in

Bir Yarış Atının Son Düzlükteki Acı Hikayesi

Yarıştırılmak için esaret altında tutulan at, zorla koşturulduğu yarışı kaybetti. Aç bırakılarak cezalandırıldı. İnsanların insafı yetişemedi, yardımına başka bir at koştu. Videosu izlenme rekorları kıran bu iki arkadaş, insanlardan daha vicdanlı olduğunu kanıtladı. Peki gerçekten bir yarış atının hayatı nasıldır?
at-yarisi-gercegi-ajanimo-one-cikan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ne yazık ki at yarışları ülkemizde de çok rağbet görüyor, oysa ki kimse bir atın o yarışlarda ne eziyetler çektiğini düşünmüyor. Atlar sadece yarışlarda kırbaçlanmıyor, perde arkasında da hiç hoş olmayan bir hayatlarında da kötü muameleye maruz kalıyor. İşte yarış kaybettiği için açlıkla cezalandırılan ve bir arkadaşı tarafından ot götürülen dünya tatlısı at, adeta insanlığa ders veriyor. At yarışları altında yatan gerçekler vicdan muhasebesi gerektiriyor.

Bu hikaye en başta acıyla başlıyor

httpvh://www.youtube.com/watch?v=9psP8bPavRM

1 yaşına gelmiş taylar ve kısraklar at yarışı meraklılarının dikkatini çekerler. Bu hayvanların çoğu binlerce dolara satılır ve aslında bahis buradan başlar.

2 yaşındaki hayvanları yarıştırmak yaralanma riskini doğurur çünkü bu yaştaki atların iskelet sistemi henüz gelişimini tamamlamamıştır ve yarış dünyasının ağır çalışma koşullarına ve stresine dayanıklı değildir. Fakat pek çok at ‘sahibi’ 2 yaşındaki hayvanları eğitime başlatır.

Eğitim sürecinde atlar günün büyük bir kısmını birbirlerinden ayrı bir şekilde ahırlarda kapalı olarak geçirirler. Atları ahırda bağlı tutmak, yüksek performans gerektiren eğitim ve beslenme şekli için en “uygun” yöntemdir, hem böylece eğitim yerine yakın bir yerde konaklayarak her gün yolculuk edilmez. Fakat sosyal hayatlarından mahrum kalan atlar bazı tipik davranışlar geliştirir, çitleri ya da diğer sabit objeleri ısırmak, homurdanmak ya da kendini sakatlamak gibi. Bu davranışlar hayvanların gördüğü muameleden kötü etkilendiğinin bir kanıtıdır.

at-yarisi-gercegi-ajanimo

Otlamak yerine eğitim sürecinde yoğun olarak tahılla beslenen bu atlarda ülser görülür. Yarış atları üzerine yapılan bir araştırmada hayvanların yüzde 89’unun ülsere yakalandığı ve pek çoğunun eğitimin başlangıcından 8 hafta sonra derin ve kanayan ülserlerinin olduğu saptanmıştır.

Eğitim ve yarış sürecinde her yaştan at yırtık tendon ve bağ doku, yerinden oynamış eklem ve hatta kırık kemikler gibi sakatlanmalar yaşar.

Yarış sürecinde aşırı zorlanan hayvanların soluk borularında ve ciğerlerinde kanamalar olur. Melbourne Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma, yarış atlarının yüzde ellisinin soluk borusunda ve yüzde 90’nın ciğerlerinde kanama olduğunu tespit etmiştir.

at-yarisi-gercegi-ajanimo-4

Engelli koşularda ‘kaybetmiş’ ya da ’emekli’ atlar yarıştırılır. Araştırmalar engelli koşunun normal yarıştan yüzde 20 daha fazla ölüm riski taşıdığını ortaya koyuyor. Bir grup atı hızlı bir şekilde bir metreden yüksek engellerden atlatmaya çalıştıklarını düşünürsek, bu bulgu hiç de şaşırtıcı değil.

Engelli koşunun süresi diğer yarıştan daha uzun tutuluyor ve jokeyler daha ağır oluyor. Yorgun atların düşme, kendilerini ve jokeyleri sakatlama riski çok daha fazla.

Sakatlanan atlar genellikle öldürülüyor

aat-yarisi-gercegi-ajanimo-2

Bir at bacağını ya da omzunu kırdığı zaman kemiğinin parçalara ayrılma ihtimali çok yüksek. Ve tekrar yarışma ihtimali çok düşük. Sakatlanan bir yarış atını tekrar sağlığına kavuşturmak zaman alıyor ve fazla para gerekiyor. Yaralı atlar zatürre gibi enfeksiyonlara açık hale geliyorlar, bu da ‘ekonomik’ bulunmuyor.

Yarış atlarının yaklaşık yüzde 40’ı hastalık ya da düşük performans sebebiyle endüstri dışı kalıyor. Avustrulya’da bu atlar mezbahaya gönderiliyor. Her yıl Avustralya’dan Japonya ve Avrupa’ya insanların tüketmesi için 2.000 ton at eti satılıyor. At eti için Avustralya’da her yıl 25.000 at öldürülüyor. Atlar mezbahalara kötü koşullar altında götürülüyor ve bu yolculuk günler sürüyor.

İşte bu gerçekleri bile bile, hobi uğruna bir hayvana yapılan eziyeti meşru ve hak görmenin bir parçası olmak ne kadar doğru? kendimize önce bunu soralım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopek kemik saklamanin incelikleri 1

Bir Köpek Neden Kemik Saklar?

yazarsın

Ajanimox ile Artık Sen de Yazarsın…