in

Balığın Boynunda Bulunan Alyans Görenleri Şoke Etti

Denizlerde veya okyanuslarda plastikleri, çöpleri aslında olmaması gereken her şeyi görmeye maalesef çok alıştık. Bu konuda bir şeyler yapılmazsa dünyanın karşı karşıya kalacağı tehlikeyi tahmin etmek zor değil. Susan Prior isimli dalgıcın bir balığın boynuna takılmış olarak bulduğu alyans ise gerçekten gelinen son noktayı açıklıyor.

Susan Prior’un kısa bir süre önce yaptığı dalışında balığın boynuna takılan bir alyansı fark etti. Alyansın sahibini bulup ona geri teslim eden Susan, aslında bu tür şeyler bulmaya alışkın. Dünyayı nasıl kirlettiğimizi kanıtlayan hikaye sizi oldukça şaşırtacak.

Susan Prior’un dalış yaptığı plaj

60a3a70d88361 700

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Susan, dalışı sırasında bir kefalin boynunda altın bir halka fark etti

15 Feb 2021 67 crop 60a2ee02b4fa1 700

Yüzüğün sahibini bulmaya karar veren Susan, senenin başında şehirlerinin yerel sosyal medya hesaplarında birinin nikah yüzüğünü kaybettiğini, ve aradığını hatırladı.

Bu Susan’ın bulduğu ilk şey değil

15 Feb 2021 96 crop 60a2ee064dc54 700

Daha öncesinde yaptığı dalışlarda, yine benzer bir şekilde ballıkların boynuna takılan plastik halkalar görmüştü. Balıkların yiyecek aramak için kuma kafalarını sokmasıyla boyunlarına saç tokası veya yüzük gibi şeylerin takılması çok kolay olabiliyor. Bu yüzden Susan herkesi halka bir şeyi atmadan önce muhakkak kesilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. (Yine de lütfen denizlere bir şey atmayalım)


Susan ayrıca okyanusta çok daha fazla atık ve çöp bulduğundan bahsetti. Golf topları özellikle çevre için zararlı olduğunu söylüyor

60a3a89dd8315 png 700

Susan, bir dergiye verdiği röportajında; “Ama mesele sadece bir balığın bizim çöpümüzle yavaşça boğulduğunu görmenin o anki dehşeti değil. Bu haftanın başlarında Emily Körfezi’nde, hepsi aynı civarda, kasıtlı olarak körfeze sürülen beş gol topu buldum. Ertesi gün iki tane daha buldum.

Bir golf topu ciddi bir çevresel tehlikedir. Parçalanırken, kauçuk iç kısımların çekirdeği çözülür. Bu uzun elastik bant, deniz yosunu ve mercanların etrafına sarılırken, dış çekirdek balıklar ve planktonlar tarafından yutulan küçük mikro plastik parçalara ayrışır. Bu toplarda kullanılan kimyasallardan bahsetmeden önce; toplar üretilirken karışıma çinko asit, çinko akrilat ve benzoil peroksit eklenir. Bunlar deniz ortamına sızdıklarında deniz yaşamı için ciddi şekilde zehirlidirler.” konusuna değindi.


Lütfen bilinçli olalım ve hareket etmeden önce okyanuslardaki yaşamı da düşünelim

60a3a8a38c9ce png 700

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karga Yavrulari Gider Borusuna Dustugune Gorenler Bahceye Kostu

Karga Yavruları Gider Borusuna Düştüğüne Görenler Bahçeye Koştu

erdogan hayvan

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hayvan Hakları ve Adalar’ın Atları ile İlgili Açıklama Yaptı