in

Bu Reklam İzleyenleri Etkisi Altına Alıyor!

Köpeklerin insanların en iyi dostu olduğu yüzlerce yıldır her kültürde söylenegelen bir şey olmuştur. İzleyenleri duygulandıran ve merak uyandıran bir mama markasının reklamı, bu dostluğu bir adım öteye taşıdı.

Reklamda, köpeklerle sahiplerinin kalp atışlarının birlikte oldukları sırada senkronize olduğu iddia ediliyor. Çıkan sonuç ise herkesi çok şaşırtıyor.

duygulandıran-kopek-mamasi-reklami-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Reklam görüntülerinde “insan performans uzmanı” olarak tanıtılan Dr. Craig Duncan, üç insana ve köpeklerine kalp izleme sensorları takarak kalp atışlarını kaydediyor. Köpekler ve insanların birlikte ve ayrı olduklarında kalp atış hızlarında bir fark olup olmadığına bakılıyor.

duygulandıran-kopek-mamasi-reklami-5

İlk ölçümlerde hem köpeklerin hem de insanların kalp atış hızları çok yüksek çıkıyor. Araştırmacılar bunu deneklerin heyecanlı ve gergin olmasıyla açıklıyor. İlerleyen zamanda kalp atış hızları normalleşiyor.

duygulandıran-kopek-mamasi-reklami-6

Ancak büyük değişiklik, köpekle insanın bir süre birlikte vakit geçirmesinden sonra yaşanıyor: Köpek ile sahibinin kalp atış hızları eşitleniyor. Videodaki katılımcılardan biri, “İkisi arasında bir tutarlılık görmek beni çok şaşırttı. Kalp atışlarımızın ne kadar yakın olduğunu, kalp atış çizgilerimizin neredeyse üst üste geldiğini gördüm. Hatta çizgilerin birbirine yaklaştığını anı bile görmek mümkün” diye konuşuyor.

duygulandıran-kopek-mamasi-reklami-7

Böyle bir şey gerçekten olabilir mi?

İngiliz Independent gazetesi, Notthingham Üniversitesi’nden Hayvan Davranışları ve Nöroloji profesörü Peter Voigt’a  “Böyle bir şey gerçekten olabilir mi?” diye sordu. Voigt’ın verdiği cevap ise oldukça şaşırtıcı.

duygulandıran-reklam-1

Çünkü Voigt’a göre böyle bir şey olası: “Araştırmalar, stresli olaylarda, köpeklerin sahipleri yanlarında olduğunda daha az heyecanlandıklarında işaret ediyor. Sahibi köpek için güvenilir bir sığınak anlamına geliyor. Oksitosin hormonunun çok çeşitli fizyolojik fonksiyonu var. Örneğin doğumu ve emzirmeyi kolaylaştırıyor. Aynı şekilde sosyal bağların kurulmasında da oksitosin çok etkili. Bazı araştırmalar, köpeklerin varlığının da insanların kalp ritimleri üzerinde benzer bir etki yaptığını kanıtlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevimli Köpek Potato 1 1 e1464538387221

Ördeksever Pit Bull Kardeşlerin Yeni Gözdesi: Sevimli Köpek Potato

uyuz kurt ajanimo3 1

Tedaviden Sonra Görenler Tanıyamadı