in

Boz Ayılar Yavrularını Korumak İçin İnsanları Kalkan Olarak Kullanıyor

Anne boz ayılar, çiftleşme dönemlerinde yavrularını yabancı erkek ayılara karşı korumak için insanları bir kalkan gibi görerek onlara yaklaşıyorlar.

boz-ayılar-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Mayısın ilk günlerinden Haziran ortalarına uzanan günler, İsveç’in boz ayıları için çiftleşme dönemi anlamına geliyor. Anne ayılar zor bir seçim yapmak zorunda: Ya yavrularını insanların yakınına götürecekler, ya da çiftleşmek isteyen erkek ayıların yavrularını öldürmesi riskini alacaklar. DNA’larını umutsuzca bir sonraki nesillere aktarmak isteyen erkek ayılar, bu amaçla karşılarına çıkan her dişiyle çiftleşmeyi deniyor. Bu durum yavrusu olan anne ayılar için oldukça büyük bir tehlike arz ediyor, çünkü bir önceki yıl doğan yavrularını emziren anneler hamile kalamıyor. Bu nedenle de erkek ayılar bazen yavruları öldürüyor ve anne ayının bedeninin süt üretme döneminden çıkıp tekrar üreme dönemine girmesini sağlamayı umuyor.

Boz ayı yavrularının üçte birinden fazlası çiftleşme döneminde ölüyor. Bu ölümlerin yüzde 90’ından fazlası da akraba olmayan erkek ayıların saldırıları sonucu gerçekleşiyor.

Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, anneler erkekleri uzakta tutmanın bir yolunu bulmuş olabilir. Erkek boz ayılar o ruh haline bürününce, bazı anneler yavrularını alıp insanların yanına sığınıyor.

Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde ve Güneydoğu Norveç Üniversitesi’nde yaban hayatı biyoloğu olan ve çalışmaya önderlik eden Sam Steyaert, bu çalışmaya kadar anne ve yavruların insanlara yaklaşma amacının fazladan yiyecek bulmak olduğunun düşünüldüğünü söyleyerek araştırmalarının ayıların neden bazen insanlara yaklaştığı konusuna ışık tutuyor belirtiyor.

boz-ayılar-1

Düşmanımın Düşmanı Dostumdur

“İnsanların dibinden ayrılmamak da tamamen risksiz bir durum değil,” diyor Steyaert.

Ayılar insanlara ne kadar yaklaşırsa, bir avcı tarafından vurulma veya bir araç tarafından ezilme riski de o kadar artıyor. Steyaert, insanların dibinden ayrılmayan ayıların normalden daha yüksek bir stres seviyesine sahip olduğunu görmeyi beklediğini belirtiyor. Bu durum da ilerideki üreme devirlerine zarar veriyor olabilir.

Ancak bu alışveriş kısa vadede verimli olacağa benziyor. Erkek ayılar insanlardan ve onlardan kaynaklanan tehlikelerden nasıl uzak durmaları gerektiğini iyi biliyor. Steyaert’in araştırması, erkek ayılardan uzak durmayı başaran dişilerin yavrularının da hayatta kalma şansının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Georgia Üniversitesi‘nde ekolojist olan ancak araştırmaya katılmayan Lucas Nell, bu tür korumacı işbirliklerinin diğer türlerde görüldüğünü de söylüyor. Kazların, kutup tilkilerinden korunmak için yuvalarını baykuşların ve diğer av kuşlarının yuvalarının yakınlarına yuva yaptığı biliniyor. Nell’in kendi araştırması da, sulak alanlarda yaşayan kuşların da timsahlarla benzer bir ilişkiye sahip olup olmadığını keşfetmeyi umuyor.

Nell’e göre burada şaşırtıcı ve yeni olan şey, dişi boz ayıların kendi türleriyle arasındaki cinsel gerilimi azaltmak için insanları kullanıyor olması. Çalışmanın yazarının neden “insan kalkanı” terimini kullandığını anlamak zor değil.

Kaynak: National Geographic

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13720651 10153970654473533 2045751618 o 1

Her Kötülük Kendi İçindeki İyiliğe Filiz Verir!

6

Sokakta Başıboş Gezerken Bulunan Pitbull Sürekli Gülümsüyor