in

Bilim İnsanları Trafik Sorununu Çözmek için Karıncaları İzliyor

Karıncalar neden trafikte hiç sıkışmazlar? Bu sorunun cevabını arayan bilim insanları trafik sorununu çözmek in karıncaları izliyor.

Dünya üzerinde 7 milyardan fazla insan var ve her altı insandan birine bir araba düşüyor. Bu yüzden dünyanın her metrobolünde, ülkemizde olduğu gibi trafik berbat. Ancak Dünya üzerinde sayıları trilyonlara ulaşan, her gün bizler gibi, evle iş arasında giden gelen bir topluluk daha var: Karıncalar…

bilim-insanlari-trafik-sorununu-cozmek-icin-karincalari-izliyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ve onları biraz dikkatli gözlemlerseniz göreceksiniz ki trafikte hiç sıkışmazlar

Bu yüzden bilim insanları trafik sorunumuzu çözmek için karıncaları inceler. Yollardaki kalabalığın çözümü yeni yol yapmak veya yolları büyütmek gibi gelebilir sizlere. Oysaki bu bir yanılgıdır. Karınca dünyasına göz attığımızda görürüz ki bu onların hayatta kalmasını zorlaştırır. Peki ne mi yaparlar dersiniz, tek çizgide hareket ederler. Baktığınızda göremeseniz bile belirlenmiş çizgiler vardır hayatlarında.

bilim-insanlari-trafik-sorununu-cozmek-icin-karincalari-izliyor2

Yemek taşıyan karıncalar koloniye dönmek için merkez yolu kullanırlar, diğer karıncalar da kenarlardan ilerlerler. İki karınca aynı yolda karşılaştıkları zaman bir tanesi yol vermek zorunda kalır. Yüklü olanın manevra kabiliyeti daha az olduğu için, eli boş olan karınca neredeyse her zaman yol verir. Kaza yok, trafik sıkışıklığı yok.

bilim-insanlari-trafik-sorununu-cozmek-icin-karincalari-izliyor3

 

Karınca ordularından çok farklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir daha ki sefer kalabalık bir yolda veya metroda insanlara dikkat edin. Karşılıklı iki yönden gelen insanların kendiliklerinden bir düzene girdiğini ve şeritler oluşturduğunu göreceksiniz.

 

Kaynak: Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manisa Bir Köpek Kalbinden Bıçaklanarak Öldürüldü

Manisa’da Bir Köpek, Kalbinden Bıçaklanarak Öldürüldü

Bir Direğe Bağlanıp Not Bırakılarak Terk Edilen Köpek Scooterın Kurtuluş Hikayesi

Bir Direğe Bağlanıp, Not Bırakılarak Terk Edilen Köpek Scooter’ın Kurtuluş Hikayesi