in

Belediyeler Hayvansever mi? İşte Belediyelerin 2016 Hayvan Hakları Karnesi

Şehirleşme adı altında betona çevirdikleri ve hayvanların yaşam alanlarını gasp ettikleri yetmiyormuş gibi onların yaşama haklarını da ellerinden alıyorlar. Peki kim bunlar?

Bunlar vicdanını rafa kaldırmış insanlar! Bu dünyanın sadece insanlara ait olduğunu düşünen, hayvan haklarını ve sokaktaki canlarımızın yaşam haklarını hiçe sayan belediyeler…

barinak1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre sokak hayvanlarının korunması ve bakımıyla sorumlu belediyeler…

Yaşam hakkı denildiği zaman sadece insan’ı anlayan bir zihniyet olduğu sürece insanlar da diğer canlılar yokmuş gibi yaşıyorlar. Hangi ilden, ilçeden, partiden ve belediyeden olursa olsun hiçbir canlı yok sayılmamalı ve her canlının daha iyi bir yaşam sürmesi için çaba gösterilmelidir. Belediyenin görevi, insanlar daha rahat yaşasınlar diye sokaktaki hayvanları ormanlara, çöplüklere terk etmek ya da kendi eliyle öldürmek değil, yaşam alanlarını işgal ederek hayatlarını zorlaştırdığımız hayvanların korunması ve bakımıyla ilgilenmektir.

barinak2


Tarih boyunca hiçbir canlı diğer canlılara, insanın verdiği zararı vermemiştir.


Hayvanları kendi eliyle zehirleyen, ormana veya çöplüğe daha doğrusu ölüme terk eden, korunduğunu düşündüğümüz barınaklarında sokaktakinden daha kötü şartlar altında yaşayan hayvanların görüntüleriyle şaşırdığımız, sinirlendiğimiz ve üzüldüğümüz bir yıl olan 2016’da da belediyelerin karnesi diğer yılları aratmadı.

Tüm bunlara rağmen 2016’yı hayvanlar için güzel şeyler yaparak bitirmiş hayvansever ve vicdanlı belediyeler de var. Kötü örnekler olduğu kadar iyi şeyler yapan, sokaktaki canlarımıza sahip çıkan, soğuk kış şartlarında koruyan belediyeleri de alkışlıyoruz.

barinak5

İşte Ajanimo olarak hayvan hakları karnelerini hazırladığımız belediyelerin bazıları…

Karneleri KÖTÜ olan Belediyeler:

Şebinkarahisar Belediyesi\Giresun

sebikarahisar

Şebinkarahisar Belediyesi’nin sokaktaki hayvanlar için barınak yapmaması ve bölgede uzun yıllardır yaşanan soğuk ve açlık sorunu var. Gönüllülerin kendi imkanlarıyla yaptıkları köpek kulübelerinin çalındığı hırsızlık vakaları da mevcut. Hayvanların ıslanmamaları için konulan brandaya kadar birçok eşya çalınıyor. Ayrıca köpek kulübelerinin bazılarının kimliği belirsiz kişilerce yakıldığı bir olay da meydana gelmişti. Tüm bunlar yaşanırken Şebinkarahisar Belediyesi ancak hayvan severlerin desteği ve baskısı ile harekete geçmek zorunda kaldı.

Hakkari Belediyesi

hakkari

Geçtiğimiz günlerde Hakkari-Çukurca karayolu üzerinde ölen çok sayıda köpek bulundu. Köpeklerin neden öldüğü bilinmezken çok sayıda köpek, bölgede barınak olmaması nedeniyle aç kaldığı için ölen diğer köpekleri yedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi

kayseri-molu

Kayseri’de Molu Köpek Barınağı’nda köpekler, barınak çalışanları tarafından zehirli iğne ile öldürülmüştü. Molu Barınağı, iddiaları reddederek olayı Fetö’ye bağlamış ancak barınak çalışanının itirafı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla cinayet doğrulanmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 

kisirkaya-ibb

Lily isimli bir sokak köpeği bakan biri olmasına rağmen çevredekilerin şikayeti üzerine Kısırkaya Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Sağlıklı bir şekilde İBB ekipleri tarafından götürülen Lily geri alındığında oldukça hastaydı.

