in

Belediye İhmali İki Kardeşi Birbirinden Ayırdı

İstanbul’da meydana gelen olayda, hayvansever Seçil Bilir, kısırlaştırmak için Tepeören Hayvan Barınağına götürdüğü kedisinin, veteriner hekimin ihmali sonucu hayatını kaybettiğini iddia etti.

İstanbul‘da meydana gelen olayda iddiaya göre Seçil Bilir, bebekliklerinden beri baktığı kardeş iki kediyi kısırlaştırmak için Tepeören Hayvan Barınağına götürdü. Kedilerden biri kısırlaştırma işlemi sonrası hayatını kaybederken, diğer kedinin ise durumunun iyi olmadığı belirtildi. Bilir, kedilerin bu işlemden önce çok sağlıklı olduğunu da belirtti.

Belediye ihmali Iki Kardesi Birbirinden Ayirdi 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Minik Bedeni Anesteziyi Kaldıramadı

Hayatını kaybeden kedinin, anestezi dozunun fazla geldiği ve bu yüzden öldüğü iddia edildi. Bilir, barınak görevlilerinin kediyi kısırlaştırmak için aldıklarını daha sonra ise kedi öldü diyerek kucağına geri verdiklerini iddia etti. Bunun üzerine Bilir, kedinin yaşadığını ve müdahale etmeleri gerektiğini söyleyince, kediyi odaya götürdüklerini ve geri getirdiklerinde ölmüş olduğunu fark ettiğini iddia etti. Ölüm nedenini ise anesteziyi kaldıramadığı için öldü diye açıkladıkları iddia edildi. Bu olaylar üzerine hayatını kaybeden kedi ile birlikte özel bir veteriner kliniğe giden Bilir, buradaki veteriner hekimin yaptığını açıklamalara göre, kedilere anestezi verilmeden önce belirli testler yapılması gerektiğini ve buna göre anestezi uygulanması gerektiğini öğrendi. Tepeören Hayvan Barınağında herhangi bir test yapılmadan anestezi uygulandığını öğrenen, özel klinik sahibi veteriner hekim ise, kedinin anestezi dozundan ölmüş olabileceğini belirtti.

Belediye Ihmali Iki Kardesi Birbirinden Ayirdi 4

Kardeş Kedi Yaşam Mücadelesi Veriyor

Seçil Bilir, hayatını kaybeden kedinin kardeşinin ise yapılan kısırlaştırma işlemi sonrasında, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Bilir, evinde şırıngayla beslemeye çalıştığı kediyi, başka bir veteriner hekime götüreceğini ve sağlık durumuyla yakından ilgileneceğini de belirtti. Bilir, hayatını kaybeden kedinin bir ihmal sonucu öldüğünü iddia ederken, olay ile ilgili de suç duyurusunda bulunduğunu ve gerekli yerlere de şikayet ettiğini vurguladı.

Belediye ihmali iki kardesi birbirinden ayirdi 5

Kısırlaştırma Seferberliği mi Yoksa Ölüm Seferberliği mi?

Önümüzdeki günlerde çıkması beklenen yeni hayvan hakları yasasının içeriklerinden biri olan, hayvan seferberliği ile artık belediyelere verilecek olan yetki kapsamında, köpeklerin kısırlaştırılması zorunlu hale gelecek. Belediyelerin köpekleri kısırlaştırma zorunluluğu kapsamında, kısırlaştırma ilkelerine nasıl uyulacağı ise merak konusu. Kısırlaştırma öncesi hayvanlara yapılması gereken testlerin, tahlillerin ve çeşitli uygulamaların belediyeler tarafından göz ardı edilmeden acaba yapılabilecek mi kaygısı hayvanseverleri oldukça düşündürüyor. Bunun yanında belediyelere verilen bu yetki ile barınaklara götürülen hayvanların, hangi yaş aralığında olacağı ve nasıl prosedürler ile kısırlaştırılacağı gibi sorular da hayvanseverlerin kafasını kurcalamakta.

Belediye ihmali iki Kardesi bribirinden ayirdi

Hayvan Sayısı Nasıl Azaltılacak?

Mustafa Yel, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamasında, ”Toplumda sadece hayvanseverler yaşamıyor. İnsanların bir kısmı da hayvandan korkuyor ya da sevmiyor. Sokak ortasında hayvanın dolaşmasından rahatsız olan da bir kitle var. Biz herkesin huzurunu düşünmek durumundayız. Her iki kesimi de mutlu edecek çözüm önerisi kısırlaştırma… Kısırlaştırma ile sokaktaki hayvan sayısı makul sayıya düştüğünde insanlar da sokakta daha az hayvan görecek, kimse bundan rahatsız da olmayacak. İnsanlarımızın biraz sabır göstermesini istiyoruz. 4 yılın sonunda sokakta daha az hayvan görülecek. Bir anda pat diye bu sayılar düşmeyecek. Hepsinin kısırlaştırılması belli bir zaman akacak.” diyerek, sokaktaki hayvan sayısının azaltılacağını vurguladı. Yapılan bu açıklama sonrasında, hayvanseverlerin hayvanların yok edilmesi konusundaki korkuları da artmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minik Cerenin Hasta Kopegin Basindaki Ne Olur Olmesin Diye Aglayislari Yurekleri Burktu

Minik Ceren’in Hasta Köpeğin Başındaki “Ne Olur Ölmesin” Diye Ağlayışları Yürekleri Burktu

Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Mudurlugunden Cinayet Egitimi 2

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden Cinayet Eğitimi