in

Bir Köpek Kilometreler Aşıp Nasıl Evine Dönebilir?

Galler’de “eski sahiplerine” geri dönmek için 12 gün boyunca yürüyen Pero isimli köpek akıllara “Köpekler kilometreler aşıp evine nasıl dönebiliyor” sorusunu getirdi.

Pero adlı bir çoban köpeği Mart ayı başında ilk evinden ve sahiplerinden ayrılıp çalışması için başka bir çiftliğe gönderilmişti. Fakat Pero’nun ilk evi ve sahipleriyle ayrılığı beklendiği kadar uzun sürmemiş ve vefalı köpek 400 km yol kat ederek eski ailesine dönmüştü.

kopkeler-nasil-geri-donuyor-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Benzer olay Türkiye’de de yaşandı

Ordulu Mustafa Yılmaz, 2012’de fındık bahçesinde henüz 4-5 aylık yaralı bir köpek yavrusu bulmuş, Toni adını verdi. 2 yaşına gelen köpeği, arıcılık yapan bir yakınının istemesi üzerine ona vermeyi kabul etmişti. Toni, Ordu’dan Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine arı kovanlarıyla yüklü kamyonetle gitmiş ama bir süre sonra Kelkit’ten kaçmıştı.

kopkeler-nasil-geri-donuyor-2

Tam 10 gün sonra 350 kilometre yol yaparak kapısına dayandığı kişi, ilk sahibi Mustafa Yılmaz’dan başkası değildi. Yılmaz, köpeğinin bacaklarındaki yaralarından, Ordu’ya yürüyerek döndüğünü anlamış: “O nasıl ki 350 kilometrelik yolu yürüyüp döndü, bundan sonra onu kimseyle paylaşmayacağım. Bu da bize ders olsun.” demişti.

Uzmanlar bu konuda ne düşünüyor?

Köpeklerin başlarını eğmesinin sebebini
Köpeklerin bu kadar uzun süre mesafe yürüyerek insanlarına dönmesi ile ilgili uzmanlar şunları kaydetti:

Tamer Dodurka (İÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları ve Psikoloji Uzmanı, hayvan psikoloğu): Uzak mesafeden evlerine dönmek, kedi ve köpekler dışında, kuşlar, böcekler gibi birçok hayvanın başarabildiği bir olay. Nasıl yaptıkları konusunda hâlâ tartışmalar var. Genelde kabul edilen bir görüşe göre birçok hayvan etraftaki manyetik alanların haritasını çıkarabiliyor ve daha önce hafızasına kaydettiği bölgesini bu haritaya göre bulabiliyor.

Ali Yeşilırmak (Köpeği Max ile birlikte ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ yarışmasının üçüncü sezon şampiyonu olan köpek eğitim uzmanı): Bu kadar uzak mesafe yol kat ederek evinin yolunu bulmak her köpeğin yapacağı bir iş değil. Bahsi geçen köpek bir çoban köpeği ve ilk görev yaptığı evinde ve çevresinde çok büyük bir araziye hakim olması onun için avantaj olmuş. Burada üç nokta ön plana çıkıyor: Birincisi, içgüdü. Güneyde olan ilk evinden görev için kuzeye bırakılan bir köpek ilk fırsatta güdüleri doğrultusunda güneye doğru yol yapmış. İkincisi, koku alma duyusu. Güdüleri onu doğru yöne yöneltmiş, evine yakın bölgeye geldiğinde koku duyusunun muhteşemliği devreye girmiş ve evini bulmasını sağlamış. Üçüncü konu da şans…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yarısma kolye insta

Wellness Kolyesi Yarışma Kuralları

onur sacik 1

Hayvanları Umursamayanlara Tek Önerim; Empati Yapmaları