in

Bozkırın Ortasında Biyolojik Çeşitliliği ile Büyüleyen Tödürge Gölü

Sivas’ın en büyük gölü olma özelliğini taşıyan Tödürge gölü biyolojik zenginlik başta olmak üzere birçok özelliği ile hayranlık uyandırıyor.


Sivas’a Zara ilçesinde bulunan Tödürge gölü, içerisinde bulunan yaşam ve çevresinde bulunan bitki türü çeşitliliği ile hayranlık uyandırıyor. Yaz kış ziyaretçilerini ağırlayan göl, yüzölçümü yaklaşık 3,5 km deniz seviyesinden 1295 metre yükseklikte bulunuyor. Sivas’ın en büyük gölü olma özelliğini de taşıyan Tödürge gölünün sulak alanında, iki adet de ada bulunuyor.

Bozkirin Ortasinda Biyolojik Cesitliligi ile Buyuleyen Todurge Golu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Derinliğin ortalama 2 metre olduğu gölde kayık, rüzgar sörfü, bot, su bisikleti gezileri, dalış sporu, olta balıkçılığı yapılırken; gölün etrafında ise kuş gözlem, trekking, hiking, dağ bisikleti faaliyetleri gerçekleştiriyor. Dibindeki kaynaklar ile Acısu Deresi’nden beslenen karstik gölün suyu sülfat tuzu açısından da zenginlik taşıyor. İçerisinde 8 çeşit balık bulunan nadir göllerden olan Tödürge Gölü, Türkiye’nin önemli doğa ve kuş alanlarından biri olarak göze çarpıyor.

fff5d35a fd66 4345 861f b364cff88d57Gölün Ramsar Alanları Arasına Girmesi Bekleniyor


Tödürge Gölü’nün Uluslararası öneme sahip sulak alanlar sözleşmesi olan Ramsar’a bu kapsam alanına dâhil olması da bekleniyor. Gerek göl çevresindeki endemik bitki türleri, gerek su altı canlı yaşamı ve gerekse de önemli kuşlara yaşam alanı sunan Tödürge Gölü, tabiatı ile de büyük beğeni toplarken, Ramsar ile gölün ziyaretçilerinin artacağı da düşünülüyor.

a8aa9c33 77a0 438e 8a88 23a4fb334f00

Sivas Tödürge Gölü’nün de Ramsar’a giren 15. sulak alan olması bekleniyor. 200 kuş türünün görüldüğü alanda Macar ördeğinden Erguvani balıkçıla birçok kuş türü beslenme, üreme ve barınma olanağı buluyor.

99e6b1e9 95fd 453c aeee ef4b2cbf15a3Tödürge Gölü’nün Ekoturizme Kazandırılması için Çalışma Yapılıyor


Tödürge Gölü, kuş zenginliğinin yanı sıra balık ve sürüngenler açısından da zenginlik sunuyor. Sazan, Tatlısu Kolyozu, Siraz balığı, Karabalık, Karaburun balığı, Tatlısu Kefali, Çöpçü balığı, yayın gölde görülen balık türleri iken su yılanı, küpeli su yılanı ve Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nde kesin koruma altına alınan türlerden Benekli Kaplumbağa da bulunuyor.

7f0ef279 227b 4fa2 9dd4 1f78eca5214e

Sulak alan sınırının belirlendiği ve yönetim planı projesinin hayata geçtiği gölün, Sivas Valiliği’nin çalışmaları ile eko turizme kazandırılması da hedefleniyor. Dış etkenler, kaçak avcılık, saz kesimi ve çevresindeki tarım arazilerinde anız yakımı, bilinçsiz gezi ve ziyaretler ile olası habitat ve çevre kirliliğinin önüne geçmek isteyen Sivas Valiliği de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar öncülüğünde çalışma yürütüyor.

52b8c719 8dca 413c 9224 9f8e5a1ae881

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kedilere Yaptigi Dehsetin Ortaya Cikmasini ve Sinir Disi Edilmesini Saglayan Gorgu Taniklari Konustu3

Küçükçekmece’deki Vahşeti Ortaya Çıkaran Görgü Tanıkları Konuştu

TBMM Tarim Orman ve Koyisleri Komisyonu Baskani Yunus Kilictan Skandal Aciklamalar

Yunus Kılıç’tan Hayvan Hakları Konusunda “Biz Kimleri Vekil Seçtik” Dedirten Skandal Açıklamalar