in

Bir Kediye Neden Süt Verilmemeli?

Bir çoğumuz özellikle sokaktaki kedilere süt vermeyi tercih ederiz. Acaba bu doğru bir besleme yöntemi mi? Kesinlikle hayır! Süt, pisicikler için doğal bir besin olarak gözükse de inek sütü hiç bir besin değeri içermez ve onların hastalığına sebep olabilir.
Bir Kediye Neden Süt Verilmemeli-Ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şöyle düşünün, doğada kedilerin yavruluk döneminde annelerini emdikleri süre dışında süt bulma imkanları olmaması nedeniyle varoluşlarından itibaren sindirim sistemleri yetişkinlik döneminde sütü sindirmeye uygun olarak gelişmemiştir. Kediler süt verdiğinizde onu bayıla bayıla içerler. Ancak bu onlar için sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Tipik bir çocuk hareketi gibi düşünebilirsiniz.

Özellikle sindirim ile ilgili bir çok soruna (ishal gibi) neden olabilir. Bunun sebebi ise, bir çok kedinin sütten kesildikten sonra laktoza karşı dayanıklığının düşmesidir. Laktoza karşı dayanıklılıklarının düşmesi ne anlama gelir? Laktoza karşı dayanıklılıklarının düşmesi sütte doğal olarak bulunan şekeri sindiremedikleri anlamına gelmektedir. Sütte bulunan laktozun sindirilebilmesi için gerekli olan laktoz enziminin yetişkin kedilerin bağırsaklarında yeterli olarak salgılanamamasına bağlı olarak ortaya bir çok sağlık sorunu mevcuttur.

Bir Kediye Neden Süt Verilmemeli-Ajanimo-2

Süt şekeri tam olarak sindirilemediğinde hastalık etkeni mikroorganizmalar bu şekerden faydalanarak bağırsaklarda hızlı bir üreme ortamına sahip oluyor ve başta ishal gibi sindirim sisteminde hatta daha bile ciddi genel sistemik problemlere kapı aralanıyor.

Bazı kedi severler, sütün de kedilerin alması gereken ve ihtiyaç duyulan besinler içerisinde olduğunu düşünüyor. Fakat inek sütü kedinin besin ihtiyacını karşılayamaz. Bu nedenle de, eğer bir kedi sadece süt ile beslenirse uzun süre yaşayamaz.

Eğer başka bir seçenek yok ise inek sütünün laktoz oranının kedi sütünde bulunan orana göre yüksek olması nedeniyle sulandırılarak verilmesi yararlı olabilir. Bu sebeple böyle bir durumda sindirim problemlerine karşı önlem olarak inek sütünün yarı yarıya sulandırılarak verilmesi daha doğru bir yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek Hayvanların Etkileyici Fotoğrafları

Anne Karnındaki Hayvanların En Etkileyici 15 Fotoğrafı

5 Bin Kişi İki Köpeğin Düğünü için Bir Araya Geldi Ajanimo

5 Bin Kişi İki Köpeğin Düğünü için Bir Araya Geldi