in

Binali Yıldırım, Hayvan Hakları Yasasının Değişememesini Derneklerin Anlaşamamasına Bağladı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım seçime sayılı günler kala hayvanlara yönelik projelerini de açıkladı. Yıldırım hayvan hakları yasasının değişmemesine neden olarak derneklerin kendi aralarında anlaşamamasını gerekçe gösterdi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım projelerini anlatmak üzere Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programına katıldı.

Binali Yıldırım Hayvan Hakları Yasasının Değişememesini Deneklerin Anlaşamamasına Bağlad

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Programda Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım iki köpeği ve köyde bir atı olduğunu söyledi. Sokak hayvanlarına yönelik projelerini anlatan Yıldırım hayvanlarla ilgili 2 gündem konusu olduğunu, ilkinin sokak hayvanlarının doğurduğu ‘tehlikeler’ ikincisinin sokak hayvanlarına yönelik şiddet olduğunu söyledi.

İlk sorun(!) için Tuzla’ya rehabilet merkezi kuralacağı ve hayvanların burada rehabilite(!) edileceiğini söyleyen Yıldırım Vetbüs ile de bulundukları yerde bakımlarının yapılacağı söyledi.

İkinci konu olan hayvanlara eziyet ile ilgili konuşan Yıldırım, Ahmet Hakan’ın hayvan hakları yasasının değişiminin gerçekleşememesine yönelik soruya şöyle cevap verdi: “Sivil toplum kuruluşları ve dernekler arasında bir mutabakat sağlanamıyor. Bir dernek başka bir şey söylüyor diğeri tam tersine bir şey söylüyor. Benim meclis başkanlığımda bu konu yine gündeme geldi. Baktık bunları anlaştıramıyoruz bir meclis araştırma önergesi verdim ben hayvanlara köt muamele ile ilgili. Tüm dernekler, hocalar, bilir kişiler bir araya gelsin ortak bir karala bu yasa çıkarılsın. Çünkü diğer türlü yasa çıkarıldığında itirazlar bitmiyor.İnşallah bu yasa artık çıkacak. Ama biizm bazı çalışmları yapmamaz için yasayı beklememize gerek yok.”

Binali Yıldırım Hayvan Hakları Yasasının Değişememesini Deneklerin Anlaşamamasına Bağladı 1

Yıldırım, Ahmet Hakan’ın adalardaki atlar faytonlardan kurtulacak mı sorusuna şöyle cevap verdi: ” Fayton sorununu ortadan kaldıracağız.

277 fayton var Bunlar çok zalimce kullanılıyor. Nostaji olarak faytonlardan birkaç tane kalabilir. Onun yerine fayton görünümünde dizayn edilmiş elektrikli faytonlar gelecek”.

Binali Yıldırım’ın sokak hayvanları ile ilgili projeleri ise şöyle:

Binali Yıldırım‘ın basın ofisinden açıklamaya göre, kentte 9 hayvan bakım merkezine destek için “Dostlar Atölyesi” adı altında 8 adet yeni bakım merkezi daha açılacak. Merkezler Beykoz Öğünce Mahallesi, Çatalca Subaşı Mahallesi, Çekmeköy Ömerli Mahallesi, Eyüpsultan Işıklar Mahallesi, Eyüpsultan Hasdal Mahallesi, Kadıköy Hasanpaşa Hayvan Hastanesi, İTÜ Ayazağa Kampüsü Etkileşim Merkezi ve Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde yer alacak.

Binali Yıldırım Hayvan Hakları Yasasının Değişememesini Deneklerin Anlaşamamasına Bağladı 2

Sokak hayvanlarına sağlık hizmeti vermek için araçlar tahsis edilecek ve Vetbüs adı verilen bu araçlar sokak sokak gezerek sorunlara olay yerinde müdahale edecek. Hem sahipli hem de sokak hayvanları için veri bankası oluşturulup aşılarının takibi yapılacak.

Hazırlanan projeler kapsamında ise her mahallede hayvan sahiplerine hizmet edecek sağlık, eğitim ve etkileşim mekanlarının kurulması hedefleniyor. Bu merkezler sayesinde sokak hayvanlarına yeni, sıcak yuvalar sağlanacak. Ayrıca sokak hayvanlarının bakımı için hizmet verilecek.

Açıklamaya göre Vetnet adlı programı ile sokak hayvanlarına ait veriler tek bir envanter altında toplanacak. İstanbullular bu program üzerinden sahipli hayvanlarının aşı takvimlerini takip edebilecek. Program üzerinden de hayvanlar hakkında bilgilendirmeler yapılabilecek. Ayrıca yerinde rehabilitasyon hizmetleri kapsamında hizmet veren Vetbüs’lere Vetnet kanalıyla ulaşılabileceği gibi Vetbüsler’in hangi tarihte nerede olacağı da Vetnet’te paylaşılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tuvalet Kağıdı Parçalama Operasyonunda Yakalanan 20 Kediöç

Tuvalet Kağıdı Parçalama Operasyonunda Yakalanan 20 Kedi

fatma çörekçi

Köpekleri Kesip Yiyen Kadın, Akıl Hastanesine Yatırılmak Üzere Aranıyor