in

Belediye İhmalleri Hayvanların Hayatını Karartıyor

Türkiye’de her gün sayısız hayvan katledilirken, bu ölümlerin büyük bir çoğunluğu belediyelerin hayvanlara gerekli ilgiyi göstermemesi veya hayvanlara gösterdikleri acımasız tavırlar nedeniyle olmaktadır.

2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince, sokak hayvanlarının sorumluluğu belediyelere verilmiştir. Kanunun amacı, hayvanların rahat ve güvenli bir yaşam sürmesini sağlamak olsa da bu hiçbir zaman uygulanamamıştır. Bununla birlikte hayvanlara yapılan şiddet, istismar ve her türlü kötü devinimler, bazen para cezası ile sonuçlanırken çoğu kez hiçbir yaptırıma uğramamıştır.

belediye hayvan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belediyeler Sorumluluk Almaktan Kaçıyor

5199 sayılı kanunun 4. maddesinin j bendi, ”Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.” diyerek bir açıklama ortaya koyarken, açıkça görülüyor ki hayvanların korunması değil, çoğu belediyenin sık sık hayvanları toplayarak ölüme terk ettiği bilinen bir gerçektir.

Belediyeler Hayvanları Ölüme Terk Ediyor

Erzincan‘da meydana geldiği iddia edilen olayda, hayvan gönüllülerinin Erzincan Belediyesi‘ne bağlı ekiplerin topladıkları sokak köpeklerini çöplük alana bırakarak adeta ölüme bıraktıkları görüntülendi. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Nihal Erkoç’un sosyal medya hesabında görüntüleri paylaşması ile hayvanların ölümle baş başa bırakıldığı gözler önüne serildi.

Ne İlk Ne de Son

Bala Belediye ekiplerinin sokak köpeklerini toplayıp, Gölbaşı Belediyesi‘nin sorumluluğuna attığı iddia edilen görüntüleri de yine sosyal medya hesabında paylaşıp kamuoyuyla buluşturan Nihal Erkoç, ”Nüfusu 20 binin altındaki ilçelere kısırlaştırma merkezi zorunlu olmadığı sürece, ilçeler şehir dışına çıkardığı köpekleri başka şehre atacak!” dedi.

Uyuşturucu İğne Yapıp Ormana Terk Ettiler

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Haydar Özkan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde, Çankaya Belediyesi‘nin, Ankara ODTÜ Ormanı’na uyuşturucu iğne yaparak 5 köpeği bıraktığı iddiası üzerine, Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara’nın soruşturma başlattığını duyurulmuştu.

Belediye Ihmalleri Hayvanlarin Hayatini Karartiyor

Hamile Kedi, Karnındaki Bebekleri ile Öldü

Konya‘da meydana geldiği iddia edilen olayda, Selçuk Belediyesi ekiplerinin Çevre Koruma Müdürlüğü‘nün emriyle, sokakta yaşam mücadelesi veren hamile bir kediyi, esnaf şikayetiyle apar topar alarak bir barınağa götürdüğü iddia edildi. Kedinin götürüldüğü barınağın çok kalabalık olması, bir sürü kedi ve köpeğin varlığı nedeniyle zavallı hamile kedinin doğum için uygun alan bulamaması ve strese girerek barınaktan kaçtığı iddia edildi. Gönüllülerin barınağa gidip kediyi araması ama bulamamaları sonucunda aramalarına devam etmeleri ile, hamile kedinin yağmur altına ıslanmış bedeni sokak ortasında bulundu. Doğum yapamadan bebekleri ile hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Belediye Ihmalleri Hayvanlarin Hayatini Karartiyor 1

Hayvanları Yine Ormana, Ölüme Terk Ettiler

Tekirdağ, Saray Belediyesi‘ne ait ekiplerin hayvanları toplayarak, akşam vakti Kapaklı’daki ormana attığı ana ait olduğu iddia edilen görüntülerde, olay yerine giden hayvan gönüllüleri de olaya tepki gösterdi.

https://fb.watch/4lA1uMDxIc/

Ölüm Kampı

Konya Akşehir Belediyesi’ne ait olduğu iddia edilen bir hayvan barınağında çekilen görüntüler ile hayvanların zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği görüldü. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Haydar Özkan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde, hayvanların aç, susuz ve çelimsiz halleri görenleri üzdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkiyedeki Down Sendromlu Ucuncu Kedi Pide

Türkiye’deki Down Sendromlu Üçüncü Kedi: Pide

Ankarada Siddete Maruz Kalan Hamile Kedi Koruma Altinda

Ankara’da Hamile Kediye Şiddet Uygulayan Kadın, Kediye Şiddetin Suç Olduğunu Bilmiyormuş!