in

Bazı mitolojilerde kutsal sayılan Angut kuşu Türkiye’de görüntülendi!

Eşlerine olan sadakati ve eşi öldükten sonra hayatının sonuna kadar yas tutmasıyla efsaneleşen angut kuşu Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde objektiflere takıldı.

Dünya genelinde tek eşlilik özelliği bulunan ender kuş türlerinden biri olan angut kuşu, Göksun ilçesindeki bir gölette doğaseverlerce görüntülendi. ‘Angut’ kelimesi, Türkçe’de her ne kadar mecazi olarak farklı bir anlam içerse de angutun bir kuş türü olduğu pek bilinmiyor.

angut kuşu türkiye mitoloji

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Literatürdeki adı ‘angıt’ olan ördekgiller familyasına ait angut kuşu, ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi haricinde hemen hemen her yerde bulunuyor. Kuluçka dönemini genellikle Marmara Bölgesi ile Göller Yöresi’nde geçiren angut kuşu, evcilleştirilen tür sınıfına giriyor.

EŞLERİNİN ARDINDAN ÖMÜR BOYU YAS TUTUYORLAR

Angut kuşunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği ise eşlerine olan sadakatleridir. Angut kuşunun eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan gelse dahi gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun başında bekliyor. Eşlerinin ardından ömür boyu yas tutan ve tekrar eş edinmedikleri için avlanmaları yasak olan angut kuşları, Tibet, Moğolistan ve Slav mitolojisinde kutsal kabul ediliyor.

Göksun ilçesindeki bir gölette görülen angut kuşu da bu efsanevi özelliğini bilen vatandaşların dikkatini çekti. Kısa bir süre gölet üzerinde yüzen angut kuşları, daha sonra uçarak gözden kayboldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahile Vuran Caretta Caretta Kurtarılamadı öç

Sahile Vuran Caretta Caretta Kurtarılamadı

Korkunç görüntüler Yüz binlerce civcivi canlı canlı gömüldü

Korkunç görüntüler: Yüz binlerce civciv canlı canlı gömüldü