in ,

Beykoz’da 220 At Günlerdir Güneş Altında Yaşam Savaşı Veriyor

Büyükada’ya götürülmek istenen 220 at Beykoz’da günlerdir güneş altında bekliyor. Hayvan hakkı savunucuları Adalar’a giriş yasağı olmasına rağmen İstanbul’a getirilen atlar için bir çözüm üretilmesini bekliyor.

Büyükada’da çalıştırılmak üzere İstanbul’a getirilen 220 at, Beykoz Cumhuriyet Mahallesi’nde yaklaşık 2 aydır zor şartlar altında bekletiliyor. İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ‘Ruam’ hastalığı tespiti nedeniyle adaya gidişlerinin engellendiği belirtilen atlar, yazın sıcak günlerinde ayakta durmakta zorlanıyor. Bir çok at, bakımsızlıktan zayıf düşmüş halde. Hayvan hakları savunucuları ise duruma tepkili.

fotograflar beykozda 220 at karantinada bekletiliyor 7065 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“ATLAR GÜNDEN GÜNE ÖLEREK SAYISI AZALIYOR”

Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği Başkanı Okan Oflaz, “2 aydır bu işin üstündeyiz. Bunlar ilk değil. Bir 14 tane Kartal’da bulundu. 209 tane de formula pistinde bulundu. Onlar adaya girdi. Aslında İstanbul’un çeşitli yerlerinden fayton için getirilen atlar çıkıyor. Bundan 2 ay önce getirilmişti. Yaklaşık 270 at vardı. Ruam karantinası sebebiyle sokamamışlar adaya. Burada şimdi atlar günden güne ölerek sayısı azalıyor ve çok kötü haldeler. Yanlarındaki insanların da hali ortada. Bu işin sorumlusu kimse cezalandırılması gerekiyor. Karantina olmasına rağmen hiçbir sevk belgesi olmadığı halde ‘500 küsur atı getirin’ demiş birileri ve getirmişler. Sonuç işte ortada. Seçim öncesi Cumhurbaşkanımız artık atları fayton zulmünden kurtaracağız demişti. Bu açıklama içimize sur serpmişti. Biz şimdi biran önce bu açıklamanın yerine getirilmesini ve bu zulmün bitmesini bekliyoruz” diye konuştu.

fotograflar beykozda 220 at karantinada bekletiliyor 7065 dhaphoto5

“ZAMANLA CAN KAYIPLARI OLACAK”

Hayvan hakları savunucularından Zeynep Arsal da , “Bizim amacımız hayvanlar zarar görmeden bu işten kurtulsunlar. İnsanlar da kurtulsun. Bizim için esas olan ve önemli olan buradaki atlar. Çünkü şartları çok kötü. Aç ve susuzlar. Hava şartları çok elverişsiz. Zamanla can kayıpları olacak. Zaten zaman içinde ölenler olmuştur. Biz, gerekli kurumların artık gerçekten gerekli işlemleri yapmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

fotograflar beykozda 220 at karantinada bekletiliyor 7065 dhaphoto3

Hayvan hakkı savunucuları atların karantina altındaki adaya sokulacağı endişesini yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edremitte Bir Yunus Silahla Öldürüldü

Edremit’te Bir Yunus Silahla Öldürüldü!

vegansporcu berkokyay

Vegan Sporcu Berk Okyay: Veganlık Hem Sağlık Açısından Hem de Zihinsel Olarak Son Nokta