in

Gri Balıkçıl Kuşlar, Sulak Alanlar Yerine Şehir İçindeki Asırlık Ağaçlara Yuva Yaptı

Uzun bacakları ve boyunları ile ilgileri sürekli üzerine çeken gri balıkçıl kuşları, şehir merkezinde bulunan asırlık çınar ağaç dallarında oluşturdukları yaşam alanları ile ilgi odağı oldu.

İklimi ve coğrafi şartlarıyla “Doğu’nun Çukurovası” olarak bilinen Iğdır farklı kuşlara ev sahipliği yapıyor. Şehrin merkezinde bulunan asırlık çınar ağaçlarının tepesinde yuva yapan Gri Balıkçıl Kuşlar, sulak alanlar yerine şehir merkezindeki ağaçları tercih ediyor. Bu özelliklerinden dolayı vatandaşların da ilgisini çeken kuşlar ilgi odağı oldu.

AW277039 02

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gri Balıkçıl Nasıl Bir Kuştur?

Gri Balıkçıl ülkemizdeki tüm sulak alanlarda görülebilen yaygın bir balıkçı türüdür. Çok ürkek bir kuş olduğu için insanlardan uzak durur ve çok yaklaştırmaz. Sazlık alanlara yakın avlanır ve genelde çok gizlenmeden açık alanda görünür olmayı tercih eder. 

Büyük bir kuş olan Gri Balıkçıl Kuş, 90–100 cm uzunluğunda, 175–195 cm kanat açıklığı ve 1–2 kg ağırlığındadır. Büyük, soluk renkli olan gri balıkçılların kalın ve kama şeklinde gagaları ve dik durdukları zaman genellikle geriye çektikleri kambur ve uzun boyunları vardır.  Erişkinler lekesiz soluk gri, beyaz ve gri-siyahtırlar, siyah sürmesinin kestiği beyaz başı ve başının her iki yanında küçük siyah süs tüyleri vardır. Boynu ve göğsü beyaz, boynunun ön alt tarafı siyah benekli, böğrü siyahtır. Ergeni daha gri, daha mat ve başı soluk gridir. Gagası yeşile çalan sarıdır ve ilkbaharda pembe ya da turuncuya döner. Kanat altı koyu gridir.

Bilinen dört alt türü var.

  • Ardea cinerea cinerea Linnaeus, 1758. Avrupa, Afrika, Batı Asya.
  • Ardea cinerea jouyi Clark, 1907. Doğu Asya.
  • Ardea cinerea firasa Hartert, 1917. Madagaskar.
  • Ardea cinerea monicae Jouanin & Roux, 1963.

Yakınca ilgili olduğu Amerikalı büyük mavi balıkçıla benzerdir, ondan biraz daha büyük olması ve kestane rengi-kahverengi böğürler ve uyluklar ile ayrılırlar. Sığ suda beslenirler, uzun gagalarıyla balık veya kurbağaları yakalarlar. Balıkçıllar hem de küçük memelileri ve kuşları da yiyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi ve yavrucuklar

İki Gün Boyunca Kendisini Takip Eden Kediyi Eve Aldı, Nedeni Sabah Belli Oldu

Aydin Buyuksehir Belediyesinden Sokakta Yasayan Canlar icin Araliksiz 7 Gun 24 Saat Hizmet

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Sokakta Yaşayan Canlar için Aralıksız 7 Gün 24 Saat Hizmet