vakit geçiriyorlar. Buraya geldiklerinde bir şeyler yapmak onları mutlu ediyor. Onlara faydalı olduklarını düşünüyorlar ve hayvan beslemeleri çok daha güzel sonuçlar veriyor” dedi. Başka bir Okul Öncesi Öğretmeni Burcu İlhan çocukların sorumluluk duygusunun geliştiğini belirterek, “Çocukların arasında bu kadar yakından, ta, horoz ve hindiyle ilgilenmemiş çocuklarda va. O yüzden onların çok hoşuna gidiyor ve çok mutlu oluyorlar bunları gördükçe” diye konuştu.
Anasınıfı öğrencisi Nursare Kanat ise “Hayvanları çok seviyoruz, hep gelip besliyoruz onları. Onlarla oynuyoruz” dedi. Başka bir Anasınıfı öğrencisi Selim Işık da, “Onları çok seviyorum, hayvanlarla oynuyorum, yemliyorum, su veriyorum. Ben daha çok horozlara yemek veriyorum ve ayrıca horozlardan hiç korkmuyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ezmemek icin durdu arabaya girince ekipler harekete gecti kadir yigit

Ezmemek İçin Durdu, Arabaya Girince Ekipler Hareket Geçti

Anadolu yaban koyunlarinin ilk yavrulari hayata merhaba dedi 2 ajanimo

Anadolu Yaban Koyunlarının İlk Yavruları Nurhak Dağları’nda Hayata Merhaba Dedi