in ,

Bismil Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarını “Sahiplenme” Açıklaması

Diyarbakır’ın Bismil İlçe Belediyesi, Bismilli hayvan severlerin sosyal medyada paylaştığı “ Yukarısalat köyündeki sokak hayvanlarının durumu kötü. Belediye hayvanlara sahip çıkmıyor” paylaşımının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Belediye Başkanvekili Türkmen, “Belediye olarak harekete geçtik. Köylerde bulunan 20 hayvanı sahiplendik. Belediye Hayvan Barınağına yerleştirdik” dedi.

Bismilli hayvanseverler twitter üzerinden, Yukarısalat köyündeki sokak hayvanlarının (köpekler ve kediler) durumlarının kötü olduğunu ve Bismil Belediyesi’nin hayvanlara sahip çıkmadığına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Bismil Belediyesi de bu paylaşımın gerçeği yansıtmadığına dair bir açıklama yaptı. Bismil Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, köydeki “başıboş” köpeklerin toplanıp belediyenin barınağına getirildiğini ve burada iyi bakıldığı ifade ediliyor.

Bismil Belediyesinden Sokak Hayvanlarini Sahiplenmiyor Aciklamasi 1 ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hamza Türkmen: “Köylerde Bulunan 20 Hayvanı Sahiplendik”

“Sahiplenmiyor” ifadesi üzerine Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen’in yaptığı açıklamak şöyle: “Bir köyümüzdeki başıboş köpeklerin olumsuz koşullar altında olduğu sosyal medyaya yansımıştı. Bismil Belediyesi olarak harekete geçtik. Köylerde bulunan 20 hayvanı sahiplendik. Belediye Hayvan Barınağına yerleştirdik. Kontrolleri yapılarak daha iyi koşullarda hayata devam etmeleri sağlandı. Bismil ilçesi Yukarısalat köyünden getirilen 20 köpekle birlikte barınakta 50 köpek yaşıyor. Öte yandan Bismil Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü ekipleri zor durumda olan sokak hayvanlarının da imdadına yetişiyor. Ekipler gönüllülerle birlikte besleme noktalarında sahipsiz hayvanları beslemeye devam ediyor. Belediye ekiplerimiz düzenli olarak can dostlara yönelik besleme çalışması yapıyor. İsteyen vatandaşlarımız, barınağımızı ziyaret edebilir, can dostlarımıza sahiplenebilirler” dedi.”

Yukarisalatta Masum Canlara Bismil Belediyesi Sahip Cikti2

Bonus Bilgi: Belediyelerin Sokak Hayvanlarıyla İlgili Görevi Nedir? Kediler ve köpekler; “başıboş” değil köyümüzün, semtimizin, kentimizin sakinidir. Yani onların yeri sokaktır. Belediyelerin görevi de; “sahiplenmek” değil, onlara sokakta sahip çıkmak. Barınaklara yani hayvan hapishanelerine kapatmak sahiplenmek değildir. Belediyenin sokak hayvanlarına sahip çıkması demek; sokaktaki kedi ve köpeklere barınmaları için kulübe, doğru beslenmeleri için vatandaşı bilinçlendirme ve bu sürede de beslenmeleri konusunda destek vermek, sağlıklarıyla ilgilenmek, tedavilerini yapmak. Bunun için tam donanımlı hayvan hastaneleri ve klinikleri yapmak. Hamile hayvanların yavrularını güvenle büyütecekleri koşulları sağlamak ve kısırlaştırmasını yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurda Sahte Icki Girisini Dedektor Kopekler Durduruyor1

Bulgaristan Sınır Kapısı’ndan Sokulan Kaçak Malları, Dedektör Köpekler Yakaladı

Kopeklerde Meme Tumoru Neden Olur

Köpeklerde Meme Tümörü Neden Olur?