in ,

Bir Kedinin Duygusal İnsanı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir kedinin duygusal insanı olmaya karar vermeden önce bu listeyi mutlaka inceleyin. Dikkat ederseniz “kedi sahiplenmeden önce” demiyoruz. Çünkü hiç kimse bir kedinin sahibi olmaz, olamaz. İnsana; “Başkası olma kendin ol. Böyle çok daha güzelsin” i öğreten kedi canlısı sizin sadece duygusal hayvanınız olur. İlişkinin nasıl olacağına ise o karar verir.

Kediler asırlardır hayatımızın bir parçası. Onlara, hem bizden üstün olan fiziksel özelliklerinden dolayı hem de duygusal açıdan ihtiyacımız var.  Bu nedenden ötürüdür ki,  insanın duygusal hayvanı arasında kedi ilk üçte yer alır. Köy yaşamında, gemilerde, fabrikalarda, gıda depolarında fareleri yiyeceklerden  uzak tutma konusunda da insana yardımcı olan kedinin, asırlardır insan öğretmeye çalıştığı  asıl şey, Tarkan’ın meşhur şarkısında dediği gibi “Başkası olma kendin ol. Böyle çok daha güzelsin. Ya gel bana sahici sahici, ya da anca gidersin.” Yetişkin veya yavru bir kedinin duygusal insanı olmak istiyorsanız kedilerin nasıl canlılar olduğunu, ihtiyaçlarının neler olabileceğini çok iyi bilmeniz gerekiyor.  İşte bir kedi ve  ihtiyaçları hakkında bilmeniz gerekenler;

1# Bağımsızlık onun karekteridir

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler Listesi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi sahibi olan herkes bunu bilir. Kedi  kendine güveni, sevgisi, saygısı yüksek bir hayvandır. Değerinin farkında, bu nedenle de son derece özgür bir canlıdır. Bağımsızlık onun karekteridir. Bağımlılık ona göre değildir.İnsana mesajı da açık ve nettir; “başkası olma kendin ol. Böyle çok daha güzelsin.”  Kedi, kendinden emindir. Bu yüzden; ne zaman yemek yiyeceğinden, ne zaman nerede uyuyacağına, nerede dinleneceğine kadar her şeye kendi karar verir. Kendi istemedikçe dokunamazsınız bile… Bu anlamda kediyi bir köpek gibi ödül maması vererek eğitemezsiniz. Ama doğuştan eğitimli olduğu için onu düzenli periyotlarda ödül maması ile ödüllendirebilir, öyle olduğu içi teşekkür edebilirsiniz. İlişkilerini bağlılık üzerine kuranlar için kedi en doğru duygusal hayvandır, bağımlılık üzerine kuranlar ve bundan kurtulmak isteyenler içinse harika bir öğretmendir. Ama bağımlı ilişkiler insanıysanız kedi henüz sizin duygusal hayvanınız değil demektir.

2# Kedi kusursuz bir denge uzmanıdır

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler Listesi Kedi ve Denge

Müthiş bir denge duyusu ile donatılmış olan kedinin dengesi kolay kolay bozulmaz.  Dengesini korumak için kuyruğundan ve  mankenlerin de podyumda dengesini sağlamak için esinlendiği  catwalk yürüyüşünden yararlanır. Yani ön patisini kaldırdığı yere  arka patisini basar. Dengeyi bulan insanlar için kedi ahenktir. Henüz dengesin, bulamayan insanlar içinde kedi harika bir öğretmendir. İnsana, dengeyi koruduğun sürece sorun yok mesajını çok güzel veren kediler dengesiz insanların duygusal hayvan olarak seçeceği bir canlı değildir.

3#  Kedi sorgular, merak eder. Cevabını bulana ya da alana kadar da vazgeçmez.

