in

Basit Bir Sistemle İnsanına Derdini Anlatmayı Öğrenen Köpek

Çoğu köpek dışarı çıkmak istediğinde ya kapıyı gösterir ya da delice havlar. Tabii, bazı köpekler de bunu yapmak için sesli bir butona sahiptirler ve dışarı çıkmak istediklerinde bu butona basarlar. Ancak Stella isimli bir köpek, aynı butonlardan oluşan bir sistemde 29 kelimeyi ve farklı kelime gruplarını öğrenmeyi başarmış.

Hayvanlarının insanlarla tam anlamıyla etkileşim kurması günümüzde bize oldukça yabancı bir şey. Bu konuda bugüne kadar Goril Koko gibi birkaç örnekle karşılaşmıştık. Ancak bugünkü örneğimiz, insanların en güvenilir dostu köpeklerden geliyor.

Basit Bir Sistemle İnsanına Derdini Anlatmayı Öğrenen Köpeköç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Christina Hunger isimli bir konuşma dili patalogu, Stella isimli tatlı köpeği için özel bir iletişim sistemi hazırladı. Sistem, Stella’nın anlatmak istediklerini aktarabileceği tek kelimelik ses veren butonlardan oluşuyor. Stella da bir ihtiyacı olduğunda bu butonları kullanıyor ve Christina’ya ne söylemek istediğini net bir şekilde anlatabiliyor.

Stella’nın sahibi Christina Hunger, köpeğinin şu ana kadar 29 kelimeyle birlikte birkaç sözcük grubunu da öğrendiğini söylüyor. Stella’nın sahibiyle iletişim kurmasını sağlayan sistemde ‘Want (İstemek)’, ‘Come (Gelmek)’, ‘Outside (Dışarı)’, ‘Happy (Mutlu)’, ‘Eat (Yemek)’ gibi basit kelimelerle birlikte sahibinin ve eşinin de adını söyleyebileceği programlanmış butonlar bulunuyor.

Örneğin; bir köpeğin insanla nasıl ‘konuşabileceğini’ görebildiğimiz yukarıdaki videoda Stella önce ‘Outside (Dışarı)’ butonuna basıyor. Ardından kendi isminin yer aldığı butona basıyor ve sırasıyla ‘Want (İstemek)’, ‘Come (Gelmek)’, ‘Outside (Dışarı)’ butonlarına basarak dışarı çıkmak istediğini söylüyor.

Jack, Christina Hunger’ın nişanlısı ve görünüşe göre Stella’nın da en büyük dostlarından biri. Bu butonlara bastıktan sonra kapının önünde Jake’i bekleyen Stella, Jake geldiğinde ‘Happy’ butonuna basmış ve göbeğini okşattırmak için sırt üstü yuvarlanmış.

Kaynak: WebTekno

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalyada Köpek Dövüşüne Baskın öç

Antalya’da Köpek Dövüşüne Baskın

Kamboçyada Korkunç Köpek Eti Ticareti 2

Kamboçya’da Korkunç Köpek Eti Ticareti