Daha önce hayvanlara şiddet uygulandığı iddialarıyla gündeme gelen Kısırkaya köyündeki Hayvan Rehabilitasyon Merkezi  ile ilgili 2016’nın bir başka kötü haberi de Golden cinsi bir köpeğin barınak çalışanı tarafından dövüldüğüydü. Masum bir canın barınak çalışanı tarafından dövüldüğü için kafatası kırılmış ve üstelik Veterinerlik İşleri Müdürü de çalışanını korudu.

İBB, hayvanlar için adeta ölüm yuvası olan Kısırkaya’ya Tekirdağ ve Kocaeli sokaklarındaki köpekleri de götürmek istiyor. Üstelik bu belediyelere teklif sunulmuş bile. İBB’nin başka illerdeki köpekleri toplamaktaki tek amacı, masum canları yok etmekten başka bir şey olamaz!

Erzincan Belediyesi

erzincan

Erzincan’da -15 dereceyi bulan soğuklarda dağ başında bir olukta doğum yapan anne ve yavrularına Erzincan Belediyesi duyarsız kalırken askerler ve Erdohay Erzincan gönüllüleri sahip çıktı.

Ayrıca Erzincan’ın Geçit Belediyesi’ne bağlı bir aracın o bölgedeki köpekleri tabanca ile vurduğu ve yine nereye ait olduğu bilinmeyen bir araçla topladığı bilgisi var.

Kütahya Belediyesi

kutahya

Kütahya Bakımevi’nde, hayvanların kötü şartlar altında yaşadıkları, veterineri olmasına rağmen ilgilenilmediği, hayvanların hasta ve yaralı oldukları, açlıktan köpeklerin ölen hayvanları yedikleri biliniyor. Barınak çalışanları ve özellikle de veteriner hekimler tarafından hayvanların canları hiçe sayılıyor.

Kütahya Bakımevi’ndeki görüntüler ve gelen tepkiler üzerine Kütahya belediye başkanı üzüntü duyduğunu ve soruşturma başlattıklarını dile getirirken özür diledi. Belediyeye bağlı bir barınakta yaşananlar, belediyenin sorumluluğundadır. Hiçbir özür kaybedilen masum canları geri getirmeyecek!

Turgutlu Belediyesi\Manisa

turgutlu-manisa

Turgutlu Barınağı’ndaki hayvanlar kötü şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Barınağın kendi veterineri yok ve Büyükşehir’in görevlendirdiği veteriner sözde hayvanlarla ilgileniyor. Belediyenin umursamadığı, yıllardır bakım şartlarının düzelmediği barınaktaki hayvanlar için gönüllüler ve hayvanseverler uğraşıyor.

Turgutlu’da 2016 içerisinde meydana gelen bir başka olay da sokak köpeklerinin belediye tarafından toplatılıp ortadan kaybolmasıydı.

Gölbaşı Belediyesi\Adıyaman

golbasi-adiyaman

Sokaktaki masum canlar, güvenerek yanlarına geldikleri insanlar tarafından ölüme gönderiliyor. Sokaktaki köpekler, belediye ekipleri tarafından kamyonetlerle toplatılıp meçhule gidiyorlar…

Çorlu Belediyesi\Tekirdağ

corlu

Küçük bir çocuğun gözüne kalem sokarak kör ettiği bir kedi, sığındığı sitenin şikayeti üzerine Çorlu Barınağı’na götürüldü ve orada barınak veterineri tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Çerkeş Belediyesi\Çankırı

cerkes-cankiri

Daha önceki yıllarda bakımevi olmadığı halde sokak hayvanlarını toplayan ve ölüme götüren Çerkeş Belediyesi mahkemece cezalandırılmıştı. Belediyenin görevi hayvanları ölüme terk etmek ya öldürmek değildir. Bu masum canlarımıza 2016’da da Çerkeş belediyesinin katliamları devam etti.

Meram Belediyesi\Konya

meram-konya

Meram Belediye’sinin yerleştirmiş olduğu yeni çöp kutuları oldukça derin. Yiyecek bulmak ve ısınmak için çöp kutularına giren kediler orada mahsur kalıyorlar. Bir insanın bile düştüğünde yardımsız çıkamayacağı kadar derin olan çöp kutularının kapakları açık bırakılıyor ve çöpler de haftada 1 toplandığı için zavallı canlar orada mahsur kalıyor, hatta ölüyor.

Meram Belediyesi’nin bir an önce sokaktaki canları düşünmesi ve kapakları değiştirerek kedilerin çıkabileceği boyutta havalandırma delikleri açması lazım.

