in

Bilgisayar Oyunları, Çocukları Hayvana Şiddete Teşvik Ediyor Olabilir Mi?

Çoğu bilgisayar oyununda çocuklara, hayvanlara şiddet göstermeleri gerektiği söyleniyor. Ve  çocuklar sadece oyunda değil gerçek yaşamda da bunları uygulamaya başlıyorlar.

Birçok oyunda hayvanlar kullanılıyor ve çoğu oyun çocuklara hayvana şiddeti öğretiyor. Bu tür oyunlar çocuklara  sadece hayvanlara şiddeti değil, hayvanları çocuklara parayla satın alınabilen bir mal gibi gösteriyor. Bilgisayar oyunlarında ve internet ortamında çocukları hayvanlara şiddete teşvik eden bazı tehlikeleri sizler için derledim:

  1. Ejderhalı oyunlarda ejderhaları veya tarih önce yaşamış hayvanları eğitirken kampçı ve benzeri aletler kullanılır.
  2. Bazı silahlı oyunlarda ise hem bir sürü suç işleyip sonra onlardan çıkarılan para ile hayvan alışverişi yapılıyor.
  3. Sadece çok az oynanan, çocukların dikkatini çekmeyen birkaç oyunda bazı hayvanların üstünde bedava yazan ama bedava yazanlardan fazla paralı hayvan vardır.
  4. Çoğu kullanışsız sitede de bu eylemi içerir mesela bu site: http://cat-bounce.com/ Bu sitede normal gözüken zıp zıp zıplayan kediler var ama bilgisayar üzerinden girdiğinizde mouse  yardımıyla kedileri duvarlara ve yukarı fırlatıyorsunuz ve tabi buda hayvanlara şiddet eğilimini gösteriyor.
  5. Yukardan gösterilen fantastik savaş oyunlarında ise buy a pets denen yerde yine hayvan alışverişleri veya hayvanlı taşıt alışverişleri bulunmakta.
  6. Veya av oyunlarında geyik,domuz, yaban domuzu,timsah,ayı,aslan,sırtlan vs. hayvanları avlıyorsunuz.
  7. Sadece oyunlarda değil reklamlar aracılığıyla bu kötü davranış desteklenir.Mesela bu akşam sirkimizde aslanlar olacaktır gibi reklamda ise bir adam elindeki kampçı ile hayvanlara vururyordur.
  8. Oyunlar,reklamlar ve diziler örneğin dizide bir kötü adam rolünü oynayan kişi bir kaplumbağayı ters çevirdi.Çocuğun dizide en sevdiği karakter kötü adam ve böylece çocuk onun gibi davranmış oluyor.
  9. Çoğu fantastik uzay oyununda mutant hayvanlar olur ve onları yenmek için öldürürsünüz.
  10. Bazı diş macunu veya benzeri reklamlarda hayvanlar bir toksit maddeye bulaşmış onlarla savaşmak için bu macunu kullanın gibisinden şeyler söylerler

Ölen yılanın kesik kafası tarafından ısırıldı.

Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?