in

Bozüyük’te İki Köpeğin Sır Ölümü

Yıllardır verilen hukuki mücadeleye rağmen hala yasa ile yaptırımı olmayan, Kabahatler Kanunu kapsamında yer alan ve yerel yönetimlerin görev alanına girdiği halde göz ardı edilen hayvan hakları ihlaliyle ilgili bu kez Bozüyük Belediyesi gündeme geldi.
bozüyük-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde ölü bulunan iki köpek ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Bilecik Bozüyük’te üç tane köpeğin, Belediye köpek toplama ekipleri tarafından alınıp, Belediye Hayvan Barınağı’na götürülmesinin ertesi günü 2 tanesinin dağlık bir alanda ölü bulunduğu iddiası Bozöyük’ü harekete geçirdi. Bozüyük Belediyesi köpek toplama ekiplerine teslim edilen üç köpekle ilgili ilk açıklamada kurşunlandıkları belirtildi.

Cumartesi günü köpeklerin barınağa götürülmesi için başvuruda bulunan Bozüyüklü vatandaşlar, köpeklerin akıbetini öğrenmek için barınağa gittiklerinde görevlilerin köpekler içeride olduğu söylemlerine inanmayarak görmek istediklerini ve bunun üzerine görevlilerin ağız değiştirdiğini ve köpeklerin orada olmadığını belirttiler.

Geçtiğimiz Cuma günü Bozüyük’te iki kişi tarafından, Bozüyük Belediyesi’ne başvurarak üç adet köpeğin Bozüyük Belediyesi Hayvan Barınağı’na götürülmesi talep edildi. Bu talebe olumlu cevap veren belediye çalışanları köpekleri yakalayarak araca koyup ve Belediye Hayvan Barınağına götüreceklerini söyleyerek oradan ayrıldılar.

bıdık-ajanimo-1

Bozüyüklü iki vatandaşa ismini bilmedikleri bir vatandaştan e-mail yoluyla köpeklerin Camili Yayla Köyü ormanlık arazisinde köpeklerin yakından silahla vurulmuş olabileceği iddiası ve fotoğrafı gelmiş. Bunun üzerine Bozüyüklü vatandaşlar, köpeklerin barınaktan çıkmasında ve öldürülmesinde sorumlu olduğunu düşündükleri Belediye çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunmuşlar. Öte yandan Bozüyük Belediyesinden yapılan konu hakkındaki açıklamada ise; “Hayvanseverler tarafından yapılan ziyaret sonrası, hafta sonu ölü olarak bulunan köpeklerle alakalı istişare toplantısı yapıldığı, bu konu hakkında Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’nın üzerine düşen ne varsa yerine getireceğini ifade ettiği ve karşılıklı görüşler bildirilerek hayvan severler tarafından dilekçe alındığı” bildirildi.

fatih-bakıcı-ajanimo
Bozüyük Belediyesi Başkanı Fatih Bakıcı

İddiaların sahibi iki genç kızlardan görüşme imkanı bulduğumuz Sinem Yaraş ise “Adli süreç başladı. Ancak  belediyenin açıklamasının aksine, köpekler bizim baktığımız, beslediğimiz ve kendi elimizle teslim ettiğimiz hayvanlarımızdır. Evden taşınma durumumuz olduğundan bir kaç günlüğüne belediyenin hayvan bakım evine götürülmelerine razı olduk. Ancak gidip baktığımızda hayvanların orada olmadığını fark ettik. İki gün sonra da ne yazık ki ölüleri bulundu” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

bebek-ajanimo

Belediye Başkanı Yardımcısı Nazmi Kuru, hem köpekler karşısında mağdur olan vatandaşlara hem de hayvan sever vatandaşlara karşı her zaman aynı mesafede olduklarını belirterek, yapılan yersiz eleştiri ve suçlamaları hak etmediklerini söyledi. Kuru, Yeşilkent Mahallesi’nde gerçekleşen ve mahalle muhtarının talebi doğrultusunda toplanan köpeklerin akıbeti konusunun adli mercilere intikal ettiğini ve soruşturma kapsamı dahilinde olduğunu kaydetti.

nazmi-kuru-ajanimo
Bozüyük Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazmi Kuru

