Menü

Türkiye'nin Hayvan Haber Sitesi

in

Çalışkan Arılar Uyur mu ?

Hiç uyuyan bir arıya şahit oldunuz mu ? Bu sevimli canlıların uyukladığı görüntülerin hepinizi gülümseteceğine eminiz … :)

Arıların uyuyup uyumadığına dair birçok farklı düşünce var. Bir kesim uyuduklarını bir kesim ise arıların hiç uyumadıklarını iddia ediyor. Bir kesimin arıların uyumadığına inanmasının sebebi çok nadiren uyuyan bir arıyla karşılaşmamasıdır. Arıların uyuyup uymadığı ile ilgili araştırmalar sonucunda Walter Kaiser, arıların uyuduğunu ilk kez keşfeden bilim adamı olarak tarihe geçmiştir.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uyku Davranışları İnsanlarla Benzerlik Gösteriyor

Kaiser, arıların başlarını yere doğru eğip antenlerini aşağı eğip kanatlarını vücutlarına dayayarak dinlendiklerini gözlemledi. Arılar genellikle çiçekler üzerinde uyurken bulunurlar, ancak biraz tedirginlikle karşılaştıklarında vızıldarlar. Bu, hareketsizlik ve rahat duruş özelliklerinden kurtulmamıza neden olur. Araştırmalar, bir arının uyurken vücut ısısının düştüğünü ve onları uyandırmanın, genellikle tepki verecekleri ışık yoğunluğundan daha parlak bir ışık aldığını göstermiştir. Bu tür davranışlar bizim uyku alışkanlıklarımıza benziyor. Bununla birlikte, insanlardan farklı olarak, her arı sirkadiyen bir ritim göstermez. Varyans, kovandaki arının rolüne bağlı olarak ortaya çıkar. Sadece resmi olarak Toplayıcı arılar olarak bilinen daha yaşlı olanlar geceleri uyumak eğilimindedir. Oysa, Callow olarak bilinen bir işçi arı, tüm gün boyunca ani, düzensiz geçici uykular alabilir. Sabit bir kalıpları yoktur.

Hadi Minik Arıların Uykucu Hallerine Bakalım 🙂

1# Şşş Sessiz Olun Uyuyan Bir Arı Var 🙂

2# Bizim Uyumadığımızı İddia Edenler Olmuş

3# Ne Kadar Çalışkan Olsak da Bizim de Uykuya İhtiyacımız Var

4# Eğer Çiçekleri Koparmak Yerine İncelerseniz Belki Bizi Uyurken Görebilirsiniz 🙂

5# Papatya Yatağımı Kıskananlar Var Mı ?

6# İyi Uykular Madem Uykucu Arı 🙂

Yorum Ekle