in ,

Bir Yavru Kedi Ne Zaman Anneden Ayrılmalı?

Bir yavru kedi, fiziksel ve pisikolojik gelişimini tamamlamadığı müddetçe annenin yanından ayrılmaz. Anne kedi, yavru kedinin hayata hazır olduğuna karar verince yavaş yavaş yavrulardan uzaklaşmaya ve yavruları da kendisinden uzaklaştırmaya başlar.

Evcil hayvanların üzerinden yaratılan ekonomiyle, ne yazık ki hayvanlara doğalarına uygun yaşama hakkı tanınmıyor. Bunu yapmak için de, doğru yanlışla yer değiştiriyor ve yanlış normalleştiriyor.

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali anneyei emen yavru kediler 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Henüz iki haftalaık yavru kediler

Hayvanların en temel hakları olan yaşama, barınma, beslenme koşulları yasalarla güvence altına alnıması bir yana, zorlaştırlıyor. Hayatını, hayvanların hakları içi mücadele ile geçiren pek çok insan da, hayvanları istilacı insanın zorbalığından ve şiddetinden başka türlü koruyamayacağı için, sistemin başlattığı yanlışlar üzerinden hayvanları korumaya ve kurtarmaya çalışıyor. Çok acıdır ki bu yanlışlar bir süre sonra hayvanların normaliymiş gibi kabul görmeye başlıyor.

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali anne kedi ve 4 aylik yavrusu
İki aylık yavru kedi ve anne

Bir Yavru Kedi 2 Aylıkken Sahiplendirilir Efsanesi Nereden Çıktı?

Bir yavru kedi 2 aylıkken sahiplendirilir efsanesi de bu yanlış bilgilerden biridir. Evcil hayvan üretimi ve satışı yapanlar, “tüccar hekimlerle” yaptıkları işbirlikleri ile bu yanlışı bilimsel bir dayanağı varmış gibi topluma empoze etmeye başladılar. Başardılar da… Bir yavru kedinin 2 aylıkken annesinin altından alınarak sahiplendirlmesi oldukça normalleştirlmiş durumda. Öyle ki, artık sosyal medyada 35 günlük cins yavru kedilerin satınalındığına ilişkin paylaşımlar görmeye başladık. Peki neden 2 aylıkken anneden koparılıyor yavrular? Anne yeniden hamile kalsın diye. Bir üretici ve satıcı, anne kedinin yeniden hamile kalmasını sağlamak için yavruları 1,5 aylıkken sütten kesiyor ve anneden ayırıyor. Çünkü kediler, yavruları varken, onları emziriyorken ve onlarla ilgilenirken tekrar hamile kalmaz. Yavrularından ayrıldığında yeniden hamile kalmak için vücudu yeni hamileliğe hazırlamak için de 25 güne ihtiyaç duyar. 1.5 aylıkken anneden ayrılan yavrular, beslenmelerini ve tuvaletlerini tam olarak kendi başlarına yapamadıkları için 15 gün daha üreticiler tarafından bakılıyor. 2 aylık olduklarında da bu yavrular satılmaya başlanıyor. Anneden erken ayrılan yavrular ne yazık ki bir ömür boyu o travmayı yaşamaya devam ediyor. Oysa ki, bir yavru 2 aya kadar bakım ve beslenme için anneye muhtaçtır. İki ayın sonunda yavaş yavaş, annenin gözetiminde diğer gıdalara geçmeye başlar. Ancak anne aynı zamanda süt emzirmeye devam eder.

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali3 aylik yavru kedi kardesiyle oyun oynarken Borulce 1
Bir yavru kedi, 2 aydan sonra annenin aktardığı bilgiler doğrultdunda, kardeşleriyle oyun oynayarak sosyalleşmeyi ve mücadele etmeyi öğrenmeye başlar.

Bir Yavru Kedi, Anne Gözetiminde Hayata Hazır Hale Gelir

Belediye Veteriner Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu, bir kedinin 2 aya kadar yavrusunun beslenmesi ve bakımı ile ilgilendiğini belirterek şunları söylüyor; “Bir kedinin hamileliği yaklaşık 69 gün sürer. Doğumdan itibaren iki ay yavrularının beslenmesi ve bakımıyla ilgilenir. Çünkü yavru kediler anne bakımı olmadan beslenemezler, tuvaletlerini dahi yapamazlar. Anneye muhtaçlar. Yavru kedinin gelişimi açısından anne sütü çok önemli. İlk 2 ayı tamamlayan yavru kediler, anne sütünün yanı sıra, yine annenin gözetiminde yavaş yavaş diğer gıdalara geçmeye başlarlarlar. Yavru kedi bir ande anne sütünü bırakıp diğer gıdalara geçemez. Anne kedi bunu bilir ve o geçişi de gayet planlı yapar. Anne sütünün yanı sıra diğe besinleri de yemeye ve tuvaletlerini de tek başına yapmaya başlayan yavrular, sonraki bu süre içersinde anne kedi tarafından hayata hazırlanır. Yavru kedilere, nasıl mücadele edeceklerini, kendilerini tehlikelerden nasıl koruyacaklarını, besin kaynaklarına nereden ulaşacakları dahil hayatta kalmalarını sağlayacak tüm bilgileri aktarır. Aynı zamanda kardeşleriyle birlikte oyun oynamaya ve annenin gösterdiği mücadele tekniklerini birbiri üzerinde denemeye başlayan yavru kediler, hem kendi türü hem başka türlerle nasıl sosyalleşebileceğini de böylece öğrenmiş oluyor. Sonraki aylarda ise, anne kedi yavaş yavaş yavrusunu tek başına bırakır ama onları gözlemlemeye devam eder. Bu sırada yavrular da yavaş yavaş anneden uzklaşmaya başlar. 6 ayın sonunda ise anne kedi tamamen yavrusundan ayrılır. Bu bazı kedilerde 8 aya kadar sürer. Anne kedi yavrularından tamamen ayrıldıktan sonra 25 gün vücudunu toparlar ve yeniden anne olma hazırlığı yapar.