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler Listesi Kedi merak sorgulama

Kedinin en belirgin huylarından biridir. Genelde bu özelliği, “kediler çok meraklı hayvanlardır” denilerek basite indirgenmek istense de, kediler “neden” sorusunu en çok soran ve cevabını alana kadar da bu sorunun peşinden giden bir canlıdır. En belirsiz hareketleri, en hafif sesleri bile araştırılar. Evde kapalı kapılar onları strese sokar. Çünkü neden kapalı olduğun anlam veremezler. Sorgulamayı ve bilmeyi seven biriyseniz emin olun ki, sizin duygusal hayvanınız bir kedi… Bilmek ve sorgulamak isteyen ama buna cesaret edemeyenlere için de kedi müthiş bir öğretmendir. “Cehalet mutluluktur” diyorsanız emin olun ki, sizin duygusal hayvanınız kedi değil.

4# Kedi doğuştan temizdir

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler Listesi Kedi temizdir.1

Kedi, temizliği için uzun saatler harcar. Belirli bölgeleri üzerinde durarak düzenli biçimde bedenini yalar. Ellerini tükürüğü ile ıslatıp yumuşak bir biçimde yüzünü ve başını temizler. Kulaklarının arkasını da temizlemeye özen gösterir. Dişleri ile tüy kıtıklarını ayıklayabilir. Parmak aralarındaki bölgeleri de temizler. Bu noktada kedi maltı ya da  kedi çimi almak çok önemlidir. Malt, kedilerin yuttukları tüylerin dışkı yoluyla atılmasını sağlar. Kedi çimi aynı zamanda kedilerin kendilerini doğal bir ortamda hissetmelerini sağlar. Aynı şekilde yaşadığı yerin, tuvaletinin, yemek yediği kapların temiz olması onun için önemlidir. Bu nedenle kedi tuvaleti ve kedi kumu seçimi önemlidir. Kedi tuvaletinin kapalı ve geniş,  kolay temizlenebilir en önemlisi de kullanılan malzemenin  kaliteli olması önemli. Kalitesiz malzeme,  ne kadar temiz bakarsanız bakın  koku yapar. Bu nedenle kedi tuvaleti alırken asla ucuz ürünlere yönelmeyin. Kedi kumunda da topaklanan ve ince olan kumları tercih edin. Kumların eve dağılmaması için tuvalet önü paspası muhakkak alın. Kumları temizleyecek küreğin de, topaklanan kumları toplayacak şekilde olmasına dikkat edin. Kedi değil kedi için alınan kötü malzemeler koku yapar, bunu hep hatırlayın. Kişisel temizliğine ve yaşadığı alanın temiz olmasına dikkat eden insanlarsanız, bir kedinin duygusal insanı olabilirsiniz. Değilseniz de, temizlik konusunda şahane bir öğretmen olan kediden öğreneceğiniz çok şey var demektir.

5# Kedi anlaşılmayı beklemez, bedeniyle konuşur

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler vucut dili

Kedi “karşı taraf beni anlasın” diye beklemez, beden hareketleri kendini ifade eder. Kulakları hafif öne doğru çevirmişse, güven içinde olduğunu belirtir. Aksine, bir ses ile dikkat kesilmişse, kulaklarını arkaya çevirir. Eğer korkuyor ve savunma halinde ise de, kulaklarını arkaya yatırır. Kuyruğunu hafif hareketlerle sallıyorsa keyfi yerinde demektir. Kuyruğunu hızla sallıyorsa, yaptığınız şeyden hoşlanmadığını yada ortamda onun hoşuna gitmeyen bir şey olduğunu anlatır.  Herhangi bir duygu içinde değilse  kuyruğunu rahat bırakır. Tükürür ya da tıslarsa, öfkelendiğindendir. Tırnaklarını çıkartırsa, artık saldırıya hazır demektir. Sevgisini göstermek için, burnu ya da elleri ile size hafifçe dokunur, burnunu şefkatle üzerinize sürter, bacaklarınıza sürünür ve mırıldanır. Sizde kendini ifade eden, “karşı taraf beni anlamıyor” diyenlerden değilseniz sizin duygusal hayvanınız kesinlikle bir kedi. “Karşı taraf beni anlasın” demekten yorulanlardan iseniz de sizin bu huyunuzu terke etmenize yardım edece en şahane öğretmen bir kedidir.

