in

Bangladeş’in Sokak Köpekleri Şehirden Gönderilecek!

Bangladeş’in başkenti Dakka’da, yetkililer sokak köpeklerini toplayarak şehir dışına, kırsal alanlara götürmeyi planlıyor. Şikayetler üzerine alınan karar yaklaşık 30 bin sokak köpeğini etkileyecek.

Başkentin kaldırımlarında, parklarında serbestçe dolanan, uyuyan sokak köpekleri Dakka sakinleri için alışıldık bir manzara. Genellikle semt esnafı tarafından beslenen köpekler, restoran ve marketlerin çöplerinden karınlarını doyurmaya çalışıyor. Aktivistler, köpeklerin ayıca fare ve diğer zararlı haşaratın çoğalmasına engel olduğunu da belirtiyor.

Fakat, son dönemde kısırlaştırma programlarının yetersiz kalmasından dolayı sokak köpeklerinin nüfusunda patlama yaşandığını savunan yetkililer, halkın artan şikayetlerini dikkate aldıklarını belirtiyor.

Hükümetin kararını destekleyen Dakka Güney Şehir Şirketi Sözcüsü Mohammad Abu Naser, insanların sokak köpeklerinden korktuğunu iddia ediyor. Kentin en büyük hayvan barınağını işleten Naim Ibn Islam Adi ise, 30 bin köpeğin kırsala taşınmasını bir felaket olarak tanımlıyor. Naim Adi’ye göre, şehir dışına taşınan köpekler aç kaldıklarında insanlar için daha büyük bir tehlike oluşturacak.

AFP’ye konuşan yetkililer köpeklerin kent dışında düzenli olacak besleneceğini söylese de, hayvanseverler bu açıklamaları inandırıcı bulmuyor. Zira yaklaşık 30 bin köpeğin düzenli olarak nasıl besleneceğine dair plan sunulmuş değil.

Kentte daha önce nüfus kontrolü için 20 binden fazla sokak köpeği yetkililer tarafından öldürülmüştü. Uygulama 2015’te hayvan hakları aktivistlerin açtığı dava sonucu mahkeme kararıyla durdurulmuştu. Köpeklerin öldürülmesi yerine kısırlaştırma programı hayata geçirilmişti. Aktivistler, önümüzdeki ay başlaması planlanan “köpekleri kırsalda ölüme terk etme programı” için de yasal yollara başvurmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giresundaki Sel Felakatinde Bir Inek Dere Yataginda Mahsur Kaldi

Giresun’daki Sel Felakatinde Bir İnek Dere Yatağında Mahsur Kaldı

Merada Otlanan At Saldiriya Ugradi

Merada Otlanan At, Saldırıya Uğradı!