in

Balina ve Yunusların Soyları “Bıçak Sırtında”

40 ülkeden 350’den fazla bilim insanı ve çevreci, nesillerinin tükenmesi tehlikesine karşı balina ve yunusları korumak için acil küresel eylem çağrısı yaptı.

Bilim insanlar ve çevrecilerin imzaladığı mektupta, balina ve yunusların soylarının “bıçak sırtında” olduğu belirtildi. Denizlerdeki aşırı kirlilik ve sömürüye karşı önlem alınmaması nedeniyle, bu türlerin soyunun bizim yaşam süremiz içinde tükenebileceği uyarısı yapıldı.

Mektupta büyük balina türlerinin bile tehlike altında olduğu vurgulandı. Mektuba önayak olan deniz bilimci Mark Simmonds “Bu, balinaların tehlike altında olduğunu fark etmemizle, herkesin eyleme geçeceği tarihi bir an olsun” diye konuştu. 1970’ler ve 80’lerde “Balinaları Koruyalım” sloganıyla süren eylemler, ticari balina avcılığının durdurulmasına yardımcı olmuştu.

En Büyük Tehlike Balık Ağları

Dünyanın birçok yerindeki yara almış balina popülasyonları, av yasağı sayesinde toparlanma şansı bulduysa da, günümüzde insan kaynaklı kirlilik, yaşam alanlarının kaybolması ve küresel iklim değişikliği gibi nedenlerle ciddi tehdit altındalar.

En büyük tehditlerden birini, okyanuslardaki balık ağı kalıntıları oluşturuyor. Yılda yaklaşık 300 bin balina ve yunusun, denizlerdeki ağlara takılarak öldüğü tahmin ediliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kasirgadan Korumak icin 300 Hayvani Evine Aldi

Kasırgadan Korumak için 300 Hayvanı Evine Aldı

Havalandırma Boşluğuna Düşen Yavru Kediyi İtfaiye Kurtardı 2

Bacada Saatlerce Mahsur Kalan Kedi Kurtarıldı