Kuru, “Gerek sosyal medyada gerekse yazılı basında belirtilen suçlamaları Bozüyük Belediyesi olarak kabul etmiyoruz. Belediyemiz ekipleri sahipsiz ve sokak hayvanlarıyla alakalı 5199 sayılı kanun çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu olayın üzüntüsünü belediye olarak biz de yaşamaktayız. Özellikle sosyal medyada yapılan suçlamalar ve iftiralarla alakalı olarak personelimiz ve kurumumuz gerekli suç duyurularında bulunmuştur. Sonuç olarak; belediyemiz her geçen gün standartlarını yükselterek hayvan dostu uygulamaları ile dikkat çeken bir belediye haline gelmiştir. Belediyemiz tarafından sokakta bulunan sahipsiz köpekler toplama ekiplerince rehabilitasyon maksadıyla barınağa getirilir. Gerekli durumlarda tedavileri yapılır, kısırlaştırılma işleminden sonra küpelenerek doğal yaşam ortamına salınır. Havaların soğuması ile birlikte sokak hayvanlarımızın kışı rahat geçirebilmeleri amacıyla ilçemizin muhtelif yerlerine yerleştirdiğimiz mama kaplarındaki mamaları her gün belirli saatlerde yenileyerek sokak köpeklerinin aç kalmasına izin vermedik. Kuşlarımıza yem verdik. Yeni yaptığımız kedi evlerimizin montajını daha yeni tamamladık. Biz bir taraftan sokak hayvanlarımız için daha iyi imkanlar sunma gayreti içerisindeyken böylesine insanlığa sığmayan bir olayın belediyemize mal edilmeye çalışılması bizleri derinden üzmüştür. Konunun belediyemizin yakın takibi altında olduğunu belirtir, olaylarla alakalı gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağımızı belirtmek isteriz.” sözleriyle kendilerini savundu.

kocakafa-ajanimo

Belediye’nin yaptığı açıklamalar üzerine, basın açıklaması yapma kararı alan Sinem Yaraş ve Özlem Kazdal basın mektubunda şunları kaydetti:

“Bozüyük’te yaşanan köpek ölümleri ile alakalı köpeklerin sahibi olan bizler: Sinem Yaraş ve Özlem Kazdal’ın basın açıklamasıdır. 

Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Kuru’nun yaptığı basın açıklamasına istinaden  açıklama yapma gerekliliğini üzerimizde hissettik.Bozüyük Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Kuru’nun açıklamasına göre  “hayvanseverlerin belediyeye yönelik başlatmış olduğu algı operasyonunun şaşkınlık ile gözlemliyoruz” deniliyor.Biz köpeklerimizi kapımızın önünden, geri almak şartıyla geçici olarak görevlilere teslim ettik. 1 gün sonra barınakta olmayan köpeklerimizi kamuoyununda bildiği gibi ölü halde ormanlık bir alanda bulduk.

Şimdi soruyoruz Bozüyük Belediyesine?

Köpekleri aldıklarını kabul eden, köpeklerin ölü bulunması ile alakalı kendilerininde kurum içi soruşturma başlattığını belirten Belediyemiz, şimdi olay neden sadece sokakta 3 köpek bulmuşuz ve hayvanseverler olarak sahip çıkıp belediyeyi suçluyormuşuz gibi kamuoyuna lanse ediliyor? Bu ölümlerin hesabını kimden sormamız bekleniyor?

Biz köpeklerimizi belediyeye teslim ettik ve sonucuda ortada… Emanet edilen köpeklerimiz Bozüyük Belediye’nin sorumluluğu altındadır. Köpeklerimizin nasıl öldürülüp, Camiliyayla mevkine atıldığı ile alakalı suç duyurumuz soruşturma aşamasındadır. 

Kamuoyuna  duyurulur.
Saygılarımızla
Sinem Yaraş ve Özlem Kazdal”

sinem-özlem-ajanimo-3
Sinem Yaraş ve Özlem Kazdal köpeklere kulübe yapıyor.

 

Haberle ilgili yaptığımız görüşmeler neticesinde köpeklerin öldürülmesi olayının mahkemeye taşındığını öğrendik. Belediye çalışanlarından Ebru Kaçan, “Barınağa uyutularak getirilen köpekler, ayakları açılsın diye bağlanmadan barınakta dolaştırılıyor. Bir gün sonra bir hanımefendi ve arkadaşları barınağa gidip köpekleri görmek istiyorlar. Daha sonra köpeklerin orada bulunamaması üzerine yapılan aramada merkezde 45 dakikalık uzaklıkta bir köyde bulunduğu iddia edildi. Bunun üzerine hafta sonu tüm ilgililer belediyede toplandı. Gereken ne ise yapılacak. Süreç adliyede. Kimin cezası varsa çekecek. Ancak belediyenin hiç bir çalışanının tüfekle böyle bir şey yapması söz konusu değil. Tabii ki sorumlular bulunacak ve belediye olarak ne gerekiyorsa yapacağız” açıklamasında bulundu.

Açıklamalar bu şekilde. Tüm açıklamalar ve yaşanan olaylar, ivedilikle kapsamlı hayvan hakları kanunu çalışmalarının yapılması zorunluluğunu gözler önüne seriyor. Bireysel çaba göstermemiz gerektiğini de bir kez daha vurguluyoruz. Bu tür olay ve suistimallerde ilgili kurumlara dilekçe vererek kamuoyu baskısı oluşturabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

besir

Kedili Yaşama Giden Yol

kedi ezen adam ajanimo 2

Kediyi Ezip Kaçana Kesilen Ceza Yeterli mi?