in

Binlerce Hayvan Dostu Yetkililere İsyan Etti: Hala Neyi Bekliyorsunuz?!

Hayvanlara karşı işlenen suçların ardı arkası kesilmezken, hayvan hakkı savunucuları bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada başta cumhurbaşkanı, siyasi parti liderleri ve milletvekili olmak üzere yetkililere seslenilerek yasanın bir an önce geçmesi için çağrı yapıldı. Sosyal medya üzerinden binlerce hayvan dostu da seslerini yükselterek hayvanların artık korunmasını istedi!

5199 sayılı ‘hayvanları koruma kanunu’nun bu şekli ile hayvanlar koruyamadığı her geçen Türkiye’nin dört bir yanından gelen acı haberlerle tekrar tekrar görülüyor. Hayvan hakkı savunucuları ve hayvanseverler, bazı belediyelerin hayvanlara uyguladığı vahşet ve bunun yanı sıra insanlar tarafından şiddet ve tecavüze maruz kalan hayvanlar için adalet ve onları koruyabilecek bir yasa istiyor!

HayKonfed Başkan Yardımcısı Haydar Özkan okuduğu basın açıklaması ile yetkililere seslenerek; hayvanların uğradığı zulümlerin TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu tarafından detaylı olarak araştırıldığını ve bu araştırma esas alınarak yeni kanunun bir an önce çıkartılmasını talep etti.

 

Sosyal medyada onlarca hayvan hakkı savunucusu ve binlerce hayvan dostu, en kısa zamanda meclisten geçirilmesini talep ettiği kanunun bulunmasının gerekli olduğunu söyledikleri maddelerden bazıları şunlar:

  1. Hayvan tanımı: insana yakın acı hissedebilen duygusal varlıklar olarak tanımlanmalıdır.

2-Kanunda, hayvanlara karşı işlenen tüm suçlar; şiddet, vahşet, tecavüz ve öldürme TCK’nın hayata ve cinsel dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar kapsamına alınarak hapis cezası verilmelidir.

  1. Vuran, öldüren, zehirleyen, başka şehirlere ve dağlara atan belediyeler de ceza kapsamına alınmalıdır.
  2. Başta kısırlaştırma olmak üzere hayvanlara yönelik yasal görevlerini yapmayan belediye başkanları hakkında idari ve cezai yaptırım olmalı ve soruşturma açılmalıdır.
  3. Her belediye kendi sınırları içinde kısırlaştırma ve tedavi merkezi açmalıdır. Belediyelerin kendi sınırları dışına hayvan bırakmaları kesinlikle yasaklanmalıdır.

Kısırlaştırma yapmayan, hayvanlar üreyip çoğaldıkça toplayıp öldüren, dağa taşa ve başka ilçelere atan belediyeler üzerinde idari ve cezai yaptırım gelmez ise, hayvanlara vahşet artarak devam edecektir.

  1. Mevcut yasada bulunan 6. madde yeni çıkacak yasada da aynen korunmalıdır.

Hayvan hakkı savunucularının Twitter üzerinden #YasaNedenBekletiliyor hashtag’i ile başlattığı hayvanların sesi olma kampanyasına birçok hayvansever de katılarak destek verdi.

İŞTE O YORUMLARDAN BAZILARI:

Vatandaşlar ‘Suç’ Diyor, FBI Araştırmaları ‘Azılı Suç’ Diyor; Fakat Yasa Hala ‘Kabahat’ Diyor…

Arabanın Arkasına Bağladığı Köpeği Sürükleyerek Götüren Kişiye, Vatandaşlar Müdahale Etti!

Yaşlı Sapık Köpeğe Tecavüz Ederken Yakalandı, “Oyun Oynuyorum” Dedi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rizede mahsur kalan kopegi itfaiye kurtardi

İtfaiye Mahsur Kalan Köpeğin Yardım Çığlıklarına Böyle Yetişti!

karga

7 Yıldır Gözü Gibi Baktığı Engelli Kargaya El Konulacak!