in

Bodrum’da Özel Bir Klinikte Kısırlaştırılan Ev Kedilerinin Kulaklarına Kliniğin Dövmesi Yapıldı!

Bodrum’da bir veteriner kliniğinde yaşandığı iddia edilen olay hayvanseverleri ayağa kaldırdı. İki kedisini kısırlaştımak için kliniğe götüren bir sosyal platform kullanıcısı kısırlaştıma ameliyatı ve sonrasında yaşananları paylaştı.

Ekşi Sözlük’te benzinli kahve isimli kullanıcı tarafından açılan Bodrum Yalı Veteriner Kliniği Rezaleti isimli başlık da bahsedilen olay pes dedirtti. Dişi kedilerini kısırlaştırmak için veterinere götürdüğünü ifade eden yazar ameliyat sonrası kedilerinin kulağına damga vurulduğunu görünce şoka uğradı. Normal şartlarda kısırlaştırma sonrası sokağa çıkmayan kedilere her hangi bir kalıcı iz yapılmazken sokağa çıkan ya da sokakta yaşayan kedilerin kulağına ufak bir çizik atılır.Yazar yaşanan skandalın adece bu olmadığını, operasyon öncesi klinikte yapılan elle müdahale sırasında büyük kedinin hamile olduğunun söylendiğini ancak bu durumun mümkün olmadığını şu cümlelerle anlattı:5af00c7e61361f04d829c957

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Klinikte çalışan veteriner hekim ve daha önce görmediğim bir yardımcı vardı. Hemen muayeneye geçildi. Elle muayenede büyük olan kedimin hamile olduğunu söylediler. Bunun imkansız olduğunu söyledim ve bu konuda çok net davrandım çünkü böyle bir şey asla olmadı. Sokağa asla çıkmadıklarını ev kedisi olduklarını gözümüzden sakındığımızı tekrar tekrar söyledik.”

Klinikte çalışan veterinerlerin, hayvan sahiplerinin anlattıklarını dinlemediklerini ifade eden kullanıcı kedilerini kısırlaştırmak için kliniğe teslim ettikten sonra operasyon için beklemeye başladıklarını yazdı. Kedilerini teslim ettikten üç saat sonra kliniği arayan ancak kliniğin sahibi tarafından ters bir yanıt aldığını ifade eden kullanıcı yaşananları şu cümlelerle ifade etti:

“Birkaç saat sonra kliniği aradığımda henüz işleme başlamadıklarını söylediler. Biraz bekledim ama dayanamayıp üç saat sonra tekrar aradığımda kliniğin sahibi açtı telefonu ve programlarını kendilerinin yaptığını ve gerektiğinde bizi zaten arayacaklarını söyledi, aramamdan rahatsız olduğunu hissettim ve herhangi bir sorun çıkıp çıkmadığı konusunda endişeli olduğumu beni anlamalarını söyledim. “Sorun değil zaten birinin operasyonu bitti diğerine geçilecek. bugün alamazsınız ama gelip görebilirsiniz.” cevabını aldım.”

‘Kedimin kulağına dövme yapıldı’ 

Yazar kliniğe gittiklerinde kedilerinin kulaklarında veteriner kliniğinin baş harflerinden oluşan ‘Y V K’nın yazılı olduğunu gördüklerinde şaşırdıklarını ifade ederek yaşananları şöyle anlattı:

“Kliniğe vardık kedilerim baygınlardı, fazla rahatsız etmek istemedik fakat kulaklarında “Y V K” yazısını gördük. ‘Bu ne?’ dediğimizde gülerek “Dövme yaptık” dediler. Ertesi gün klinikten kedilerimizi almaya gittik. Çıkmadan önce ‘Kulağındaki şeyleri silin artık’ dedim gülerek, “Silemeyiz o kalıcı dövme” cevabını aldım. Bildiğiniz dövme makinesiyle hayvanların kulaklarına dövme yapılıyor yani ve ben defalarca ev kedisi dememe rağmen benim kedilerimin sokak kedisi olduğunu üstelik bir tanesinin hamile olduğunu dövme yapmaları gerektiğini çünkü birinin onları alıp tekrar ameliyat edebileceğini söylediler. Bu ve bunun gibi bir ton saçmalık dinledim ve bunları bana önceki sabah defalarca sokağa çıkmıyor bu hayvanlar dediğim insan söyledi. Dövme olayına bir çözüm bulmalarını söylediğimde aldığım cevaplar “Saf alkolle çıkarmayı deneyin, şeklindeydi. “

dOYVLQ

Kedilerine yapılan operasyon konusunda eksik bilgi verildiğini aktaran yazar, özellikle kedisinin hamile olması durumunda bu hamileliğin kendisi tarafından sonlandırılması gerektiğine dikkat çekerek şöyle yazdı:

