in ,

Bilim İnsanları, İnsanlar ve Kedileri Arasında 5 Tür İlişki Olduğunu Açıkladı

Kediler sahiplerine göre gerçekten nasıllar? Yeni bir çalışma, evcil kedilerin sahipleriyle kurdukları ilişki türlerini anlamak için davranışlarını inceledi. Sonuç olarak, bunlar her zaman iki yönlü işleyen ilişkilerdir ve beş farklı tür tanımlanmıştır.

Lincoln Üniversitesi‘nden araştırmacılar, 3.994 evcil kedi sahibini inceledi. Kedi insanlarının kedileriyle aralarındaki ilişkilerini ve onlara karşı davranışlarını sordular. Araştırmacılar, araştırmanın yanı sıra insanların kedileriyle olan ilişki türlerini öğrenebilmeleri için çevrimiçi bir test yayınladı.

Bilim Insanlari Insanlar ve Kedileri Arasinda 5 Tur Iliski Oldugunu Acikladi2 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerinizin benzersiz bir karakteri olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yeni bir çalışma, kedi sahiplerinin sevgili kedileriyle sadece beş tür ilişkiye sahip olduğunu tespit etti. Birçok kedi sahibi, evcil hayvanlarının onlara karşı mesafeli ve ilgisiz olduğunu düşünse de araştırma, ilişkinizin her bir kedinin bireysel kişilik özelliklerinin yanı sıra evcil hayvanınıza ne kadar duygusal olarak yatırım yaptığınıza bağlı olduğunu gösteriyor. Lincoln Üniversitesi’nden makale yazarı ve hayvan davranış uzmanı Daniel Mills, “Kediler insanlarla yakın duygusal ilişkiler kurar, ancak bu konuda aslında çok az şey biliniyor” dedi. “Herhangi bir karmaşık sosyal ilişkide olduğu gibi, kedi sahibi bağının türü, belirli kişilik özellikleriyle birlikte ilgili her iki birey arasındaki dinamiğin bir ürünüdür” diye ekledi. “Birçok kedi mesafeli olsa da, bu anlatıldığı kadar yaygın değil gibi görünüyor. Kedinin daha geniş sosyalliği ve sahibinin beklentileri önemli olabilir ve sahibinin kediye duygusal yatırım seviyesi ve kedinin sosyalliği, ne tür bir ilişkiye sahip olduklarını ayırt etmede özellikle önemli görünmektedir.”

Bilim Insanlari Insanlar ve Kedileri Arasinda 5 Tur Iliski Oldugunu Acikladi

Eş Bağımlı İlişki

Bu kedi ilişkisi genellikle çok duygusal bir şekilde sahiplerine bağımlı hale gelen kedilerdir. (kedi sahibi için çok önemlidir, muhtemelen aile veya harika bir arkadaş olarak görülür).Sahibi tipik olarak kediyle düzenli olarak oynar ve aynı sosyal grubun bir parçası (kedi sahibine karşı dostane davranır, hatta sahibinin ellerini ve yüzünü düzenli olarak yalar) ve güvenli bir üs (kedi) olarak görülür. ). Kedi başkalarıyla iyi ilişki kurmaz. (örneğin eve biri geldiğinde saklanma olasılığı bile var. Bu kedi, sahibi yakın olduğunda iyi şeylerin geldiğini öğrenmiştir.(örneğin: kedi yerken sahibi kediyle birlikte kalır) ve bu nedenle, sahibine fiziksel yakınlığı korumak için önemli bir çaba sarf eder ve ayrılma sorunlu olabilir (sahibi uzaktaysa kedi yemek yemeyebilir). Bu, kedinin hayal kırıklıklarını kontrol etmede bazı sorunları olduğunu gösterebilir. Bu ilişki, dışarıya erişimi olmayan tek kişilik bir evde yaşayan kediler arasında yaygındır.

Bilim Insanlari Insanlar ve Kedileri Arasinda 5 Tur Iliski Oldugunu Acikladi1 1

Açık İlişki

Bu tür bir ilişkinin giderleri, kedinin yalnız ve bağımsız bir hayvan olarak tipik vizyonunu yansıtır. Bu kediler diğer insanlarla iyi etkileşime girerler (ziyaretçileri karşılamaya veya komşuları ziyaret etmeye eğilimlidirler) ve sahibiyle bir ilişkisi vardır, ancak onunla birlikte olmaya çok az ihtiyaçları vardır. Evet, dışarıya erişimleri olmalı. Bu nedenle kayıtsız (muhtemelen sahibine oturmayacak, ellerini veya yüzünü yalamayacak) olarak görülebilirler.

Bilim Insanlari Insanlar ve Kedileri Arasinda 5 Tur Iliski Oldugunu Acikladi3

Uzaktan Arkadaşlık

Bu tür kediler, sahipleri tarafından bakılır, ancak normalde yakın bir arkadaş veya ailenin bir parçası olarak kabul edilmez. Kedinin sahibine karşı davranışları oldukça arkadaş canlısı olabilse de, duygusal olarak çok yakın olmayabilirler. Bu kediler, muhtemelen özgüven eksikliğinden dolayı insanlardan (sahibi ve diğerleri) uzak durmayı tercih ederler. Sahibinin elini ve yüzünü yalamazlar, endişeli olsalar bile sahibini aramazlar.

Bilim Insanlari Insanlar ve Kedileri Arasinda 5 Tur Iliski Oldugunu Acikladi5

Gayri Resmi İlişki

Bu kediler, kalabalık evlerinde yaşama her zaman açık havayı tercih etmişlerdir. Sık sık bölgelerindeki birkaç evi ziyaret ederler (muhtemelen birden fazla evleri var) ve günlerce uzakta olabilirler. Bu kediler sahibine karşı arkadaş canlısı olmalarına rağmen, bakıcılarına yakın kalmaya çalışmazlar (aslında, muhtemelen ondan biraz uzaklaşmak için çaba göstereceklerdir).

Kaynak: dailymail.co.uk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HES Barajinda Mahsur Kalan Kopegin Imdadina Itfaiye Ekipleri Yetisti

HES Barajında Mahsur Kalan Köpeğin İmdadına İtfaiye Ekipleri Yetişti

Hayvan Haklari Yasasi Ak Parti Gundeminde 1

Hayvan Hakları Yasa Tasarısı AK Parti MYK Gündeminde