in

Bir Cana Kıyarak, Başka Bir Cana Hizmet Edilir mi?

Hayvan hakları evrensel beyannamesinin 8. maddesi şöyle der: “Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.” Oysa tüm dünyada ve ülkemizde hayvanların deneylerde kullanılmasına devam ediliyor!
sakarya-üni-ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2004 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)  hayvan deneylerinden geçen 10 ilaçtan 9’u insanlar için tehlikeli veya faydasız olduğuna dair rapor sundu. Bu raporun ardından geçen yıllara rağmen, ilerleme söz konusu olmadı. Hatta dünya en azından bir adım ileri giderken, maalesef biz ilkel zamanlara geri döndük. Sakarya Üniversitesi (SAÜ)Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, üniversitenin sitesinde yer alan haberde, Tıp Fakültesi Korucuk Kampüsü’nde Deney Hayvanları Laboratuvarının kurulacağını ifade etmesi bir canı alarak başka cana hizmet edilir mi? sorusunu akıllara getirdi.

Alternatif yollar varken, hayvanların deneylerde kullanılmasından vazgeçilmemekte. Aslında hayvanların özgürlüğünün elinden alınmadan bazı araştırmaların yapılmasının mümkün. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerle, cansız dokular üzerinde uygulanan hücre kültürü teknikleri ve bilgisayar simülasyonlarda yapılan deneylerle çok daha güvenli, verimli ve başarılı sonuçlar elde edilme şansı var. Klinik çalışmalar, in vitro araştırmalar, otopsi, pazarlama sonrası gözlem, bilgisayarda modelleme, epidemoloji ve genetik araştırmalar yine doğru sonuçlar veren seçenekler ve hiçbir canlı zarar görmüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ekonomi açısından da hayvan deneylerine göre daha düşük maliyetler oluşturduğu ifade ediliyor.

sakarya-üni-ajanimo-1

Tıp Fakültelerinin bu yılki hedefleri arasında Merkezi Deney Hayvanları Laboratuvarı kurulması olduğunu belirten Prof. Dr. Akdemir “Bu sayede fakültemizde daha kaliteli araştırmalar yapılacak, daha nitelikli eğitimler verilebilecek. Bu merkez üniversitemize daha fazla dış kaynaklı proje ve TÜBİTAK projesi gelmesini de sağlayacak” açıklamasıyla hayvanların deneylerde kullanmasına tepki gösteren kesimi harekete geçirdi.

Akdemir’in verdiği bilgilere göre, 2 bin 500 metre kapalı alan üzerinde kurulacak olan laboratuvar ihalesinin yapıldı. Fizyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji gibi tüm laboratuvarlar da zaman içinde bu alana taşınacak ve tek elden yönetilecek. Tüm bu planlar üniversitenin gelişimi, eğitim kalitesinin artması ve araştırma gücünün artmasıyla ilişkilendirilirken, hayvanların bu süreçte yaşayacağı büyük acıları ve olası ölümleri göz ardı edilecek!

Tüm bu çalışmalar olumlu bir gelişme olarak gösterilse de, tekrar hatırlatmak isteriz ki; Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin 8 maddesi çok açıktır:

hayvanhaklarıevrenselbeyannamesi8

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rockyButkus

Hayatı Nakavt Eden İkili: Sylvester Stallone ve Butkus

ajanbrain ajanimo

Sevgili İnsan Vekillerime Mektubumdur!