in

Bu Fişekler Can Almıyor, Karın Doyuruyor

Edirne’de doğaya ve hayvanlara zarar vermek istemeyen çiftçiler, tarlalarını yabani hayvanlara karşı korumak için saçma yerine bulgur atan ses fişeklerine ilgi gösteriyor.

bulgurfişek1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Özellikle ayçiçeği tarlalarını ve meyve bahçelerini, domuzlardan ve zararlı kuşlardan korumak isteyen çiftçiler, dom dom kurşunu yerine bulgur dolu fişekler satın alıyor.

Ayberk Düz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, satışa sundukları bulgur fişeklerinin çiftçiler tarafından yoğun ilgi gördüğünü belirtti.

Fişeklerin içerisinde saçma yerine bulgur olduğunu anlatan Düz, “Özellikle hayvanlara ve doğaya zarar vermek istemeyen çiftçiler, bu fişeklerden alıyor. Fişeğin içerisinde saçma yerine bulgur ya da fiğ tohumu var. Saçma olan fişeklere nazaran çok daha fazla ses çıkartıyor. Ayrıca doğaya saçma yerine bulgur saçılıyor. Bu da birçok kuşun yem ihtiyacını karşılamasını sağlıyor” diye konuştu.

bulgurfişek2

Düz, kutusunda 25 adet bulunan 12 kalibre olan fişeklerin tüm tüfeklerde kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

“Domuzları Korkuturken Kuşları Yemliyoruz”

Çiftçi Hasan Yel, bölgede domuz varlığının çok fazla olduğunu, hayvanların tarlalara büyük zarar verdiğini anlattı.

Genelde domuzları korkutmak için ses fişekleri kullandıklarını aktaran Yel, “Önceden tarlada bulunan ürünlerimizi korumak için saçma atan ses fişekleri kullanıyorduk. Bulgur atan fişekler çıkınca onları tercih etmeye başladık. Hem fazla ses çıkartıyor, hem de doğaya zarar vermiyor. Domuzları korkuturken kuşları da yemliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan ders

Ottowa Üniversitesi’nde Hayvan Hakları Ders Olarak Okutulacak

one cıkan coban 1

Üniversiteli 3 Kızın Gönüllü Çobanlık Hikayesi