in

Bir Çocuk Neden Evde Hayvanla Büyümeli?

Çocukların, bir hayvanla bağ kurduğu takdirde daha pozitif bir birey olarak yetiştiği ve şefkatli olduğunu bilmeyen yok. Buna rağmen kedi ve köpek tüyünün kist yaptığına, hayvanları pis olduğuna ve hastalık bulaştırdığına dair negatif bir algı da söz konusu.

cocuk-hayvan-sebep-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sağlıklı yaşamla ilgili çok çeşitli kitapların ünlü yazarı Deborah Tukua bir kez daha hayvanların çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini kaleme aldı ve tüm bu artı değerleri 7 maddede toparladı. Olumsuz düşüncelerden sıyrılıp hayvanlarla kurulan ilişkide çocukların zenginleşmiş anılarının çoğalacağının, daha sağlıklı bir şekilde büyüyeceklerinin ve sorumluluk sahibi olacaklarının altını çizdi.

1. Sevgi ve diğer değerler

cocuk-hayvan-sebep-2

Çocukların en iyi arkadaşları çoğu zaman aynı evi paylaştıkları hayvanlardır. Evcil hayvanlar çocukların daha kaliteli vakit geçirilmesine yardımcı olur. Kurulan pozitif etkileşimle çocukların sosyal beceri gelişir.

Örneğin; köpekler, insanları koşulsuz sever ve sevgilerini göstermekten çekinmezler. Kediler ise, belki kuyruk sallamazlar ama onlar daha ince şekilde sevgilerini gösterirler. Çocuklar hayvanların sevme ve sahiplenme şeklinden etkilenirlerler. İnsan ilişkilerinde bu sevgi bağından yararlanırlar.

2. Yaşam derslericocuk-hayvan-sebep-3

Çocuklar bir ev hayvanıyla büyüdükleri takdirde bir mucizeye tanık olurlar. Gelişim aşaması ve yaşam döngüsü hakkında edinecekleri tüm bilgileri görsel ve fiziksel olarak öğrenirler. Hayatta kalmak için nelere ihtiyaç olduğunu; uygun beslenme, koruma ve bakımın nasıl yapılacağını; bir canlı dünyaya geldiğinde nasıl yardım edileceğini yaşayarak öğrenirler. Yeni doğmuş kedi veya yumurtadan çıkan bir civcivin nasıl hayatta kaldığına tanıklık ederler.

3. Sorumlulukcocuk-hayvan-sebep-4

Evde bir hayvan bakımını öğrenen çocuğun, sorumluluk geliştirmesi kolaylaşır. Çocuklar hayvan bakımında aktif rol aldıklarında, örneğin mama ve su saatleri, gezdirme ve oyun saatlerini rutinleştirdiklerinde hayatları boyunca düzenli ve sorumluluk sahibi bireyler haline gelirler.

4. Teşvikcocuk-hayvan-sebep-5

Evde bir hayvanın bakım ve beslenmesini yapan çocuklar uygulama ile beceri kazandıkları için daha çevrelerine daha titiz ve hassas davranırlar. Hayvan dostları onları daha iyi ve yardımsever bireyler olmaya teşvik eder. Bunun dışında özellikle kardeşi olmayan çocuklar için hayata karşı bir şeyler yapma konusunda evdeki patiler onları destekler. Çünkü onlar bir süre sonra hayatı paylaşmayı bilen kardeşler olurlar.

5. Güvencocuk-hayvan-sebep-6

Ev hayvanları çocukların başarı ve güven duygusu hissetmelerine yardımcı olur. Çalışmalar hayvanları ile  büyüyen çocukların hayvanı olmayanlara göre daha yüksek düzeyde bir güvene sahip olduklarını göstermiştir. Çünkü bir çocuk hayvan dostu tarafından haksızlığa uğramaz. Karşılıksız sevmenin güzelliğini kavrayan çocuk, çevresindeki yaşıtlarıyla da aynı ilişkiyi kurar.

6. Fiziksel Aktivitecocuk-hayvan-sebep-7

Köpekle gerçekleştirilen günlük yürüyüşlerin, fiziksel aktivite de bulunma oranını %54 arttırması hiç şaşırtıcı değil.

7. Sağlıkcocuk-hayvan-sebep-8

Hayvanlarla kurulan ilişkinin her yaşta sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır. Evcil hayvan (özellikle köpek ve kediler) ile aynı evde yaşayan çocukların daha güçlü bağışıklık sistemi vardır. Özellikle kulak enfeksiyonları ve solunum yolu enfeksiyonları riski daha düşüktür.

Ancak çocuğunuzla birlikte büyüyecek bir minik pati, pozitif değerleri arttırırken aynı zamanda çocuğunuzun her canlıyı canlı olduğu için sevme becerisi kazandırır. Bir evcil hayvan sahibi olmanın faydaları olduğunu artık biliyorsunuz. Yine de bir kez daha düşünün. Bir köpek ya da kedi yavrusunu eve getirmeden önce, artılarını ve eksilerini tartmak önemlidir. Seçtiğiniz hayvan bulunduğunuz yer, yaşam tarzınıza ve evdeki kişiler için iyi bir uyum olduğundan emin olunması gerekir. Tüm koşullar hazırsa şimdi barınaklara gidip bir hayvanın sevimli ailesi olması zamanı.

Kaynak: www.farmersalmanac.com

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

osmaniye ajanimo1

Hayvan Dostunun Bahçesine Yavru Kedi Başları Bırakıldı

Anne Özlemini Oyuncak Ayıyla Gidermeye Çalışan Yavru Maymunun Hikayesi 1 1

Anne Özlemini Oyuncak Ayıyla Gidermeye Çalışan Yavru Maymun’un Hikayesi