in

Besle Kargayı, Kapsın Sigaranı…

Samsun’da yaşayan Şemsettin Akdaş, çocukluk yıllarında başına gelen bir olaydan sonra kargalarla dostluk kurmaya karar vermiş… Uzun zamandır beslediği ‘Çirkin’ isimli karga dostu ile aynı tabağı paylaşan Akdaş’ın anlaşamadıkları konu ise sigara… ‘Çirkin’ adeta bir ‘duman avcısı’…

karga1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Samsun Yabancılar Çarşısı‘nda 30 yıldır esnaflık yapan Şemsettin Akdaş, çocukluk zamanında başına gelen bir olayın ardından karga besleme tutkusuna yakalandı. 20 senedir karga besleyen Akdaş, son olarak yolda köpekler tarafından parçalanmak üzere olan yavru bir kargayı kurtararak onu evcilleştirdi. Evde ve iş yerinde kargasını yanından hiç ayırmayan Akdaş, yemeğini ve suyunu da ‘Çirkin’ adını verdiği kargasıyla paylaşıyor. Çirkin‘in çok sadık bir kuş olduğunu belirten esnaf Akdaş, karganın bir diğer özelliğinin ‘içenlerin elindeki sigarayı kapmak’ olduğunu söyledi.

karga3

Kargaların nankör hayvan olmadıklarının altını çizen Şemsettin Akdaş, “Küçükken karga yavrusuna dokundum ve kafamı oydular. O günden beri kargalara karşı bir merakım var. 20 senedir karga besliyorum. Bunlarla gülüyorum, ağlıyorum, oynuyorum. Kargama ‘Çirkin’ ismini verdim. Başkasının ismini verseydim davacı olurlardı. Mahkemelerde sürünmemek için ona bu ismi verdim. Çirkin’i köpeklerin ağzından aldım. Sonra onu evcilleştirdim ve arkadaş olduk. Beraber geçinip gidiyoruz. Dedikodu yapmıyor. Yemeklerimizi aynı tabaktan yiyoruz, aynı bardaktan su içiyoruz, çay içiyoruz. İnsanlarla yiyeceğime kargalarla yiyorum. İnsanlar nankör. İnsanlarla senelerce yemek yesen, bir gün yemesen nankörlük yapar. Ama bu kargam nankörlük yapmaz. Sırtımdan inmez, birisi bana dokunmaya çalışsa ona ‘gak’lar. Verirsen yer, vermezsen yemez. Para pul istemez. ‘Besle kargayı oysun gözünü’ deyiminin cevabını bu kargada görün. İnsanlar, insanların gözünü oyarlar. Kargalar oymaz. Kimsenin yavrusuna dokunmayacaksınız. Kimin yavrusuna dokunursanız o sizin gözünüzü oyar” dedi.

karga4

“Bir Daha Sigaramı Kaparsa Bir Gün Yemek Cezası Vereceğim”

Akdaş, “Çirkin’in bir özelliği var. Elimde sigara gördüğü zaman kapıyor. Onu bir daha sigara kaparken gördüğüm zaman cezalandıracağım. Çirkin’e 1 gün yemek vermeme cezası vereceğim” diye konuştu.

karga5

Çirkin isimli 3 yaşındaki karga, insan dostuyla sokaklarda dolaştıktan sonra tekrar eve ve iş yerine beraber geri dönüyorlar.

karga2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

harambe2

Goril Harambe’yi Öldüren İşgüzarlık

dağhorozu5

Dağ Horozu 12 Yıl Sonra İlk Kez Kendini Gösterdi