in

Bir Çizmeli Kedi Kolay Yetişmiyor: Doğum Günün Kutlu Olsun Charles Perrault

Cam ayakkabıya, kabak arabaya dönüşür. Bir prenses yıllarca uykuya dalar. Küçük bir kız ormanda kurtla konuşur. İşte tüm bu masalları derleyip yazıya dönüştüren, en unutulmaz masallar listesine Çizmeli Kedi’nin adını yazdıran Charles Perrault ‘un bugün doğum günü.

perrault

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

388 yıl önce bugün, Paris’te doğan Perrault için söylenecek çok şey var. Hukuk eğitimli ünlü yazar, hayatının çoğunu 14.Louis’in mahkemelerinde geçirir. 60 yaşında emekli olduğunda ilgi duyduğu sanatın en güzel alanında; yazılarda ve masallarda kaybolur. Masalların yayınlanmasıyla çakışan romanın yükselişinde galip gelmeyi başarır. Onun masal derlemelerinin günümüze kadar güncelliğini koruması ise harika!

Çizmeli Kedi

İnsanları aldatarak yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan Çizmeli Kedi, 17. yy’dan beri bir çok defa kaleme alınmış, filmlere konu olmuş bir Avrupa masalıdır.cizmeli-kedi

Masal yazılı olarak ilk defa İtalyan yazar Giovanni Francesco Straparola’nın “Hoş Geceler” adlı derlemelerinde, 1634’de İtalyan şair Giambattista Basile tarafından toplanan Avrupa halk hikayeleri arasında, daha sonra Fransız yazar Charles Perrault tarafından 1697’de toplanan Anne Kazın Hikayeleri‘nde yayımlanmıştır. İşte asıl ünü o zaman başlamıştır bizim kedinin. Tüm bu masallar ve unutulmaz Çizmeli Kedi karakteri  adına, iyiki doğdun Perrault! diyoruz ve masalın sayfalarını tekrar açıyoruz.

Yorum

Yorum Ekle
  1. En sevdiğim masal. Evdeki kedime çizme alsam mı acaba? Bana bi’şeyler derken yakalıyorum onu 🙂 Geçen günlerde üstüme bir kitap fırlattı… “Tanrılar Okulu” … tam da o sırada yazarı Stefano D’anna’nın doğum günü kutlaması vardı. Katılmak istemiş ve unutmuştum. Hatırladım ve gittim. Çok güzel paylaşım gecesinde, umutlarla dönmüştüm hayatıma… Çizme alayım ben 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lepisteslerin Mükemmel Ev Hayvanı Olmasının 5 Sebebi

Lepisteslerin Mükemmel Ev Hayvanı Olmasının 5 Sebebi

Aslı Yörükoğlu Aslının düdüklü makarnası penne 1

Her Şeyim, Anlamım, Bana Ait En Güzel Canlım…