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali Anne kedie ve alti Aylik Yavrular 1
Anne kedi (öndeki) ve 5 aylık olan yavruları. Ek gıda ve anne sütü ile beslenmeleri devam eden sağlıklı yavru kediler.

2 Aylıkken Anneden Ayrılan Yavru Kedinin Gelişimi Yarım Kalır

Yavru kedileri 2 aylıkken anne ve kardeşlerinden ayırdığınızda,hem biyolojik hem psikolojik gelişimleri yarım kalmış oluyor. Anneden erken ayrılan yavru kediler bu travmayı hayatları boyunca taşırlar. Veteriner Hekim Yusuf İnel de anne sütünün yavru kedileinr bağışıklık sisteminin ve kemik gelişiminin tamamlanması için çok önemli olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Yavru kedi, en az 45 günlüğe kadar anne sütü ile beslenmeli. Çünkü bu süre kedinin, tabi yavru kedinin emme imkanı varsa 2 ay anne sütü ile beslenmesi daha sağlıklı olacaktır. Ancak ilk 45 gün anne sütü yavru kedi için şart” ifadelerini kullandı.

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali 6 aylik yavru kedi portakal vecihi pipasa borulce
Annenin uzaklaştığı ve uzaklaştırdığı, yuvalandırılmaya hazır 6 aylık yavru kediler

Bir Yavru Kedi Ne Zaman Yuvalandırılmalı?

Bir yavru kedinin annesiyle, bir anne kedinin de yavrularıyla geçirmesi gereken zamanı, sırf “bebek kedi çok tatlı” diye çalmamak gerekir. O hak anneye aittir. Annesi olan bir yavru kediyi, mümkün olduğu kadar anne tüm bilgilerini ve deneyimlerini aktardıktan sonra sahiplenin. Bu süre 5 ay ila 6 ay arasında değişirken, bir yavru kediyi en erken 4 aylıkken sahiplenin. Böylece, anne kedi, üreticlerin elinde doğum makinasına dönmemiş olacak yavru da anneden erken ayrılmadan kaynaklı travma yaşamamış olacak. Sokakta öksüz kalan yavru kediyi elbette korumak ve sahiplenmek durumundayız. Ama annesi olan bir yavru kedinin annesi ile geçirmesi gereken zamanı, çok bencil bir duyguyla elinden almamalıyız.

İki aylık bir yavru kedi evet çok tatlı ancak anne ile kalması gereken süreyi tamamlayan, kardeşleri ile sosyalleşen yavru kediler hem çok tatlı hem de çok sağlıklılar. ajanimo kedilerinden baba Tilki ve anne Hayki’den dünyaya gelen, tüm gelişim süreçlerini doğlarına uygun yaşayarak mutlu ailelere yuvalandırılan yavruları ve büyüme süreçleri:

Yumulun çocuklar. Sizce kaç yavru kedi var?

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali anne kediyi emen yeni dogan yavru kediler 1

Büyüyorum ki ben. Koskocaman 1,5 aylık hayatım var:) #portakal

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali 2 aylik yavru kedi portakal 1

Ne bakıyon be, hiç mi yürüyen kedi görmedin! #börülce

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmalia yavri kedi borullce

2 aylıklar ve anne eşliğinde ek gıdaya geçme töreni:)

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali ek gidaya gecen yvru kediler 1

2 aylık kedinin kardeşi oyun arkadaşı #portakal #börülce

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali 4 aylik yavru kedi kardesleriyle oyun oynarken

Anneden, yan gelip yatarak sosyalleşmeyi öğreniyor olamaz mıyım! 3 aylık erken ergen kedi #pipaşa

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali anne kedi ve 4 aylik yavrusu 1

Babasının kopyası, 3 aylık aslan oğlu #vecihi

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali babasinn 3 aylik oglu

Hayatla mücadele etmeye hazır iki yavru kedi. Antreman yorar:) #vecihi #portakal

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali3 aylik yavru kedi kardesiyle oyun oynarken Borulce 2

4 aylık pozları bunlar #portakal

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali 4 aylik yavru kedi Portakal

5 aylıklar ve anne artık ufak ufak uzaklaşmaya ve uzaklaştırmaya başlar. #hayki #poratakal #pipaşa #altın

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali Anne kedie ve alti Aylik Yavrular 2

Kardeş candır… 6 aylıklar ve yuvadan uçma, kendi insanlarını bulma zamanındalar. #portakal #altın #vecihi #pipaşa

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali 6 aylik yavru kedi portakal vecihi pipasa borulce 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Izmir Karsiyaka Belediyesi Sikayet Edilen Kopekleri Yoketmek Yerine Egitmeyi Secti 1

Karşıyaka Belediyesi, Şikayet Edilen Köpekleri Yok Etmek Yerine Eğitmeyi Seçti

arac motoruna sikisan kedi belediye baskaninin ihbariyla kurtarildi

Araç Motoruna Sıkışan Kedi, Belediye Başkanının İhbarıyla Kurtarıldı