in

Borç Filmi’nin Ekibinden ‘Karga’ Açıklaması

Vuslat Saraçoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Borç filmi, çekimlerde kullanılan karagalar nedeniyle gündemde. Film ekibi bugün yaptığı açıklama ile iddialara cevap verdi. Ancak yapılan açıklama itiraf niteliğindeydi.

HAYTAP, İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışma kategorisine seçilen Borç Filmin’deiki karganın kullanılmasıyla ilgili açıklama yapmştı. HAYTAP açıklamasında “Filmde rol alan karga ile birlikte getirilen ve önceden İzmir’de bu karga ile uzun süre aynı ortamı paylaşan diğer karganın, filmde rol alan kargayı yediği söylendi. Gelen görüşler, karganın stresten öldüğü, diğerinin ise açlığı üzerine onu yediği yönünde. İşin sahibi olduğunu her defasında dile getiren Vuslat Saraçoğlu bu olayın sorumluluğunu asla üzerine almadı”demişti.

29178924 2370461749646414 5549083238032474112 n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HAYTAP açıklamasında kargaların ‘sahibinden izin alındı’ gibi bir ifadeye yer vermişti. Bu ifade hayan aktivistlerinin kafasını karıştırdı. Çünkü yasalara göre bir yaban hayvanı olan karganın sahibi olamayacağına göre bu kargalar nerden gelmişti?

Ukala Hayvan’dan Hande Celensu’nun aktardığı bilgilere göre; kargalar İzmirli bir hayvansever tarafından yaralı halde bulunmuş. Tedavi edilen kargalar uçmaya hazırlanmaları için Eskişehir’de kuşlar konusunda deneyimli bir veteriner hekime gönderilmiş. Bu süreçte de filmde oynatılmışlar. Bu iki kargadan biri ölürken diğeri İzmir’e geri gönderilmiş. Hayvanları tedavi ettiren gönüllü, dönen karga iyileşmeyince hayvanı Doğa Koruma ve Milli Parklar müdürlüğüne teslim etmiş.

29196733 2370461709646418 3062134149574819840 n

Film ekibi gelen tepkiler üzerine bugün konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada Veteriner Hekim Sezayi Yılmaz‘ın görüşlerine yer verildi:

Kargaların set sorumluluğunu, sokak hayvanları ve özellikle kanatlı hayvanların tedavisi, bakımı konusunda tecrübeli olan, gerek HAYTAP gerek diğer hayvansever dernekleriyle işbirliği içinde çalışan Veteriner Hekim Sezayi Yılmaz üstlenmiştir. Yapılan uygulamalar ve gerçekleşen ölümün sebebiyle ilgili kendisinin açıklamaları şu şekildedir:

Çekimler esnasında gerekli iki sahnede karganın strese girmesini engellemek amacıyla tıbbi prosedüre uygun olarak hafif sedasyon uygulanmıştır. Sedasyon, anestezi öncesi hayvanı sakinleştirmek için yapılan bir uygulamadır, alerjiye bağlı sebepler dışında öldürme riski bulunmamaktadır. Kamera arkası görüntülerinde de görüldüğü üzere, hayvanlar yarım saat sonra yemek ve su almaya başlamış, normal hallerine geri dönmüşlerdir. Üst üste iğne yapılması söz konusu değildir, hayvanlarda bayılma yaşanmamıştır. 

Ölüm nedeni diğer karganın kanibalizm göstermesidir. Kargalarda dezavantajlı bireyleri yuvadan atmak ya da güçlü bireyin kanibalizmi sonucu dezavantajlı bireyi yemesi rastlanılabilen bir davranıştır.  Söz konusu olayda, iki kargadan birinin diğerine göre daha kilolu ve güçlü olduğu gözlemlenmiştir. Güçlü birey dezavantalı bireyi öldürecek kadar yemiştir. Yaşananlar kargalar arasında sık karşılaşılan bir durumdur.’

HAYTAP’la işbirliğine yanaşmadığımızın iddia edilmesi de şaşkınlık vericidir. 31  Ocak 2017 11:15’te HAYTAP adına Tuğçe Madayanti Dizici kendilerine bir ihbar geldiğini belirterek yönetmenimizle irtibata geçmiş, kamera arkası görüntülerini istemiş, görüşme talep etmiştir. Tuğçe Hanım’ın isteği hemen yerine getirilmiş, incelenmesi için görüntüler kendisine gönderilmiş, olaya ilişkin her türlü açıklama yapılmıştır. Daha sonraki iletişim çabalarımızı ise kendisi yanıtsız bırakmıştır. Yapılan yazışmalar ve cevapsız çağrılarımız, konuya duyarlılık gösteren kamuoyunun belge dökümlerini talep etmesi halinde kendilerine temin edilecektir. 

Tüm özenimize rağmen yaşanan olay hepimizi çok üzmüştür. HAYTAP’ın, yönetmenimizle kişisel husumetleri olan kimi set çalışanlarının filmi sabote etme çabalarına alet olması, film ekibinde yer alan oyuncular ve görüntü yönetmeni gibi filmin önemli bileşenleriyle görüşmeden, gerekli inceleme ve soruşturmayı yapmadan, karganın boğazını sıktılar gibi iddialarda bulunması ise bizi kahretmiştir.

Editörün yorumu: Türkiye’nin en büyük hayvan hakları konfederasyonlarında biri olan HAYTAP’ın, ‘sahipli karga’ ifadesinin peşine düşmemesi hayret verici. Öyle ki bir yaban hayvanı olan karganın her ne koşulda olursa olsun filmde kullanılması kesinlike doğru değil. Eğer şartlar HAYTAP’ın istediği gibi olsaydı HAYTAP kargaların filmde oynamasını onaylayacak mıydı? Bir yaban hayavanının bir filmde kullanımasının şartı olabilir mi?

Kargaların birbirlerini yiyebileciğinin bilincinde olan bir veteriner hekim nasıl hayvanların yan yana  bırakılmasına izin vermiş? Hayvanlara keyfi bir sedasyon yapılması ne kadar etik? Savunma amacıyla yapılan bu açıklama adeta bir itiraf niteliğinde.

Birinin diğerini yediği iddia edilen kargaların tedevi sürecinde beraber yaşadıklarını da not düşüyoruz.

29177419 10156072173694029 6837090685393305600 n

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerikan United Airlinesöç

Amerikan United Airlines: “Kabin Bagajında Ölen Köpeğin Sorumluluğunu Kabul Ediyoruz”

Beşiktaş Bayern Münih öç

Sahaya Giren Kedi UEFA Disiplin Soruşturmasına da Girdi