in

“Beş Yıldızlı Ölüme İzin Vermeyeceğiz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sokak hayvanlarını toplayarak götürdükleri Kısırkaya’daki rehabilitasyon merkezini ve hayvanlara yönelik politikalarını eleştiren hayvan hakları savunucuları, belediyenin Saraçhane’deki başkanlık binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

protesto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

17 Nisan Pazar günü, “Köpekleri oldukları yere bırak”, “Sokak hayvanları mahalle sakinleridir”, “Toplama kamplarına hayır”, “Onlar sizi vermezdi” yazılı dövizler taşıyan çok sayıda hayvan dostu Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak “İBB köpek toplamalarını ve sokak hayvanı soykırımını derhal durdur” yazılı pankart açtı. 7’den 70’e çok sayıda kişinin katıldığı eyleme hayvanları ile katılanlar da vardı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı eylem sırasında özel güvenlik ve çevik kuvvet ekipleri İBB önünde önlem aldı.

İBB yetkililerinin de yakından takip ettiği eylem sırasında, sokakta yaşayan hayvanlara soykırım yapıldığını iddia eden hayvan hakları aktivistleri, bol bol slogan attı ve eyleme katılan hayvanları ve bölgedeki sokak hayvanlarını sevdi.

protesto5

“Kısırlaştırdığınız 20 bin köpek nerede?”

Grup adına basın açıklaması yapan ‘Faytona Binme Atlar Ölüyor’ Platformu sözcüsü Elif Narin konuşmasında “Silivri, Şile gibi ilçelerden yüzlerce köpeği toplayıp yüzlerce kilometre uzaklıktaki Kısırkaya’ya kapatmanın mantığı ve gerekçesi nedir. Yönetmeliğe uygun olmayan sağlık personelinin dahi bulunmadığı toplama araçlarında İBB’nin her gün gizli bir katliam yaptığını buradan bir kez daha duyuruyoruz. İBB hayvanlara bariz bir şekilde soykırım uygularken hiçbir utanma belirtisi göstermiyor. Onlar için 5 yıldızlı barınaklar inşa ettiğini iddia ediyor” sözlerine yer verdi.

Narin ayrıca, “Kısırlaştırdığınız 20 bin  köpek nerede? Kaçı yaşıyor? Kaçını, yasal olarak zorunlu olduğunuz halde tedavisi bittikten sonra aldığınız sokaklara geri bıraktınız? Bu köpeklerin kaçı ölüm kampı barınaklarınızdan sağ çıkabildi?” diye sordu.

protesto7

İBB’den ‘geçici hayvan bakımevi’ inşaatının durdurulmasını ve iptalini istediklerini söyleyen ve belediye yönetiminin bu taleplerini kabul etmediğini aktaran Narin, Kısırkaya kampının inşa edildiği arazinin, geçici hayvan bakımevi ile ilgili olarak, mevzuatta açıkça belirtilen koşulları sağlanmadığını ve arazi tahsisinin, birçok yönden mevzuata aykırılık teşkil ettiğini dile getirdi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararına rağmen, Kısırkaya toplama kampının yasadışı çalışmaya devam ettiğine dikkat çeken Narin, “Kampın yasadışı faaliyet göstermesini sağlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve İBB hakkında suç duyurusunda bulunduk. Sorumlular yargılanana dek mücadeleden geri durmayacağız” açıklamasını yaptı.

Özgüner: Toplama ve Kısırlaştırma Adı Altında Yok Edilmelerine Karşı Çıkıyoruz

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği yönetim kurulu üyesi Burak Özgüner de önümüzdeki günlerde yasa değişikliği için TBMM gündemine gelecek 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na değinerek “Sokak hayvanlarına şu anda uygulanan soykırımın daha da şiddetleneceğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” dedi.

protesto3

Eylemde okunan deklarasyona 76 baro, STK ve oluşumun imzacı olduğunu kaydeden Özgüner, “Bu ülkede ölümden ve kıyımdan değil, yaşamdan yana saf tutan ve vicdana sahip STK ve oluşumlar olarak, yüzyıllardır beraber yaşadığımız ve mahallemizin sakinleri olan sokak hayvanlarının, İstanbul’un dört bir köşesinden ve tüm Türkiye’de, mevzuata aykırı ve hunharca toplatılarak bilinmeze gönderilmelerine, toplama kamplarında tecrit edilmelerine, toplama ve kısırlaştırma adı altında yok edilmelerine karşı çıkıyoruz” diyerek deklarasyonun ayrıntılarını dile getirdi.

Hayvan Hakları İçin Birleşim Hareketi Başkanı Mehtap Özer ise, “Bazı yerlerde çok sayıda hayvan kaybolurken bazı yerlerde de hayvan artışları var. Hayvanlar yerlerinden alınıyor, bazen de yeri değişiyor. Bu sorunların neden kaynaklandığını çözmek gerekiyor.” sözleriyle sorunu özetledi.

Yalnız Olmadıklarını Göstermek İstiyoruz

Eyleme katılan 10 yaşındaki Gamze Özdemir hayvanların öldürülmesine karşı olduğunu belirterek “Allah onları bizim yanımızda özgürce dolaşması için yaratmış. Kötü insanlar hayvanlar için bir şey yapmazken biz onlar için uğraşıyoruz” dedi.

protesto6

Tiyatro oyuncusu Ali Erkazan da evde 2 köpek beslediğini belirterek “Evdekiler şanslı sokaktakiler onlar kadar şanslı değiller. Ama bizim kadar yaşam hakkına sahipler. Yalnız olmadıklarını göstermek istiyoruz” dedi.

ibb-protesto5

Hayvanların yalnız olmadıklarını göstermek istediklerini belirten eylemciler, Belediye önüne giderek Şehzadebaşı Caddesi’ni trafiğe kapattı. Yere oturan ve pankart açan grup trafiği bir süre durdurdu. Bu anlarda bazı sürücülerle protestocular arasında tartışmalar yaşandı. Çevik kuvvet ekiplerinin müdahalede bulunmadan grubu yol kenarına geçmesi için ikna etmesiyle trafik akışı yeniden sağlandı. Bunun üzerine belediye binasının önüne geçen hayvan dostları sloganlar eşliğinde bir süre oturma eylemi yaptı.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=5ZgnK_ZcZ-Q&feature=youtu.be

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

snapchat sevimli hayvan 2 1

Snapchat’in Yeni Kurbanları: Sevimli Dostlarımız

Johnny Deppin Eşi Köpekleri için Suçlamayı Kabul Etti 3 1

Johnny Depp’in Eşi ‘Köpekleri için’ Suçlamayı Kabul Etti