in

Bordan Yangın Söndürücü Üreten Hale Demircan’ın Köpeği 9 yerinden kurşunlandı

Ailesinin gözü gibi baktığı kangal Zoro 9 kurşun ile katledildi.

Bor madeninden dünyada ilk kez soğutma özelliği olan yangın söndürücü toz üreten Demircanlar Firmasının fabrika bahçesinde yaşayan Zoro 9 kurşun ile katledildi. Firma sahibi Hale Demircan’ın gözü gibi baktığı Zoro yuvasında uyurken 9 mm’lik 9 mermi iel öldürüldü. Olay yerine gelen jandarma ekipleri bölgedeki kamera görüntüleri ve delilleri topladı.  Köpeği katleden caninin 2 gün önce Hale Demircan’ı tehdit eden fabrika sahibi olduğu tahmin ediliyor. Evladı gibi sevdiği köpeğini kaybeden Hale Demircan’ın olayın şokunu henüz atlamadığı öğrenildi. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu konunun takipçisi olacağını açıkladı.

Hale Demircan Kimdir?

Hale Demircan bordan yangın söndürücü toz üreten Demircan Grup Yönetim Kurulu Başkanıdır. Hale Demircan Dünyada bir ilk olan yangın söndürücüyü şöyle anlatmıştı:

“Bu tozlar oldukça pahalı ve sağlığı etkileyen tozlar. Şu anda yerli, milli, kanserojen olmayan, bor madeninden mamul yangın söndürücü tozumuzu 8 aydır piyasaya arz ettik. Mineraldir, soğutma özelliği vardır. En önemlisi kanserojen değildir, insan sağlığına zararlı değildir. Hızlı söndürmesiyle ve anında soğutmasıyla da ‘Yangını kontrol altına aldık’ değil, ‘Soğuttuk, söndürdük’ diyebileceğiz artık”

Bordan Yangın Söndürücü : Dünyada Bir İlk

Ürettikleri ürünü, “Dünyada ilk ve tektir. Katı soğutma teknolojisinde zaten ilk üründür” şeklinde tanımlayan Demircan, bunun başka teknolojilerin de önünü açacağını dile getirerek, “Türk mühendisleri bununla ilgilenirlerse daha farklı teknolojilerde de kullanabilirler. Bunun için de ekibimiz olarak cevap vermeye hazırız” dedi.
Türkiye’de hiç üretilmeyen ve standardı olmayan, D sınıfı olarak tanımlanan yüksek ısılı yangınlarda kullanılan yangın söndürücünün de Ar-Ge çalışmasını tamamlayarak üretimini gerçekleştirdikleri bilgisini veren Demircan, “Standart çalışmasını tamamladık. Geçen ay itibariyle de standardı yayınlandı. D klas yangın söndürücü tozumuz da şu da üretime hazır. D klas yangın söndürücü tozu üretmeden önce ülkemizde 200 santigrat derecenin üzerinde hiçbir söndürme ajanı yoktu, üretilmiyordu. D klasla birlikte bin 500 santigrat dereceye kadar olan yangınlara mukavemet edebilme şansımız var” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayatı Değişen 20 Köpekle Birlikte İnsanlara Mesaj Verdiler!

Hayatı Değişen 20 Köpekle Birlikte İnsanlara Mesaj Verdiler!

Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Büro Amirliği Bir İlde Daha Faaliyetlerine Başladı

Doğa ve Hayvan Koruma Büro Amirliği Bir İlde Daha Faaliyetlerine Başladı