in

Bilim, Fareleri Alzheimer Hastası Etti!

İnsanlar, hayvanlara deney adı altında işkence yapmaya devam ediyor. Hatta bilim insanları fareler üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda doğal protein enjeksiyonlarının Alzheimer hastalığının ilerleyişinin yavaşlatılabileceği haberini umut ışığı olarak değerlendiriyor.

fareler-üzerinde-yapilan-deney-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanlara yapılan bu ‘işkence’, bazı medya kuruluşlarında ‘insanlık için yeni umut ışığı’ olarak yer alması hayvan hakları savunucuları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

BBC’de yer alan habere göre; Glasgow Üniversitesi ile Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın sonucu ABD Bilim Akademisi’nin yayın organı PNAS dergisinde yayımlandı.

Buna göre, fareler üzerinde yapılan deneylerde, vücudun bağışıklık sisteminin özellikle beyinde ve omurilikte enfeksiyon ve hastalığa karşı savunma için ürettiği doğal bir protein olan Interleukin 33 (IL 33)  proteini enjeksiyonunun hafızayı güçlendirdiği ve Alzheimer hastalarında görülenlere benzer beyin depozitleri oluşmasını engellemiş gibi göründüğü belirtildi.

fareler-üzerinde-yapilan-deney-2

Alzheimer hastalarının beyinlerindeki IL 33 miktarının sağlıklı yetişkinlere oranla daha az olduğu saptanmış durumda.

Tedavi kısa süre içinde insanlar üzerinde de denenmeye başlanacak, ancak uzmanlar gerçek Alzheimer hastalarına yardımcı olup olmayacağının anlaşılmasının yıllar sürebileceğini kaydediyorlar.

‘Fazla hatalı müjdeli haber’

Araştırmacılar, tedavi yöntemini beyinlerinde Alzheimer hastalığındakine benzer değişimler olacak şekilde üretilen farelerin üzerinde denedi.

fareler-üzerinde-yapilan-deney-3

Farelerin protein enjeksiyonundan sonra bir hafta içinde hafızalarının ve öğrenme yeteneklerinin aynı yaştaki normal farelerle aynı düzeye geldiği gözlendi.

Çalışmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Prof. Eddy Liew,  “Bulgularımız çok heyecan verici olsa da laboratuvardı elde edilen bulgular ile klinik uygulamalar arasında belli bir mesafe bulunuyor. Tıp dünyasında bizi klinik sonuçlar elde edene dek temkinli davranmaya itecek derecede fazla hatalı müjdeli haber görüldü” açıklamasını yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

suclu bir anne kopek 1 1

Okul Bahçesinde Doğum Yapan Köpekten Şikayetçi Oldular!

AKUT ajanimo1

AKUT’un Yunus Parkından Sponsorluk Alması Tepki Çekti