in ,

Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi Hizmete Başladı

Sokakta yaşayan hayvanlarının yoğunlukta bulunduğu bölgelerden biri olan Beykoz’da, evsiz hayvanlar için kurulan Rehabiliyasyon Merkezi birçok alanda faaliyet gösteriyor. Kediler ve köpekler için ayrı ayrı barınma üniteleri ve tedavi odalarını içerisinde barındıran merkezde hayvanların tedavi, aşı ve bakım hizmetleri karşılanıyor.

İstanbul’un Beykoz ilçesi Mahmutşevketpaşa Mahallesinde Beykoz Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen “Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi” sokakta yaşayan evsiz hayvanlar için hizmet vermeye başladı.

beykoz belediyesi hayvan rehabilitasyon merkezi 9

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Beykoz Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Turgut Özdemir, 11 dönümlük bir arazi üzerinde kurulan merkezin 150 köpek kapasiteli olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: “Zeminden ısıtmalı 75 adet köpek bakım odası, 2 köpek muayene odası, 1 köpek tedavi odası, 1 köpek ameliyathane odası ve 2 adet yoğun bakım ünitesi yer alıyor. Kediler için de özel ünitelerin bulunduğu alanda, 1 kedi muayene odası, 1 kedi ameliyathane odası, 4 kedi bakım odası içerisinde 100 adet kedi bakım odası, 1 laboratuvar, 1 röntgen görüntüleme odası, 2 ilaç odası, 2 mama ve malzeme deposu ve 1 soğuk hava deposu bulunuyor.”

Kısrlaştırma ve Fizikse Travması olan Hayvanları Tedavi Ediyoruz

Turgut Özdemir, rehabilitasyon merkezinde uygulanacak tedaviler hakkında da şu bilgileri verdi: “Buraya sokaktan, öncelikle kısırlaştırılmaya uygun hayvanları alıyoruz. Aynı zamanda trafik kazası geçirmiş yaralanmış ya da fiziksel bir travmaya uğramış hayvanlarımızı ekiplerimiz vasıtasıyla buraya getiriyoruz. Burada öncelikle hayvanlar bir temizlik ve bakım hizmetine giriyor. Yıkanıyor, temizleniyor. Ardından ameliyathane bölümlerinde, muayenehane bölümlerine geçiyorlar. Muayene ve tedavi işlemleri bittikten sonra 10 günlük ya da 15 günlük müşahede bölümlerine alınıyorlar. İşlemleri tamamlanan hayvanımız kulaklarına burada işlem yapıldığına ait bir belge olan küpe kuduz aşısı ve parazit tedavisi yapıldıktan sonra alındıkları yerlere geri bırakılıyor. Buradaki amaç sokaktaki hayvanlarımızı rehabilite etmek. Onların yaşamlarını biraz daha iyi ve güzel hale getirebilmek. O yüzden bu tesis kurulmuş vaziyette. Burada yaklaşık 5 veteriner hekim 15 yardımcı personel 2 veteriner teknisyeni çalışıyoruz. Haftanın 7 günü açık. Günün 24 saatinde hizmet veriyoruz.

“Sokaktaki Hayvanlarla Nasıl Birlikte Yaşanabileceğini Öğretiyoruz.”

Bu tesisimiz aynı zamanda farkındalık eğitimi de veren bir tesis. Buradaki amaç sokak hayvanlarını tedavi ve iyileştirmeden ziyade vatandaşlarımıza sokak hayvanlarıyla nasıl yaşanabileceğini de öğrettiğimiz bir yer. Burada bir eğitim seminer salonumuz mevcut. Başta ilköğretim, lise öğrencilerini buraya davet ediyoruz. Onlara burada teorik eğitimlerine, sokak hayvanlarıyla nasıl yaşamaları gerektiğini, bir sokak hayvanlarının ne süreçten geçtiğini anlatıyor ardından canlı bir şekilde hayvanları burada gösteriyoruz. Hayvan sevgisini biraz daha kazanmalarını sokaktaki şiddetin, travmanın, hayvanlara karşı işlenen suçların azalması ve o hayvanların da bizlerle beraber yaşayan bir canlı olduğunu fark etmelerini sağlıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yarali Misir Akbabasi Tedavi Altinda 1

Yaralı Mısır Akbabası Tedavi Altında

kopek

Aşırı Sıcak Hava Hayvanları Olumsuz Etkiliyor