6#  Kedi anda yaşar, karnının tok sırtının pek olmasını sever.

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler Listesi Kedi ve mama

Kediler anı yaşar. O an ihtiyacı olan neyse onu yapar. Hayatını akışa bırakır, evrene yani duygusal insanına siparişlerini verdikten sonra da anın tadını çıkarmaya devam eder. Peşinde olduğu tek şey ihtiyacı olduğu andaki temel ihtiyaçlarının da anda karşılanmasıdır.  Kedi, karnının tok sırtının pek olmasını sever. Bu anlamda kedi maması  önemlidir. Gıda söz konusu ise fiyat değil ürünün besleyici değerini dikkate alın. Kuru mamanın yanı sıra konserve mamalarla yani yaş mamalarla  da beslemeye özen gösterin. Hem kuru mama hem  konserve kedi maması seçiminde; kedinin yaşı, cinsi ve kısır olup olmaması belirleyicidir. 2 aydan itibaren ek gıdaya geçen yavru kediler,i besleyici değeri yüksek yaş mamalarla beslemeye başlayıp sonrasında yavru kediler için olan kuru mamalar geçiş yapılmalı. Ama yaş ve konserve mama düzenli olarak kedilere verilmeli.

7# Kediler oyuna oynamaya bayılır.

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler Listesi Kedi ve oyuncak

Her yaşta oyun oynar. Oyun oynamak bir kedinin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Yavru kedi, mücadele etmeyi, hayatta kalmayı bu oyunlarla öğrenir. Bu nedenle de kedilerin gelişimine katkı sağlayacak  kedi oyuncakları tercih edilmeli. Çünkü kediler tüm yaşamı boyunca bir oyuncu olarak kalır.Anda yaşayan ve oyun oynamaktan asla vazgeçmeyen biriyseniz sizin ihtiyacınız olan duyusal hayvan bir kedi. Hayatı takım elbise kravat havasında yaşamaktan sıkıldıysanız, size anın ve mekanın tadını çıkarma konusunda en iyi öğretmenlik yapacak olan hayvan da hiç kuşkusuz bir kedi olacaktır.

7# Kedi yorulduğunda durur ve dinlenir.

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler vucut dili Dinlensr uyur

Kedi, yaşamının % 70’ini uyuyarak geçirir. Bu, onun en başlıca faaliyetidir. Uyandığında müthiş bir enerji harcar. Bunun için de çok uykuya ihtiyacı vardır. Uyumak için tek bir yer seçmez; tam tersine, uyku yerini arzusuna, güneşin durumuna, odanın sıcaklığına göre değiştirmekten hoşlanır. Hafif bir kestirme için, karın üstü yatar, ama daha derin bir uyku için çekildiğinde, yan yatar. Yorulduğunda durup dinlenenlerdenseniz, sizin duygusal hayvanınız kesinlikle kedi. Hep koşturanlardan ve artık durmak isteyenlerdenseniz, emin olun kediden daha iyi rehber bulamazsınız.

8# Bonus Bilgi: Paranın satın alabileceği  he şeyi  www.petburada.com ‘da bulabilirsiniz. Gerisini kedi halleder:)

Bir Kedinin Duygusal Insani Olmadan Once Bilmeniz Gerekenler bagimsizlik karekteri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jandarma Ekipleri Yarali Halde Bulduklari Tilkiyi Hastanede de Yalniz Birakmadi

Jandarma Ekipleri Yaralı Halde Buldukları Tilkiyi Hastanede de Yalnız Bırakmadı

Yasadisi Yollarla Satilmak Istenen 21 Flamingo Koruma Altinda 1

Yasadışı Yollarla Satılmak İstenen 21 Flamingo Koruma Altında