in

Berfu Yenenler: “Dünyanın En Saçma Olayını Anlatıyorum…”

Oyuncu ve sunucu Eser Yenenler’in eşi Berfu Yenenler kedisinin corona virüs kaptığını duyurdu. Kedilerdeki corona hastalığını bilen hayvan hakkı savunucuları gönderi altında konuyu Covid-19 virüsüne çekmeye çalışanlar ile mücadele etti.

Eser Yenenler’in eşi Berfu Yenenler sosyal medya hesabında kedilerinin corona virüsü kaptığını paylaştı. Ancak bunu paylaşırken “Biz Coronadan kaçarken kedimiz corona oldu” şeklinde paylaşınca ortalık karıştı. Yenenler, her ne kadar kedilerdeki corona virüsünün insana bulaşmadığını söylese de bazı takipçileri olayı yanlış anladı. Bazı hayvan hakkı savunucuları gönderi altına yorum yaparak kedilerdeki corona virüsün, covid-19 ile ilgisi olmadığını anlatmaya çalıştı.

Kedilerde Görülen Corona virüsü nedir?

Coronaviridae ailesinden gelen ve hayvan familyasında görülen bir virüs ve hücre içindeki RNA’yı etkiliyor. Temelde üst solunum yollarını ve sindirim ve boşaltım sistemindeki organları da aynı şekilde etkileniyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında bu virüs daha etken. Corona virüsü kedilerin sıkça yakalandığı bir virüs. Ama öldürücü olma olasılığı oldukça düşük.

Kediler arasında yakın temasla geçiyor, virüsü kapan kedinin özellikle dışkısı ile yayılıyor. Kedilerin yaklaşık olarak %40’ı bu virüsü bir şekilde kapıyorlar. Kalabalık aileler şeklinde (barınaklarda, kedi üretim çiftliklerinde ya da 3’den fazla kedinin birarada yaşadığı evlerde) yaşayan kediler arasında ise corona virüsünü taşıyan kedi oranı % 80-90) Corona virüsü kapan bir kedinin bedenin de virüse karşı geliştirilen ve virüsü yoketmeye yönelmiş antikorlar çoğalıyor.

Corona virüsümutasyona uğrayarak öldürücü kedi hastalığı Fip’e sebep oluyor. Bir virüse dönüşüyor. Bu mutasyonun nasıl olduğu halen bilim dünyasının üzerinde en çok durduğu konuların başında geliyor. Virüs bilimi, henüz bu soruyu kesin kanıtlarla açıklayamıyor. Corona virüsünü kapan kedilerin % 90-98’i virüsü basit sağlık rahatsızlıkları ile atlatırken geri kalanlarda ise virüs öldürücü bir başka virüse dönüşüyor.

Ayrıca kedimiz bir şekilde corona virüsü kapmışsa bu virüsün FIP’e dönüşme olasılığı ne yazık ki var. Bu “bir gün dönüşecek” anlamında değil, % 1 ya da % 10 ihtimal dahilinde.

Kedilerde çok sık görülen coronavirüsün insanlara geçme ihtimali yok. Covid-19 ile alakası hiç yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sokak Kopeklerini Sikistiklari Yerden Itfaiye Kurtardi

Sokak Köpeklerini Sıkıştıkları Yerden İtfaiye Kurtardı

Paylastigi Olu Kedi Fotografi ile Turkiyenin Gundemine Oturmustu... Sude Andas Konustu

Paylaştığı Ölü Kedi Fotoğrafı ile Türkiye’nin Gündemine Oturmuştu… Sude Andaş Konuştu