in

Bu Elektrik Direği 30 Yıldır Leyleklere Yuva Oluyor

Elazığ’da 30 yıldır aynı yere yuva yapan ve yöre sakinleri tarafından “Beyaz Pamuk ile Leylek Baba” isimleri verilen leylekler sokağın simgesi oldu.

Yurtbaşı beldesinde bulunan Celal Sürgün Sokakta’ki elektrik direğinde bulunan yuvaya 30 yıldır gelen leylekler sokağın simgesi haline geldi. Baharın habercisi olarak bilinen yöre sakinleri tarafından da “Beyaz Pamuk ile Leylek Baba” ismi verilen hayvanlar, bu yıl da gelerek yavrularını büyütmeye başladı. Henüz yeni dünyaya gelen yavruları ile leylekler drone ile görüntülendi. Özellikle sokak sakinlerine 2 ay komşuluk yapan leylekler mahallede yaşayan bir çok kişi tarafından da biliniyor.

Bu Elektrik Diregi 30 Yildir Leyleklere Yuva Oluyor 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.


Sokak sakinlerinden Ahmet Güneş, “Bu leylek ben kendimi bildim bileli var. Bir nevi nesilden nesile, seneden seneye buraya geliyorlar. Buraya gelip yumurtasını bırakıyorlar bir dişi bir erkek sırayla gelip gidiyorlar. Bir saat biri bir saat da birisi bekliyor. 40-50 gün içerisinde de göç vermeye başlıyorlar. Leylekler 30 yıldır buradalar. Ben okula gidiyordum o tarafta ki evleri yıkılınca bu tarafa geçtiler. Leylekleri her yıl görüyorum. Her sene gelmelerini bekliyoruz. Geçen sene 2 taneydi 3 tane yavruları olmuştu bir tanesi ölmüştü onlar gitti. Bu sene de yine iki tane geldi. Şu anda yine yavrulamışlar. Bir ay daha burada misafirlerimiz olduktan sonra gidecekler. Seneye Nisan 15 dedi mi yeniden geliyorlar. Leylekler şuan da buranın bir simgesi olmuş durumda. Leyleklerin birine ‘Beyaz Pamuk’ diğerine de ‘Leylek Baba’ diyorlar. Bizden öncekiler isimlerini öyle söyledikleri için öyle devam etti. Biz böyle gördük” dedi

Bu Elektrik Diregi 30 Yildir Leyleklere Yuva Oluyor 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Corona Yeter bu defa kurtarilamadi

‘Corona Yeter’ Bu Defa Başaramadı

Yavru Ayi Koy Merkezinde Yiyecek Aradi

Yavru Ayı Köy Merkezinde Yiyecek Aradı