in

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Bobo’yu Şeçti

Bazen aklınızda hayvan sahiplenmek yokken evinize bir hayvan ile dönebilirsiniz. Tıpkı bu hikayedeki gibi.

Bobo, Kadıköy sokaklarında perişan halde bulunup Kadıköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezine getiriliyor. Tedavisi yapılan Bobo’nun yaşlı bir köpek olduğu görülüyor. Biri tarafından mı atıldı, evinden mi kaçtı… hikayesi bilinmiyor.

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Boboyu Şeçti 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaşlı Bobo 6-7 aydır bakımevinde yaşıyor. Kadıköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezi gönüllüleri her köpek gibi onu da yürüyüşe çıkarıyor. Ancak Bobo her yürüyüşe çıkarıldığında bir yuvaya kavuşacağını zannediyor, her gelen ziyaretçiye yeni ailesi olması için yalvarır gözlerle bakıyordu. Herkese kendini sevdiren her halinden bir yuva istediği çok belli olan Bobo, 6 ay boyunca kimse tarafından sahiplenilmedi. Çünkü o yaşlı bir köpekti. Köpek sahiplenmek isteyenlerin yavru ve genç köpek sevdası onu yuvasız bırakıyordu. Oysa her köpek sevildiği ve mutlu olduğu bir yuvada hayata gözlerini yummak ister.

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Boboyu Şeçti 2

“Sahipsizlik Duygusu Beni Çok Acıtır”

Ancak hayat Bobo’nun karşısına Esra Taşçı‘yı çıkardı. Esra hanım zaman buldukça Kadıköy Belediyesi Barınağına ziyarette bulunup köpekleri gezdiren bir gönüllü. Bobo ile de tanışması da böyle oldu. Birçok gönüllü köpekleri teker teker aldı, Esra hanıma ise Bobo’yu verdiler. Tüm köpekler havlarken o uslu uslu gezdirilmeyi bekliyordu.

Esra hanım Bobo ile tanışmasını şöyle anlatıyor: “Onca köpeğin bir ağızdan havlamasına bir tek kere havlamadı. Yürürken çekiştirmedi asla ve her defasında beni bekledi. Ayrılma zamanı yere oturdu ve yüzüme baktı. Çok anlamlıdır yaşlı köpeklerin bakışı, yaşamın emektar ilmekleri vardır o bakışlarda. Zaten arabaya birlikte bindik”

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Boboyu Şeçti 4

Sizin de okuduğunuz üzere tanışma ve sahiplenme süresinin arası çok kısa 🙂 Bobo öyle güzel bakmış ki bu bakışları ile yeni yuvasına kavuşmuş.

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Boboyu Şeçti 5

Esra hanıma neden bir genç köpek değil de yaşlı Bobo dediğimizde ise şöyle cevap veriyor “Çünkü yaşlıydı ve tüm açılan ilanlara yaşlı olduğu için dönülmemişti. Sahipsizlik duygusu beni çok acıtır.”

Bobo şimdi yeni yuvasında çok mutlu. Ve ailenin tek köpeği Bobo değil. Bobo’nun yeni kardeşlerinden biri de Demir. Demir de bundan 8-9 yıl önce bir trenin altında kalması ile Kadıköy Belediyesi Barınağına getirilmiş. Kazanın üstünden 1 yıl geçmesine rağmen hala iyileşmeyen yaraları varmış. İşte Esra hanım ile Demir’in tanışması bu tarihlere dayanıyor. Ancak Esra hanım Demir’i o zaman çok sahiplenmek istese de birçok açık yarası olduğu için onun hayatını tehlikeye atacağını düşünerek Demir’i sahiplenmeye cesaret edememiş. Ancak 9 yıl sonra  birbirlerine kavuşabilmişler. Demir, Esra hanımın aklından hiç çıkmamıştı. Artık Demir 11 yaşındaydı ve onu kimse sahiplenmemişti. Şimdi 1 senedir Esra hanımın yanında ve çok mutlu.

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Boboyu Şeçti 7
Demir

“Hayrettin, Hastalık Sürecini Geçirmemde Bana Yardım için Geldi”

Evin diğer iki köpeği ise Reks ve Hayrettin.

Hayrettin ise bu aileye henüz bebekken katılmış Esra hanım Hayrettin’in aile katılma hikayesini şöyle anlatıyor:

 “2012 Ekim ayında 1,5 aylıkken sırılsıklam ve büyük köpekler tarafından hırpalanmış olarak buldum. Eve annemden gizlice getirip, sabah gösterdim. Anneme o yıl kolon kanseri teşhisi konmuştu. Aynı yıl Mayıs ayında annemi yeni yaşamına uğurladık ama tüm o süreci Hayrettin’in büyümesini seyrederek ve onunla bahçede yürüyüp, ona sarılarak geçirdi. Annem hep, Hayrettin bu hastalık sürecini geçirmemde bana yardım için geldi derdi.”

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Boboyu Şeçti 6

“Yaşlı Köpekler Başkadır”

Demir ve Bobo Esra hanımın sahiplendiği ilk yaşlı köpekler değiller. Esra hanım birkaç sene önce yol kenarına atılmış ve gözleri neredeyse görmeyen Dedoş’a da yuva oldu. Dedoş 2 sene boyunca huzurla yaşadığı yuvasında hayata gözlerini yumdu.

Barınakta Birçok Köpek Vardı ama O Yaşlı Boboyu Şeçti 1
Dedoş

Esra hanım yaşlı köpeklere yuva olması ile ilgili şöyle diyor:

“Yaşın ve cinsin hiçbir önemi yok. Sadece hayatlarımıza ne kattığı, birbirimizi uğurlarken ne hissettiğimizdir tek gerçek. Ancak yaşlı köpekler bilgedir, çok uyumlu ve anlayışlıdır. Başkadırlar.”

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Gerçekten tebrik ediyorum sizi Esra hanım… Rabbim yardımcınız olsun… Hayvan sevgisi mükemmel bir duygudur… Anlayana, bilene… ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi ve köpeğin dostluğu

Aç Kalıp Bahçeye Sığınan Kediye Evin Köpeği Sahip Çıktı

kuşlar

Atlantik Ormanları’nda Yaşayan Birbirinden İlginç 30 Egzotik Kuş