Yeşilova Belediyesi\Burdur

yesilova-burdur

Burdur’a bağlı Yeşilova Belediye başkanı, köpekleri toplatacağını söyledi. Bakımevi bile olmayan Yeşilova’da köpekleri işçilere zorla toplatarak ölüme gönderiyor.

Çemişgezek Belediyesi\Tunceli

gemisgezek-tunceli

 Çemişgezek Belediyesine bağlı bir mobil kısırlaştırma aracıyla kısırlaştırılmaya diye götürülen köpekler kayıplara karıştı. Araçta uyuşturucu ve ölüme sebebiyet veren madde bulunduğu 2016’nın üzücü haberleri arasında yer aldı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi\İstanbul

gaziosmanpasa2

 Gaziosmanpaşa Bakımevinde hayvanlar buzlu ıslak beton üstünde yatıyorlar. Sokaklardaki hayvanların durumu içler acısı, barınaklarda da zulüm altındalar.

Gaziosmanpaşa Bakımevi’nin kendi veterineri varken tedavi ve kısırlaştırma için İBB Kısırkaya’ya gönderiliyorlar ve yok oluyorlar.


KARNESİ İYİ OLAN BELEDİYELER


Şişli Belediyesi\İstanbul

sisli

Şişli’deki park alanları yeniden düzenlenerek kedi ve köpekler için ayrı bir giriş kapısı olan sosyalleşme alanları oluşturuldu. Üstelik bu yerler rahatlıkla temizlenebiliyor. Şişli Belediyesi soğuk havalarda sokaktaki kedilerin üşümemesi için kedi evleri de yaptı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

diyarbakir2

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı içinde atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşümüyle ilgili bir proje yürüterek hem doğaya hem de sokak hayvanlarının beslenmesine faydalı oldu.

Ayrıca, Türkiye’de bir ilk olarak Diyarbakır’da, Güvercin Oteli açıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi

denizli

Denizli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Sokak Hayvanları Kliniği, başlattığı kampanya ile 2016 yılında sokaktaki 550 hayvanı sahiplendirdi.

Edirne Belediyesi

edirne

Sıcak havalarda sokaktaki hayvanların  en az derecede etkilenmesi için çalışan Edirne Belediyesi, artan soğuklardan korumak için kedi ve köpek evleri yaptı.

Kadıköy Belediyesi\İstanbul

kadikoy2

 Kadıköy Ziverbey’de oturuş şekliyle bilinen ve herkesin çok sevdiği kedi Tombili’nin ölümünden sonra Kadıköy Belediyesi heykelini yaptırdı.

Geçtiğimiz haftalarda Sokak Kedisi Şenliği’nin İstanbul ayağı olarak İstanbul’da Kedici Dergisi Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile sokaktaki hayvanlar üşümesinler diye kedi evleri yapılan bir etkinlik düzenledi.

Konyaaltı Belediyesi\ Antalya

konyaalti-antalya

Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’nde havaların soğumasıyla barınaktaki hayvanların üşümemesi için elektrikli ısıtıcılar ve altlarına serilen halılarla hayvan dostlarımızı soğuktan korumaya çalıştı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi

erzurum

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı Rehabilitasyon Merkezi‘nde soğuyan havalardan hayvanların en az etkilenmesi için kış uygulamasına geçilerek hayvanlar için kapalı ve açık bölümler yeniden düzenlendi. Belediye, kapalı ve ısıtmalı bölüm dışında kalan hayvanlar içinse Eskimo tarzında korunak yapılarak soğuk havalardan korunmaya çalışıyor.

Tepebaşı Belediyesi\Eskişehir

tepebasi-eskisehir

Tepebaşı Belediyesi 2016’nın en çok hayvan sahiplendiren belediyesi olarak takdiri hak ediyor. Ayrıca çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması için eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına devam ediliyor.

Ağrı Belediyesi

agri

Özellikle kış aylarının çok zorlu geçtiği Ağrı’da belediye sokak hayvanları için Haykonfed’ten gelen öneriler üzerine de bakım evi yapımına başlanması, Başkan yardımcısının  yemek, ilaç, sağlık ünitesi konularında duyarlılığı ve hemen girişimlere başlama isteğiyle 2016’nın hayvanlar açısından iyi olan belediyeleri arasında yerini aldı.

 

belediyelerin-2016-hayvan-haklari-karnesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yenıyılon

Eğlenceli Kostümleriyle Yeni Yıl Partinize Davet Etmek İsteyeceğiniz 8 Köpek

savcı

Savcı Kaya’nın Hayatını Kurtaran Can Dostları