in

Bir Kedi Neden Ensesinden Tutulmamalı?

Hepimize kedilerin ensesinden tutmamızın bir sakıncası olmadığı öğretildi. Canı acımazdı. Rahat tutulurdu. Anneleri de kedicikleri öyle taşıyordu. Bu doğru bilinen yanlışlardan sadece bir tanesi.

Bilinenin aksine kedileri ensesinden tutmak ve taşımak çok ciddi sakıncalar içerir. Kediler gerçekten de nereden tutarsanız tutun, özgürlüğünün peşinde ve rahat durmayan hayvanlardır. Fakat kedileri enselerinden tuttuğunuzda çoğu kedi kitlenip kalıyor. Bazı inatçı kediler çıksa da enseden tutmak kediyi sabitlemek için en uygun yöntemlerden biri olarak görülüyor. Ancak bu taşıma yöntemi olarak değil, zapturapt yöntemi olarak kullanıldığında doğru bir davranış oluyor.

Veterinerler zapturapt altına almak için kedileri ensesinden tutar

Veteriner hekim Umut Arıcan şöyle açıklıyor: “Anne kediler bebeklerini bu şekilde taşırlar. Bu yavru kediler için normaldir. Çünkü yavru kedi kendi ağırlığını sabitleyebilir. 2-3 kilo ağırlığına gelmiş kediyi ensesinden tutarak taşımak ise, kedi kendini toplayamadığı için, kediye zarar verir.  Ancak biz veterinerler hasta, tedavi olması gereken veya aşı için gelmiş bir kediyi hoplayıp zıplarken uygulanan enjeksiyondan zarar görmemesi adına, zapturapt altına almak için ensesinden tutar ve hareketsiz hale getiririz. Özetle taşımak için değil ama veteriner diliyle zapturapt altına almak için kedi ensesinden tutulabilir”

Bir Kedi Neden Ensesinden Tutulmamalı?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ense sinirlerin toplandığı bir nokta olduğundan dolayı, geçici felç durumu yaşama riskleri oluyor.  Siz farkına varmasanız da bir minik patinin kas gelişimini ve hatta gelişmiş kası bile ciddi biçimde zedeleyebilirsiniz. Dişi kediler yavrularını o şekilde taşırken, insan parmaklarından çok daha hassas olan ve bu iş için uygun olan ağızlarını ve dişlerini gerekli basınçla kullanırlar.

Bir Kedi Neden Ensesinden Tutulmamalı?

Yavru kedilerin bu şekilde tutulması bile sakıncalıyken, belli bir ağırlığa ulaşmış yetişkin bir kedi asla böyle taşınmamalı ve tutulmamalıdır. Kedilerin birbirleriyle çiftleşirken ısırmaları bile birbirlerine zarar verebiliyorken insan parmaklarıyla bu şekilde tutmanın çok ciddi kas ve omurilik zedelenmelerine neden olabileceğini tahmin edersiniz.

“Bütün memeli türlerde benzer sinir noktaları bulunur. Savaş sanatları ve akupunkturda da bunlara pressure point, enerji kanal noktaları gibi isimler verilir. Bu hem tedavi hem de hedefi etkisiz hale getirmek için kullanılır. Biz insanların da aynen kedilerdeki gibi noktalar vardır ve sizi bir saniye içinde bayılıtıp, geçici felç edip, ekstrem düzeyde canınızı acıtıp etkisiz hale getirecek çoklu noktalar bulunur.” şeklindeki açıklamayı dikkate aldığımızda sakıncalarını daha net anlayabilirsiniz.

Bir Kedi Neden Ensesinden Tutulmamalı?

Norveç’te kedileri ensesinden tutmak yasak!

Gıda Maddeleri ve Hayvan Sağlığı Kontrol Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ole Fjetland: “Norveç olarak hayvan haklarını en iyi şekilde koruyan ülke olmak istiyoruz” sözleriyle açıkladığı genelge 2014 yılında Norveç’te kabul edilmişti. Kurallara uymayan hayvan sahiplerinin para cezası alabileceği ve haklarında suç duyurusunda bulunulması durumunda da dava açılabileceği belirtilmişti.

Norveç’te kabul edilen hayvan hakları genelgesine göre onların yaşam kalitesini arttıracak bir çok hak verildi. Bunlardan en ilginci kediler kesinlikle enseden tutulup kaldırılamayacak. Bunun dışında köpekler günde en az üç sefer gezdirilecek.

 

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Ahmet Secer Bu görüşe katılmıyorum. Kedilerin (Felis Domesticus) cildi ile sinir-kas dokusu arasında anlatılan sakıncaları yaratabilecek bir ilişki yok. Bu yazı eğer bilimsel bir araştırma sonucu ortaya çıkan bir makale özeti ise, o makalenin paylaşılmasını öneririm.
    Yazının devamında Norveç yasalarında köpeklerin günde en az 3 kez kez gezdirilme zorunluluğu var. Sorarım; kızaklı mı, kızaksız mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi ataları ajanimo1

Evcil Kedilerin Ataları Bizleri Seçti, Biz Onları Değil!

barney kedi mezarlik ajanimo 7 1

Mezarlık Bekçisi Barney Son Yolculuğuna Uğurlandı