in

Belediye Başkanı Erdem Gül ” Adalar’da Çözüm için İmamoğlu ile Bir Araya Geleceğiz”

Adalar’da Ruam nedeniyle 81 atın öldürülmesi hayvan hakkı savunucularını derinden sarstı. Yıllardır faytonların kaldırılması için mücadele eden hayvan hakkı savuncuları hem Adalar Belediyesi’ne hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne faytonların kaldırılması için bir kez daha çağrıda bulundu. Onlarca hayvanın öldürülmesi ile ilgili Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklama yaptı.

İstanbul Büyükada‘da bu sabah 81 at Ruam hastalığı nedeni ile öldürülerek açılan dev çukurlara gömülmüştü. Konuyla ilgili televizyon kanallarına açıklama yapan Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Adalar’da ulaşımın çözümü için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geleceklerini söyledi. Gül’in konuyla ilgili açıklması şu şekilde

“Yıllardır Adalar’da yaşanan bir sorun. At gerçeği olan bir ilçe. Kendine özgü sorunları ve yaşam biçimleri olan bir yer. Bir aydır taramalar devam ediyor. Dolayısıyla hazırlıklar yapılıyor, insan sağlığını etkilememesi için, yıllardır yapıldığı gibi hastalıklı atlar ada dışına çıkarılmıyor, hepsi toprağa verildi.

Şu anda bizim esas olarak Kaymakamlık’tan aldığımız bilgiye göre adaya at girişi ve çıkışı yapılmıyor. Bu atlar da bir yerlerde tutuluyor. 81 atta tespit edilmiş, başka atlarda yok.

Ruam hastalığı bu. Atlara özgü bir hastalık. Sürücülerin de kan tahlilleri aldı. İnsanlara geçmiş bir vaka tespit edilmedi. İlçe tarım sağlıkla görüştüğümde insana bulaştığına dair bir bulgu yok. Toprağa verilirken, çevreye karışmaması sorunu var, kireçle gömüldükleri için böyle bir sorun da yok.

Ocak ayında bu sistemi değiştiren yeni sistemi çalıştıracağız. Büyükşehirle esas mutabakatımız, fayton buranın tek ulaşım sistemi olmaktan çıkarılsın. Ocak ayı içinde yeni sistem çalışacağız, tartışmaya açacağız.”

Gül, “Adalar’da 81 atta ruam tespit edildi. Tedbir amacıyla giriş çıkışlar durduruldu. Önlem olarak toprağa verilmeleri sağlanmış oldu. Ulaşım Çalıştayı yaptık. Ne yapacağımız konusunda İmamoğlu ile bir araya geleceğiz. Alternatif ulaşım modelini kamuoyunun gündemine getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Büyükada’da Atlar için Ölüm Çukurları Mı Kazılıyoröç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ekrem İmamoğlu Açıklama Yaptı

“Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi”nde açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu81 atın öldürülmesinin kendisine sorulması üzerine şu cevabı verdi

 “Dün bu bilgiyi alır almaz bir rapor istedim. Henüz bana bir bilgi ulaşmadı. Bu konuda kesinlikle canlıyı ve doğayı koruma noktasında en üst seviyede takipçisiyiz. Adalar’da yıllardır var olan kontrolsüzlüğü, tanımsızlığı ama ulaşım, ama başka konularda; bu sadece atların korunması değil, doğanın da korunması, birçok konu var. Adalar’ın bu anlamda ihmal edilmişliği… Göreceksiniz bu yılın ilk yarısında yüzde 90’ı çözülmüş, fayton meselesinde daha hızlı davranacağız, daha erken bir şekilde açıklayacağız. Yüzde 90’ını çözmüş bir şekilde Adalar halkına ve İstanbulluya güzel müjdeler vereceğiz. Ama söylediğiniz süreci de takip ediyoruz”

Öldürülen 82 At Ölüm Çukurlarına Gömüldü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mazgala Kafası Sıkışan Kedi Kurtarıldı öç

Mazgala Kafası Sıkışan Kedi Kurtarıldı

“Atların öldürülme yöntemi kamuoyu ile paylaşılsın atlı faytonlar yasaklansın”

“Atların Öldürülme Yöntemi Kamuoyu ile Paylaşılsın, Atlı Faytonlar Yasaklansın!”