“Diyelim ki benim kedim mucizevi bir şekilde hamile kaldı sen bu hamileliği nasıl bana sormadan bitirebiliyorsun? Diyelim ki hamile değil bir veteriner hekim olarak nasıl böyle bir şey uydurabiliyorsun? Benim kedilerimin kulaklarını nasıl reklam amaçlı kullanabiliyorsun? Kedilerimin ikisi de smokin kedi ve elleri bembeyaz sokakla ilişkileri olsa biraz olsun kirli olurlardı bunu bile düşünemeyecek kadar paldır küldür bir işlem yapılmış. O an çirkinleşmemek için klinikten ayrıldım kliniğin sahibini arayıp böyle bir şeyi nasıl yapabildiğini sordum. Gayet ters bir üslupla “Biz sokak hayvanlarını kısırlaştırdığımızda kulaklarına dövme yapıyoruz” dedi. Bu kedilerin sokak hayvanı olmadığını hepsine teker teker söylememe rağmen nasıl böyle pişkin bir tavırla karşılaştım hala algılayamıyorum.”

Eldivensiz Operasyon

Kedileri mikrop kapmasın diye isimlerinin yazılı olduğu mama kaplarını veterinere bırakan yazar yaşananların ardından mama kaplarını klinikte unuttuğunu ve almak için gittiklerinde diğer hayvanlara eldivensiz, maskesiz operasyon yapıldığını gördüklerini şu sözlerle ifade etti:

O sinirle klinikte mama kabını unutmuşuz geri döndüğümüzde tesadüfen içeride maskesiz ve eldivensiz kısırlaştırma operasyonu yaptıklarına şahit olduk. Kızlarımız başka mama kaplarından hastalık kapmasınlar diye yanımızda götürdüğümüz mama kabı kliniğin önünde yerde duruyordu, diğer misafir köpeklerin kullanımına sunulmuş vaziyetteydi.”

Olayın duyulmasının ardından klinik sahibinin kendisiyle iletişime geçtiğini söyleyen yazar, klinik sahibiyle aralarında yaşananları şöyle anlattı:

Keşke sosyal medyada rezil edeceğim seni deseydin ben çözüm bulmuştum biliyor musun?” dedi bana. “Defalarca sorduğum halde bir yanıt alamadım sizden illa tehdit mi etmeliydim?” dedi. “Kliniğime bırak kedileri” dedim daha ne diyeyim diyor. Kendisi şehi rdışında kliniğe gidip dövmeci arkadaşa bırakacakmışım kedilerimi. Kliniği aradığımda “Merhem süreceğiz oksijenli suyla deneyeceğiz” falan dendi yine. bir adım yol katedilemiyor. Kalıcı çözüm bulmuş da beni süründürüyormuş herhalde. Ne yapılacağını söylemeden sinek bırakır mıyım? Whatsappkonuşmaları ortada defalarca cevapsız bırakıldım ben sormuşum havada kalmış kaç kez. Şizofren vs hakaretler arka arkaya geldi telefonda. Ben kendisine tek bir hakarette bulunmadığım halde ve en son “Hadiii hadiii” diye bağırıp telefonu kapattı. “Mahkemede görüşürüz” şeklinde bir mesaj attı şahsıma. Yalnızca yaşadıklarımı paylaştım. Başkaları yaşamasın hayvanlara gönlünüzce kafanıza eseni yapamayın diye.

Kaynak: CNN Türk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otobanda Gördüğü Yaralı Kediyi Kurtarmak için Mücadele Eden Gerçek Bir Veteriner Hekim öç

Otobanda Gördüğü Yaralı Kediyi Kurtarmak için Mücadele Eden Gerçek Bir Veteriner Hekim: Murat Çırak

Yüzmeyi Seven Tek Kedi Irkı Van Kedileriö

Yüzmeyi Seven Tek Kedi Irkı: Van Kedileri