in

Bir Şampiyonun Hikayesi: Bold Pilot

Türk at yarışçılığı tarihinin günümüze kadarki en başarılı safkanları arasında yer alan Bold Pilot; yarışlarda kazandığı birincilikler ve bugün hala geçilemeyen kırdığı rekorlar kadar, pistteki sıra dışı duruşuyla ve karakteriyle de yarışseverlerin ve birçok ismin sevgilisi olmuştu. İşte ‘Şampiyon’un hayat hikayesi…

Persian Bold ve Rosa Palumbo ikilisinin yavrusu 21 Nisan 1993’te dünyaya gelen Bold Pilot, Özdemir Atman’ın yetiştiricisi olduğu Atman Ekürisi’ne ait İngiliz kanı taşıyan saf kan bir Türk yarış atıdır.

Yarış hayatına 1995 yılındaki Asuvan koşusu ile başlayan Bold Pilot, starttan geç çıkmasına karşın son 200 metredeki muhteşem sprinti ile birinciliği elde etmişti.

O STRATİNGBOX’A GİRDİĞİNDE SEYİRCİLER BİRBİRİNİ UYARIRDI

Yağmurlu havaları hiç sevmeyen efsane, her koşuşunda startingbox’a girerken huysuzluk yapar ve sakatlanma tehlikesiyle karşı karşıya gelirdi. O koştuğu zaman normalde yarışlarla ilgili olmayan pek çok kişi hipodroma onu izlemeye gelirmiş.  Huysuzlanmadan startingbox’a rahat girsin ve bir sakatlık yaşamasın diye hipodromdaki seyirciler birbirlerini susturmaya başlar ve ses çıkarmazlarmış. Bold Pilot’un kariyerinin ilk dönemindeki bu huyu zaman içerisinde kaybolmuştur.

Efsane olma yolunda ilk adımlarını atan Bold Pilot, 2 yaşlı tayların en büyük mücadelesi  Çaldıran Koşusu ve Sakarya Koşusu’nu kazanarak 1995’te yılın baş tayı unvanına sahip oldu.

ONUN GİBİSİ BİR DAHA GELMEDİ…

Onu tabir ederken birçok kişi “Onun gibisi bir daha gelmedi” der. Bunun birçok sebebinin olmasının yanı sıra en büyük sebeplerinden biri de 1996 yılında Gazi Koşusu’nda kırdığı ve bugün dek hala kırılmayan 2.26.22’lik derecesidir.

gazi koşusu bold pilot

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

BOLD PİLOT’UN KAZANDIĞI GAZİ KOŞUSU:

3 yaş döneminde ise zirve yapan efsane safkan Bold Pilot, Gazi Koşusu olmak üzere 3 yaşında katıldığı 9 koşudan 8’ini kazandı. Yıllarca sayısız şampiyonluklar kazanan efsane, katıldığı 30 yarışta 21 defa birinci, 4 defa ikinci, 2 defa üçüncü, 2 defa dördüncü ve 1 defa altıncı olmuştur.

HALİS KARATAŞ’IN BOLD PİLOT İLE TANIŞMA HİKAYESİ…

Bold Pilot 1996 ile 1998 arasında Türkiye’de atçılığının en önemli figürlerinden biri olan jokey Halis Karataş ile önemli başarılara imza attı. Karataş, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda Bold Pilot ile tanışma hikayesini şöyle anlatıyordu;

bold pilot halis karataş

“İNANILMAZ BİR IŞIĞI VE ŞAMPİYON EDASI VARDI. ASİLDİ, FARKLI BİR RUHTU…”

“Özdemir Atman’ın iki atına binmiştim. 1991’de ‘Asya Atçılık Konferansı’ için ‘en başarılı jokey’ olarak beni seçmişlerdi. Ve o sırada Özdemir Bey’le tanıştık, kendisiyle çalışmamı teklif etti. Bold Pilot ile de 1994’te şubat ayının 26’sında tanıştık. Özdemir Bey yeni gelen tayları çalıştırıp, hangi atımızın iyi olduğuna dair onları sıralamamızı istedi. Dört tayın ardından sıra Bold Pilot’a geldi. Daha iki yaşında bebekti. Onda takılı kaldım. Diğer taylara hiç binmedim. O zamana kadar öyle bir safkan ne gördüm, ne bindim ne de çalıştırdım.  İnanılmaz bir ışığı ve şampiyon edası vardı. Asildi, farklı bir ruhtu.”

bold pilot emeklilik

“DURUŞU ÖZELDİ, GELİR GEZİNTİ YAPAR, BİR DURUR ETRAFI DİNLER, KENDİNİ HAZIR HİSSETMEDEN ANTRENMANA BİLE BAŞLAMAK İSTEMEZDİ”

“Yarışa çıktığımızda etrafa bakmayı severdi. Her şeyi dikkatlice izler, bugün farklı bir şey var mı analiz ederdi. Duruşu özeldi, gelir gezinti yapar, bir durur etrafı dinler, kendini hazır hissetmeden antrenmana bile başlamak istemezdi. Hemen farkı görürdünüz. Atçılıkla, at yarışıyla hiç ilgisi olmayan insanların dahi ‘Bold Pilot’ dendiği zaman gözlerindeki ışıltıyı görebilirdiniz. Bir yarış atından bir star doğmuştu. O koştuğu zaman ona özel seyirci gelirdi. Sırf onu görmek için hipodroma üç kat insan dolardı. Padoğa girdiği an alkış tufanı kopardı. ‘Bold Pilot’ hemen her koşusunda startingbox’a girerken huysuzluk yapar, tehlike yaşardı. Bir süre sonra o kendini sakatlamasın diye hipodromdaki insanlar birbirlerini susturmaya başlamışlardı. Tribünlerden çıt çıkmazdı. Bold Pilot da bunu hissederdi. Böyle güçlü bir sevgi vardı takipçileriyle arasında.”

“MERKEZ BANKASI’NI VERSELER SATMAM!”

70. Gazi Koşusu sonrasında Bold Pilot’un sahibi Özdemir Atman TRT Muhabiri Ender Asman’ın “Kaç paraya satarsınız onu?” sorusuna “Merkez Bankası’nı verseler satmam!” demesi o dönemin gazete manşetlerinde yer almıştı.

Yıllarca sayısız başarıya imza atan Bold Pilot, 2003’te artık bir aygır olarak hayatına devam ettiğinde, tam 11 şampiyon yavru çıkarmıştı.

Efsane safkan son kez Gazi Festivali etkinlikleri içerisinde Veliefendi Hipodromu’na getirilerek hayaranları ile bir araya gelmişti. Yarış severler Bold Pilot’ı dakikalarca ayakta alkışlaması o günün unutulmazları arasında yer aldı.

bold pilot jübile

Şampiyon, 30 Nisan 2015‘te hayata gözlerini yumarak hayranlarını oldukça üzmüştü. Bold Pilot’ın mezarı Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yer alıyor.

bold pilot mezar

Bold Pilot için Ahmet Katıksız’ın yönetmenliğini yaptığı ”Bizim İçin Şampiyon” filmi çekildi.

bold pilot halit karataşbold pilotun kazandığı yarışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çamurda Ölümle Pençeleşen 15 Yavru Köpek Gece Operasyonu ile Kurtarıldıöç

Çamurda Ölümle Pençeleşen 15 Yavru Köpek Gece Operasyonu ile Kurtarıldı

Kedisi Rahatsızlanan Vatandaşın Yardımına Vefa Destek Grubu Koştu1

Kedisi Rahatsızlanan Vatandaşın Yardımına Vefa Destek Grubu Koştu