in ,

Bir Kedi Tarafından Sevilmediysen Yaşamamışsın Demektir

lokum-gibi-orjinal

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çizen: Murat Duruoğlu

Sayfamın adını ‘Lokum Gibi‘ koyup ilk yazımı yayınladığım gün, çok sevdiğim arkadaşım, aynı zamanda blog yazarı Papatya, yazımı beğendiğini ama Lokum’dan hiç bahsetmediğimi söyledi.

Haklıydı. Sonuçta Lokum hayatıma gireli bir yıl olmuştu ve hayvanlarla ilgili bir sitede yazmayı kabul etmemin en birinci sebebi oydu.

Sadede geleyim. Uzun zamandır bir kedinin insanı olmak istiyordum. Satın almayı asla düşünmedim. Sokaktan olmalıydı. Bu isteğimi bilen arkadaşlarım bana devamlı kedi fotoğrafları gönderiyordu. Ama bir türlü karar veremiyor ve benim kedim beni bulacak diyordum.

Günler böyle geçerken, üniversiteden arkadaşım Yonca aradı. Yonca tam bir kedi annesidir. Baktığı onlarca kedi var. Sokakta bulup bahçesinde beslediği bir kediden bahsetti. 5-6 aylık dişi bir kedi olduğunu söyledi.

“Ama bilmen gereken bir hikayesi var. Hikayesini anlatayım, eğer istersen fotoğrafını gönderirim” dedi. Lokum, sokakta yaşam savaşı verirken darp edilmiş-sanırım tekmelenmiş- ve dalağında yırtık olmuş. Yonca onu ilk gördüğünde düzgün nefes alamadığını farketmiş. Bir veterinere götürmüş. Veteriner, ameliyat olması gerektiğini, yüzde elli yaşama şansı olduğunu ama ameliyat olmazsa da nefes darlığına bağlı iç organ büyümesinden zaten ömrünün çok da uzun olamayacağını söylemiş.

Yonca ameliyat kararı almış ve hayata tutunmuş benim kızım. Bu hikayeyi duyduğumda artık fotoğrafını o kadar merak etmiyordum. Benim kedim beni bulmuştu. Gerisi teferruattı. Ve ilk fırsatta gidip onu İstanbul’dan aldım.

Japonların inanışına göre, bir insan ya da bir canlı hasara uğramışsa, acı çekmişse, o bundan sonra bir hatıraya sahiptir, ders almıştır ve artık olduğundan çok daha güzel ve değerlidir.

Biz birbirimizi bulmuştuk. Uzun lafın kısası arkadaş, koynunda bir kedi ile uyumadıysan, ellerinde ona ait çizikler, üstünde birkaç tüy yoksa, kedi masajının tadını almamışsan, bir kedi tarafından sevilmediysen ve bir kedinin ıslak burnu burnuna değmediyse sen yaşamamışsın demektir.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Kediler sevmez ki , alışkanlıkları oluşuyor . Karşılıksız sevilmeyi seviyorlar onlar. Bu arada, tesadüfün bu kadarı, 25 sene sonra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

veysel eroğlu öneçıkan ajanimo

“Bütün Yaratılanı Yaratandan Ötürü Seviyorum”

çita yavru anne kopek ajanimo 1

Yavru Çitalara Sahip Çıkan Koca Yürekli Çoban Köpeği