in

Bu Belirtiler Köpeğinizin Ağrı Çektiği Anlamına Gelebilir

Köpeklerde ağrı belirtileri ağrının bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir ve bu belirtileri mutlaka önemsemek gerekir.

Köpekler bizlerle aynı dili konuşamasalar da bu onların çok başarılı birer iletişim ustası olduğu gerçeğini değiştirmez. Köpekler başta gözleri olmak üzere kulaklarını, kuyruklarını, kısacası tüm bedenlerini kullanarak bizimle adeta konuşurlar. Ayrıca sesler çıkartarak yani havlamak, inlemek gibi çeşitli sesler kullanarak da bizlerle iletişim kurarlar ve emin olun ki köpeklerin yaptığı her hareketin kendilerince gayet makul bir sebebi vardır. Köpeklerin yaptığı bazı hareketler, çıkarttığı bazı seslerse ağrı ya da acı duyduklarını gösterebilir. Bu nedenle köpeklerde ağrı belirtileri hakkında bilgi edinmek ve tüylü dostumuzda bu belirtileri fark ettiğimizde zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmak tüm köpek insanlarının görevlerinden biridir.

İşte köpeğinizin ağrısı olduğuna işaret edebilecek olan belirtiler.

Aşırı yalama

Köpekler kediler gibi kendilerini temizleme konusunda başarılı canlılar değildir, ancak arada sırada az miktar yalanırlar. Bir köpeğin ısrarlı şekilde özellikle de belirli bir noktasını yalaması hatta bazen işi dişlemeye dek vardırması o bölgenin ağrıdığını gösterebilir.

itchy-dog-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hızlı ve kesik nefes alma

Köpeğimizin sağlık durumu ile ilgili bilgi edinmek için takip edebileceğimiz şeylerden biri de nefes alış verişidir. Köpekler hareket ettiklerinde ve heyecana kapıldıklarında hızlı ve kesik şekilde nefes alabilirler. Ancak ortada bu etkenlerden herhangi biri bulunmadığı halde köpeğiniz kesik kesik ve hızlı nefes alıyorsa bu da ağrı belirtisi olabilir.

puppy-breathing-fast

Aşırı salya akıntısı

Bazı köpek ırklarında salya akıntısı normal kabul edilir, örneğin Boxer ırkı köpekler diğerlerinden daha fazla salya akıtma eğilimindedir. Bunun dışında eğer bir köpeğin ağzından aniden salya akıntısı özellikle de aşırı salya akıntısı başlamışsa bu dişinin, boğazının ağrıdığına yani ağız ve boyun bölgesinde ağrı ya da acı verici bir sorun olduğuna işaret edebilir.

image-20151201-26568-1ld7n8o

Topallama-yürümekte zorlanma

Köpeklerde birçok kas-iskelet sistemi sorunları ile de karşılaşılabiliyor ve bu sorun ya da hastalıkların önemli belirtilerinden biri de topallama ya da yürümekte zorlanma. Özellikle de köpeğin herhangi bir darbe almadığı, kazaya karışmadığı durumlarda ortaya çıkan topallamayı çok ciddiye almak gerekiyor zira bu belirti sadece ağrıya değil kemik kanseri gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.

limping_hero

Kafayı bir yana eğik tutma

Köpeklerin en hassas bölgelerinden biri kulaklarıdır ve kulaklarında birçok sorunla karşılaşılabilir. Köpekler kulakları ağrıdığında kafalarını bir yana eğik tutarlar. Eğer köpek dostunuz kafasını sık sık bir yana eğiyorsa bu kulaklarında bir sorun olduğunu gösterir.

home-remedies-for-dog-ear-infection

Bunların dışında iştahsızlık, bazen inler gibi sesler çıkarma gibi belirtiler de köpeğinizin ağrısı olduğunu gösterebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Toplu Arı Ölümleri’ Yüzde 41e Ulaştıöç

‘Toplu Arı Ölümleri’ Yüzde 41’e Ulaştı

öçöç

Çöp Kutusuna Atılmış Bir Sırt Çantasının İçinde Ölüme Tere Edilmiş Halde Bulunana Kedi Hiro