in

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu

Bir hayvan ile yaşıyorsanız ya da yaşamaya karar verdiyseniz, almanız gereken önlemler, dikkat etmeniz gereken konular vardır.

1.Sorumluluk

Bir hayvan ile yaşıyorsanız ya da yaşamaya karar verdiyesiniz, üstünüze düşen görevleri yapıp yapamayacağınıza emin olmalısınız. İnsan ebeveynliğinde olduğu gibi bir hayvanın ebeveynliğini yaparken de maddi ve manevi sorumluluk almanız gerektiğini unutmayın.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 2 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2- Güvenlik

Bir hayvan ile yaşarken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de güvenlik. Pencere ve balkonlarınıza mutlaka tel taktırmalısınız. Hayvanlarınız için tehlike oluşturabilecek poşet, konserve kutusu gibi eşyaları asla ortada bırakmamalısınız.

Screenshot 14

3-Bakım

Her hayvanın ve her ırkın farklı ihtiyaçları olabilir. Hayvanınızın ihtiyaçlarına yönelik bakımlarını asla ihmal etmeyin. Köpeğinizin ırkına uygun şekilde tıraş ve banyo zamanlarını aksatmayın. Kedi ve köpeğinizi her gün taramayı unutmayın.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 6

4- Sağlık

Dostlarımızın sağlığı için veteriner kliniğine olan rutin ziyaretlerimizi aksatmamalıyız. Dostlarımızın aşılarını ve iç-dış parazit aşılarını yapmayı ihmal etmemeliyiz.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 4

5- İlgi

Dostlarımızın tıpkı yemek ve su gibi ilgiye de ihtiyaçları vardır. Bu ilgi miktarı ve türü dostlarımızın ırkına ve karakterine göre değişim gösterebilir. Ancak hangi cins olursa olsun her hayvan sevildiğini fark etmeli ve asla ilgisiz bırakılmamalı.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 1

6- Eğitim

Eğitim konusu özellikle köpek dostlarımız için önemli bir konu. Bazı dostlarımız tuvalet, itaat, tasma eğitimlerine kolayca alışsa da bazıları bu konuda inatçı olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir profesyonelden yardım almalısınız.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 2

7- Egzersiz

Tıpkı bizler gibi dostlarımızın da egzersize ihtiyacı vardır. Özellikle köpek dostlarımız için egzersiz ve oyun yemek ve su kadar önemlidir. Enerjisini atmış ve insanı ile vakit geçirmiş bir hayvan oldukça mutlu olur. Tabi ki kedi dostlarımızın da enerjilerini ve avcılık içgüdülerini atmaya ihtiyaçları vardır. Köpek dostlarımız ile bir park ya da bahçede oynayarak kedi dostlarımız ile de evde oyun oynayarak egzersizlerini yapmalarına yardımcı olabiliriz. Düzenli yapılan egzersizler hayvanların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı için büyük önem taşır.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 3

8- Planlar

Hayatınızda alacağınız kararlar ve yaptığınız planların hayvanınızı olumsuz etkilememesine dikkat etmelisiniz. Örneğin yeni taşınacağınız evin dostunuza uygun olup olmadığı dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Dostunuzun bu yeni eve alışma sürece sizin kadar kolay olmayacağından bu süreci iyi idare etmelisiniz. Evinize alacağınız bir hayat arkadaşı ya da ev arkadaşı ile hayvanınızın iletişimini doğru yönetmelisiniz. Tatil planlarınızı mutlaka dostunuza göre ayarlamalısınız. Onu yanınızda götürecek misiniz? Yoksa evde mi bırakacaksınız? Ne kadar süre evde yalnız kalabiliyor? Onu kontrol edebilecek bir yakınını var mı? Tüm bu soruların cevabı oldukça önemli.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 7

9- Saygı

Can dostlarımızı çok sevmemiz gerektiği gibi onlara saygı da duymalıyız. Onların  da karakterleri olduğunu asla unutmamalıyız. Sevmediği bir mama ya da çok sevdiği bir oyuncağı olabilir. Özel alanları, yalnız kalmayı isteyecekleri vakitler olabilir. Bu gibi durumlarda onlara saygı göstermek çok önemli.

Bir Hayvan ile Yaşayan İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Konu 5

10- Kaliteli, güvenli ve sağlıklı ürünler

Can dostlarınız için alacağınız her ürün onlar için uygun olmalı. Alacağınız her ürünün orijinal olmasına ve son kullanma tarihinin uzun olmasına dikkat etmelisiniz. Markamama.com.tr’de aradığınız tüm ürünleri bulabilir, sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabilir aynı zamanda satış öncesi ve sonrasında destek alabilirsiniz. Ajanimo okurlarına özel AJANIMO10 indirim kodu ile Temmuz ayı boyunca markamama.com.tr adresinde 100₺ ve üzeri siparişlerinizde %10 indirim fırsatı ile alışveriş yapabilirsiniz.b7a8aa4e 1d4a 4427 88c2 638dcc7486e6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

veteriner hekim ibrahim aykaç yazı hayvanseverler 1

Hayvanseverler ile Veteriner Hekimler Arasındaki Görünmez Duvar!

Başı Bidona Sıkışan Köpeğin İmdadına İtfaiye Yetiştiöç

Başı Bidona Sıkışan Köpeğin İmdadına İtfaiye Yetişti