in

Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Yönelik Şiddeti Meclise Taşındı

Halkların Demokratik Partisi Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu; son bir aydır, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde sokak köpeklerine yönelik özellikle Belediyeler tarafından gerçekleştirilen saldırılarla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle iki soru önergesi verdi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu belediyelerin yaptığı hayvan katliamlarını meclise taşıdı. Kerestecioğlu, konuyula ilgli Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesinde bulundu.

Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Yönelik Şiddeti Meclise Taşındıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Filiz Kerestecioğlu;

“Isparta’daki Kuleönü Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin, bir evin ahırına kaçan köpeği uyuşturucu tüfekle vurduktan sonra, yerde sürükleyip çöp kamyonuna atarak preslediği ve götürdüğüne dair görüntüler, sosyal medyada büyük tepki toplamıştır. Kuleönü Belediye Başkanı Sezai Çakır da söz konusu olayın gerçekleştiğini doğrulamıştır.

Son bir aydır, Türkiye genelinde, özellikle medya tarafından, sokak köpeklerine yönelik yoğun bir linç ve nefret kültürü, topluma empoze edilmektedir. Planlı ve sistematik olduğu intibası veren linç ve nefret propagandaları sonucunda, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde sokak köpeklerine yönelik saldırılar gerçekleştirilmekte, halktan gelen yoğun şikâyetler iddiası ile mevzuata aykırı bir şekilde sokak köpekleri, belediyelerce son derece kötü koşullarda toplatılmaktadır.”

Bu propagandanın bir sonucu olarak, geçtiğimiz günlerde Iğdır ilindeki Karakoyunlu Belediyesi’nin, yine hiçbir güvenlik önlemi almadan, birçok sokak köpeğini bir çöp kamyonuna doldurduğuna ilişkin fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmış ve büyük tepki toplamıştır.

 

Türkiye genelinde ve Karakoyunlu Belediyesi özelinde,

 

            1- Ülkemizde yüzyıllardır sokak hayvanları ile ortak yaşam kültürümüzün korunması ve sürdürülmesi için Bakanlığınızca nasıl bir strateji ve politika geliştirilecektir?

 

            2- Medyanın sokak hayvanlarına yönelik kışkırttığı toplumsal şiddetin önlenmesi için Bakanlığınızca ne gibi tedbirler uygulanacaktır?

 

            3- Mevzuatta “sahipsiz hayvan” ve “güçten düşmüş hayvan” olarak tanımlanan hayvanların toplatılması ve geçici hayvan bakımevlerine nakli ile ilgili olarak Bakanlığınızca yerel yönetimlere bir genelge göndererek bu konularda yaşanan hayvan hakları ihlâllerini engellemeyi düşünüyor musunuz?

 

            4- Toplumumuzda körüklenmeye çalışılan insan-hayvan çatışmasını en aza indirgemek için hayvan fobisi olan yurttaşlarımızın, gündelik yaşamda hayvanlarla yaşayabilmelerinin sağlanması için ilgili diğer bakanlıklar ile koordinasyon hâlinde herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?

 

            5- 2018 yılında, hayvanlara kötü muamele ettikleri ve 5199 sayılı Kanunda kendisine yüklenen görev ve sorumlulukları yerine getirmedikleri gerekçesi ile kaç belediyeye yaptırım uygulanmıştır? Bu belediyeler hangileridir?

 

            6- Karakoyunlu Belediyesi’nin mevzuata aykırı sokak köpeği toplamaları ile ilgili olarak Bakanlığınızca idarî soruşturma açılmış mıdır? Hangi mevzuat hükümleri hukukî dayanak alınarak soruşturma başlatılmıtır? Bu soruşturmaların akıbeti nedir?

 

            7- Karakoyunlu Belediyesi, son bir ay içerisinde kaç sokak hayvanı toplamıştır? Bu hayvanların akıbeti nedir?

 

            8- Karakoyunlu Belediyesi’ne uygulanan herhangi bir idarî yaptırım bulunmakta mıdır? İdarî para cezaları, belediye bütçesinden mi ödenmiştir? Yoksa mevzuata muhalefet eden belediye çalışanlarına mı rücû ettirilmiştir?

 

            9- Karakoyunlu Belediyesi’nin, sokak hayvanları için bakımevi ya da tedavi ünitesi mevcut mudur? Mevcut değilse bu belediyelerin sınırları dâhilinde yaşayan sokak hayvanlarına ne şekilde, nasıl hizmet verilmektedir?

 

            10- Karakoyunlu Belediyesi, yasadışı ve usulsüz olarak gerçekleştirdikleri sokak köpeği toplamaları nedeni ile, yerel yönetimler açısından bağlayıcılığı olan mevzuat gereği soruşturulmaları için, Bakanlığınızın tespitlerini içerecek şekilde, İçişleri Bakanlığı’na bildirilmiş midir?

Kuleönü Belediyesi’nde yaşanan şiddet için verilen soru önergesi

Konuyla ilgili olarak,

 

            1- Söz konusu görüntülere yansıyan, mevzuata aykırı bir şekilde köpek toplayan ve köpeğe işkence eden belediye çalışanları ve bu çalışanların âmirleri tespit edilerek haklarında yaptırım uygulanmış mıdır?

 

            2- Mevzuata göre sahipsiz hayvanların ne şekilde toplatılabileceği, belediyelerin görev ve sorumlulukları açıktır. Mevzuata aykırı hareket eden belediye yetkilileri hakkında idarî soruşturma başlatılmış mıdır? Hangi mevzuat hükümleri hukukî dayanak alınarak soruşturma başlatılmıtır? Bu soruşturmaların akıbeti nedir?

 

            3- Kuleönü Belediyesi’nin geçici hayvan bakımevi ya da tedavi ünitesi ve mevzuata uygun bir şekilde dizayn edilmiş hayvan toplama aracı mevcut mudur?

 

            4- Kuleönü Belediyesi’nin topladığı sahipsiz hayvanlarının akıbeti nedir? Bu hayvanlar nereye bırakılmaktadır?

 

            5- Kuleönü Belediyesi, yasadışı ve usulsüz olarak gerçekleştirdiği sokak köpeği toplamaları nedeni ile, yerel yönetimler açısından bağlayıcılığı olan mevzuat gereği soruşturulması için, Bakanlığınızın tespitlerini içerecek şekilde, İçişleri Bakanlığı’na bildirilmiş midir?

 

            6- Mevzuatta “sahipsiz hayvan” ve “güçten düşmüş hayvan” olarak tanımlanan hayvanların toplatılması ve geçici hayvan bakımevlerine nakli ile ilgili olarak Bakanlığınızca yerel yönetimlere bir genelge göndererek bu konularda yaşanan hayvan hakları ihlâllerini engellemeyi düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kalbi Burnunda Olan Sevimli Köpek Wileyöç

Kalbi Burnunda Olan Sevimli Köpek Wiley

Ender Görülen Beyaz Gelincik Tuncelide Görüntülendiöç

Ender Görülen Beyaz Gelincik Tunceli’de Görüntülendi