in

Belgrad Ormanı Yoksa İstanbul da Yok!

Kuzey Ormanları Savunması, Belgrad Ormanında yapılması planlanan nostaljik dekovil hattı ile ilişkin basın açıklaması yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması, Belgrad Ormanı’nda yapılması planlanan nostaljik dekovil hattı ile ilişkin basın açıklaması yaptı. “Diren Kuzey Ormanları“, “Diren orman“, “Diren İstanbul” ve “Hayırdır Ormana yağmaya mı geldiniz” sloganları ile ormana giren yaşam savunucuları, 2. Mahmut Bendi’ne kadar yürüdüler.

belgrad-ormani-yoksa-istanbul-da-yok-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belgrad Ormanı ve su bentleri hakkında konuşma yaptıktan sonra dağılan yaşam savunucuları açıklamalarında şunlara değindiler:

“İstanbul Boğazının kuzeyde Karadeniz’e açılan iki yakasında ‘Kuzey Boğaziçi’ adı verilen bitki toplulukları yer alır. Belgrad Ormanı’nın zengin florası bu alan içine dahildir. Söz konusu bu önemli bitki alanında küresel ölçekte tehlike altında olan bitki türü sayısı 10, ulusal ölçekte nadir türlerin sayısı ise 19’dur. Belgrad Ormanı, 71 tür kuş ve 18 de memeli hayvan türüne yaşam alanı oluşturmaktadır.

İstanbul’un Avrupa yakasındaki tek ormanı sayılan Belgrad Ormanı habitatı en vurucu darbesini alıyor. Bu kez vurgunun adı Haliç Kemerburgaz Karadeniz Dekovil Hattı. Dekovil, 100 yıl öncesinin kömür taşıyan raylı sistemi, bugünün nostalji balonuyla ortaya atılan rant talanının yeni adı.

 belgrad-ormani-yoks-istanbul-da-yok-2

Israrla sorulan ve cevabı olmayan sorular…

Aylar önce, 18 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde dedik ki, “Kadir Topbaş, Belgrad Ormanı’nda kesilecek tek bir ağaç için gözümüz üstünüzde olacaktır.” Bundan 1 ay önce, 16 Aralık’ta da yine İBB önünde uyarılarımızı tekrarladık.

Şimdi, İBB Meclisi’nden TBMM kürsüsüne kadar her yerde, tüm ülkede ısrarla sorulan, ama ısrarla yanıt verilmeyen sorularımızı tekrar soruyoruz:

1 Şubat’ta ihaleye çıkması beklenen Dekovil projesinin Belgrad Ormanı içindeki 6,5 km’lik hattı üzerinde gizliden hazırlıklara mı başlandı? Hangi projeye göre ihale yapılıyor?

Belgrad Ormanı içindeki hat üzerinde ağaçlar neden işaretli?

Ormanlık alandaki hattı sınırlar gibi çevreleyen tel örgüler neden var?

Neden bizler proje ve proje süreci hakkında bilgi alamıyoruz?

Son olarak, neden İBB bu konuda İstanbul halkını ve İBB Meclisi’ni muhatap almamakta ısrar ediyor ve “Belgrad Ormanı’ndaki ağaçlar kesilmeyecek, sadece taşınacak” gibi kabul edilemez, akla ziyan açıklamalar yapıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, toplam 41,749 nüfuslu 21 köyün de içinde bulunduğu, 33 bin 500 hektarlık ‘Kuzey İstanbul’ yeni şehir projesini ilan etmesi ve merkezinin de Ağaçlı olduğunu söylemesi üzerinden tam olarak 5 yıl geçti.

belgrad-ormani-yoksa-istanbul-da-yok-o-c

Bu geçen beş yıl içinde, Belgrad ve Fatih Ormanları civarında gerçekleşen talan, yağma, hor kullanma, çıkar çevrelerine rant sağlama sonrasında bugün kaç hektarlık orman kalmış olabilir?

 • “Volkswagen Arena yerleşkesi,
 • Seyrantepe Stadı,
 • Vadistanbul,
 • Skyland,
 • Ağaoğlu Ayazağa gökdelenleri,
 • Sular bölgesini ölümüne vuran son darbe Sarıyer-Çayırbaşı Otoyol Tüneli,
 • Magaprojeler,
 • Kuzey Marmara Otoyolu,
 • 3 Havalimanı,
 • Orman köylerine imar verilmesi,
 • Cendere Vadisinin imara açılıp, genişletilip, yükseltilmesi. Cendere’de belediyeler tarafından yaptırılan kaçak hafriyat dökümleri; fabrikalar, ardiyeler, beton, taş ve asfalt şantiyeleri, dere yataklarına yapılan kaçak dökümler,
 • Ayazaağa yeni mezarlığı,
 • Cendere Vadisinde, Odayeri’nde, Cebeci’de, Çiftalan’da, Ağaçlı’da, Işıklar’da… kum ve taş ocakları,
 • Cendere’deki beton santrali, asfalt fabrikası…”

2012’de ‘muhafaza ormanı’ statüsünün 3 bin hektarlık alandan kaldırılması ve orman içindeki dokuz mesire alanın statüsünün “tabiat parkı”na dönüştürülmesi sonucu, muhafaza edilirken bile korunamayan orman, yeni tesislere, yeni piknik yerlerine açık hale gelmişti.

belgrad-ormani-yoks-istanbul-da-yok-3

Buna göre korunduğu söylenen kalan son 2 bin hektarlık ormanlık alanın tam ortasından geçen Dekovil hattı ve eşliğindeki bisiklet yolu projesinin Belgrad Ormanının sonunu getireceği net ve açıktır.

Katil projelerle dört koldan kuşatılan Belgrad Ormanı, dekovil projesiyle yeni 2B süreçlerinin de tehdidi altında girecektir.”

 

Kaynak: Gaia Dergi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ıskenceonn

Hayvanlara İşkencenin Hukuki ve Psikolojik Nedenleri

sadrialışık

“Sokak Köpeklerine Selam Vermek, Adam Olmaya Çeyrek Var Demektir”